Demokratyczna kuchnia 

Właśnie ruszyła 3 edycja konkursu na kulinarnego rezydenta Concordia Taste. Do 5 marca można zgłaszać propozycje swojego autorskiego menu składającego się z przystawki, zupy, dania głównego i deseru. Do tej pory program kulinarnej rezydentury wygrało dwóch pasjonatów: Małgosia Pindych i Kuba Gutek.

DSC_8877 M.Zakrzewski mKażda z rezydentur była jednak zupełnie inna, dopasowana do temperamentów i kulinarnych zainteresowań młodych rezydentów. Co zmieniło się na przestrzeni dwóch konkursów opowiada właścicielka restauracji: Ewa Voelkel-Krokowicz.

Concordia Taste to duża, demokratyczna i elastyczna przestrzeń – przychodząc na lunch często można natknąć się na wystawę polskiego wzornictwa, fotografii, czy śniadaniowy seans filmowy. Menu zmienia się tu wraz z porą roku, a do kucharzy dołączają kolejni pasjonaci kulinariów – rezydenci. 15 lutego ruszyła już 3 edycja konkursu na kucharza-rezydenta, którą mogą wygrać nie tylko profesjonaliści, ale także utalentowani amatorzy z dobrym smakiem. Poprzednie dwie zakończyły się rezydenturą Małgosi Pindych – studentki architektury i Kuba Gutka – kulturoznawcy z kulinarnym zacięciem. Jaki będzie trzeci rezydent?

Małgorzta Pindych_I edycji konkursu_foto M.Zakrzewski (small)

 

– Nie zakładamy i nie planujemy tego, jak będzie wglądać 3 edycja kulinarnej rezydentury. Poprzednie dwie udowodniły, że za każdym razem to osobowość, temperament i doświadczenia rezydenta nadają każdemu konkursowi inną formułę. Małgosia Pindych – pierwsza rezydentka była studentką architektury, która z architektonicznym, projektowym zaangażowaniem dopracowywała swoje menu dbając o najdrobniejsze szczegóły: smak, zapach i ich wygląd. Małgosia pracuje w Concordia Taste do dziś i miło nam patrzeć jak bardzo twórczo się przez ten czas rozwinęła. Z kolei Kuba Gutek – drugi rezydent zaserwował nam zupełnie ekstrawaganckie, wyrafinowane menu złożone z niespotykanych i zapomnianych często składników. Kuba eksperymentował na smaku i formie, nie bał się odważnych połączeń – testował tym samym naszą kreatywność i odwagę. Jest jednak jeden wspólny mianownik wszystkich rezydentur: staramy się każdemu rezydentowi stworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju, chcemy, żeby mógł czerpać z rezydentury jak najwięcej. Po dwóch edycjach już jednak wiemy, że restauracja także inspiruje się rezydentami i dużo od nich uczy – to taka transakcja wiązana z korzyścią dla obu stron. Concordia Taste jest zresztą dla tak pojętej rezydentury odpowiednim miejscem: demokratyczną i otwartą przestrzenią, gdzie zawsze można porozmawiać z kucharzem, poinspirować się, czy wpaść na ciekawą wystawę, a przy okazji zostać na lunch – komentuje Ewa Voelkel-Krokowicz

Jakub Gutek_rezydent_Tomasz Olewski_szef kuchni Concordia Taste

Jakub Gutek rezydent i Tomasz Olewski szef kuchni Concordia Taste

 

 

Concordia Taste głęboko wierzy w to, że czasami to nie ukończenie prestiżowej szkoły, tylko świetnie wykształcony smak, ciekawa osobowość i wrodzone zdolności stwarzają dobrego szefa kuchni. By wziąć udział w trzeciej edycji konkursu należy wysłać zgłoszenie zawierające propozycję kompletnego menu: przystawki, zupy, dania głównego i deseru. Autorzy najlepszych kulinarnych propozycji spośród przesłanych zgłoszeń zostaną zaproszeni do wspólnego gotowania. Na podstawie smaku, zapachu i wyglądu przygotowanych potraw jury Concordii w składzie: Ewa Voelkel-Krokowicz – właścicielka, Tomasz Olewski – szef kuchni oraz Bartosz Borowski – manager restauracji wyłoni laureata. Kolejnym etapem będzie dopracowanie dodatkowej karty rezydenckiej dołączonej do menu. O swoich doświadczeniach podczas rezydentury opowiada także Jakub Gutek, laureat drugiej edycji:

– Cieszę się, że miałem okazję zdobyć doświadczenie pod okiem tak profesjonalnego i kreatywnego szefa jak Tomek Olewski, który pomógł mi okiełznać i dopracować moje niesforne, kulinarne pomysły. Zaproponowane przeze mnie menu bardzo ciekawie ewoluowało. Moje wcześniejsze gastronomiczne doświadczenia związane były raczej mniejszymi przedsięwzięciami. Concordia Taste pozwoliła mi się sprawdzić i zobaczyć jak funkcjonuje profesjonalna kuchnia na dosyć dużą skalę. Za to doświadczenie jestem bardzo wdzięczny całej załodze restauracji. Cały czas szukam jeszcze własnej drogi, w międzyczasie kończąc studia, pisząc i angażując się w rozmaite kulturalno-kulinarne projekty. Jestem jednak przekonany, że gastronomia będzie niezwykle ważną częścią mojej przyszłości, a szalenie twórcza atmosfera Concordii jeszcze bardziej mnie w tym utwierdziła – mówi.

W ten sposób kuchnia Concordia Taste staje się demokratyczna – tworzyć ją może każdy!

Harmonogram konkursu:
15.02.2016 – start konkursu, przyjmowanie zgłoszeń
Zgłoszenie musi zawierać kompletne menu, czyli nazwę i przepis jednej przystawki, zupy, dania głównego i deseru. Menu razem ze zdjęciem kandydata, krótkim opisem własnej osoby i danymi kontaktowymi należy wysłać na adres: restauracja@concordiadesign.pl lub przynieść osobiście do Concordia Design, ul. Zwierzyniecka 3, Poznań, Punkt INFO (parter).
5.03.2016 – koniec przyjmowania zgłoszeń
7.03.2016 – wyłonienie trójki finalistów
8-15.03.2016 – spotkania indywidualne z finalistami, wspólne gotowanie dla jury
16.03.2016 – ogłoszenie wyników konkursu

Menu rezydenckie dołączone zostanie do nowej, jesiennej odsłony menu.
Organizatorem konkursu jest restauracja Concordia Taste znajdująca się w żółtym przewodniku Gault&Millau. Regulamin konkursu jest dostępny w siedzibie organizatora i na stronie www.concordiataste.pl

Autor:

Juliusz PODOLSKI

Dziennikarz z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy redakcyjnej w dziennikach regionalnych („Dzisiaj”, „Gazeta Poznańska”, „Express Poznański”, „Głos Wielkopolski”) oraz w mediach ogólnopolskich. Publikował w takich tytułach, jak: „Auto Sport”, „Auto dziś i jutro”, „Metropol”, „Claudia”, „Menu”, „Przegląd Gastronomiczny”, "Poradnik Restauratora", „Nasze Miasto. Poznań”, "Slow Life"współpracował z telewizją WTK i Radiem „Merkury”. W wolnych chwilach prowadzi bloga Smaczny Turysta, na którym łączy dwie pasje – do podróży i jedzenia. Jak sam o sobie mówi – uwielbia gotować, zwiedzać, jeść i degustować. Współwłaściciel de'GUSTATOR PR. Felietonista i krytyk kulinarny WszystkoDlaKucharzy.com.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy