Najważniejsze włoskie kulinarne wydarzenie w Polsce

Autorem i pomysłodawcą konkursu jest Giancarlo Russo – najbardziej znany włoski szef kuchni, restaurator i autorytet z zakresu kuchni włoskiej w Polsce. Oficjalny kucharz Episkopatu Polski przygotowujący dania m.in. dla Jana Pawła II i Benedykta XVI oraz delegacji z Watykanu podczas pielgrzymek do Polski.

PLAKAT 2018

Arte Culinaria Italiana jest imprezą cykliczną odbywająca się od 2001 roku w różnych hotelach i restauracjach w całej Polsce. Po 5 letniej przerwie, w 2016 roku konkurs wrócił w szeregi najważniejszych wydarzeń kulinarnych w kalendarzu imprez gastronomicznych. Konkurs ten służy promocji obiektów hotelarsko-gastronomicznych przede wszystkim związanych z kuchnią i kulturą włoską oraz prezentacji firm oferujących wysokojakościowe produkty.

Konkurs włoskiej sztuki kulinarnej to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych odbywających się w Polsce, a uczestnicy konkursu to kucharze z wielu najlepszych i uznanych restauracji i hoteli z całej Polski.

Patronat nad konkursem obejmowała Ambasada Włoska, Włoski Instytut Handlu Zagranicznego oraz władze miast w których odbywało się coroczne wydarzenie. Podczas organizacji konkursów opiekę merytoryczną sprawowały: Włoskie Stowarzyszenie Kucharzy (Federazione Italiana Cuochi), Greckie Stowarzyszenie Szefów Kuchni, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni, Stowarzyszenie Kucharzy Polskich oraz Fundacja Klubu Szefów Kuchni.

W jury zasiadali najznamienitsi szefowie kuchni z Polski i z zagranicy, znane osobistości ze świata polityki, biznesu i mediów .

Rzesza restauratorów, firm, mediów oraz sympatyków kuchni włoskiej miała możliwość poznać użycie i smak świeżych, białych i czarnych trufli czy też wykorzystanie prossecco w przygotowywaniu risotto .

Zdobyto wiedzę na temat produkcji najbardziej znanych i najwyższej klasy włoskich produktów typu Prosciutto di Parma, Parmigiano Reggiano, oliwy Monini, makaronów Barilla oraz walorów wielu innych włoskich towarów niedostępnych na tamten czas na rynku polskim.

Jako uatrakcyjnienie imprez odbywały się pokazy i degustacje produktów sponsorskich, recitale włoskich artystów oraz m.in. prezentacja Fiata 500. Organizowane przez 12 lat konkursy „Arte Culinaria Italiana „ otrzymywały bardzo pochlebne opinie wśród mediów, wielokrotne publikacje telewizyjne i wspaniałe rekomendacje pośród ogólnopolskiej oraz branżowej prasy zarówno w Polsce jak i za granicą.

XIII edycja konkursu odbędzie się 10 marca 2018 roku w przepięknym hotelu Blue Diamond Hotel Active SPA **** w Trzebownisku koło Rzeszowa, który jest współorganizatorem konkursu , a którego szefowie kuchni zajęli III miejsce na podium w zeszłorocznej edycji konkursu. Podczas najbliższej edycji w konkursie dla profesjonalistów wystąpi 12 ekip kucharzy, które przygotują do oceny jury dwa dania konkursowe: pierwsze danie – makaron z obowiązkowym użyciem makaronu marki Barilla – Sponsora Strategicznego konkursu oraz drugie danie – danie mięsne z obowiązkowym użyciem rostbefu marki Sokołów.

Jako uatrakcyjnienie wydarzenia odbędzie się także konkurs dla Gwiazd – znanych postaci telewizyjnych, którzy przygotują do oceny jury VIP makaron bezglutenowy lub pełnoziarnisty marki Barilla oraz użyją do przygotowywanego dania mięso bawette od marki Sokołów.

Podczas XIII Arte Culinaria Italiana odbędzie się także rywalizacja konkursowa o udział w eliminacjach do prestiżowego, międzynarodowego konkursu kulinarnego Pasta World Championship, odbywającego się w Mediolanie. Profesjonalne Jury wybierze najlepsze danie makaronowe przygotowane podczas Arte Culinaria Italiana, którego twórca zostanie uhonorowany przez markę Barilla tytułem Master of Pasta. Tytuł Master of Pasta przyznany zostanie kapitanowi drużyny, która stworzy najlepsze danie makaronowe, niezależnie od miejsca zajętego w konkursie głównym.

Przypomnijmy, iż konkursy Pasta World Championship organizowane są przez Akademię Barilla już od 7 lat. Zeszłoroczna edycja była wyjątkowa, gdyż odbywała się w trakcie obchodów 140 rocznicy istnienia marki Barilla. Konkurs ten celebruje najważniejszy składnik włoskiej kuchni, którym jest pasta, a misją mistrzostw jest promowanie bogactwa kuchni włoskiej. W tym roku Polska po raz drugi ma zaszczyt wzięcia udziału w tym niezwykłym wydarzeniu.

Serdecznie zapraszamy do składania zgłoszeń do dnia 11 lutego 2018 roku.

Regulamin konkursu wraz z załącznikami dostępny jest u patronów internetowych konkursu: www.newsgastro.pl, www.gastrona.pl, www.papaja.pl, www.wszystkodlakucharzy.pl

Regulamin profesjonaliści

Arkusz zgłoszeniowy – dane

Arkusz zgłoszeniowy – makaron

Arkusz zgłoszeniowy – danie główne

Oświadczenie

Autor:

Juliusz PODOLSKI

Dziennikarz z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy redakcyjnej w dziennikach regionalnych („Dzisiaj”, „Gazeta Poznańska”, „Express Poznański”, „Głos Wielkopolski”) oraz w mediach ogólnopolskich. Publikował w takich tytułach, jak: „Auto Sport”, „Auto dziś i jutro”, „Metropol”, „Claudia”, „Menu”, „Przegląd Gastronomiczny”, "Poradnik Restauratora", „Nasze Miasto. Poznań”, "Slow Life"współpracował z telewizją WTK i Radiem „Merkury”. W wolnych chwilach prowadzi bloga Smaczny Turysta, na którym łączy dwie pasje – do podróży i jedzenia. Jak sam o sobie mówi – uwielbia gotować, zwiedzać, jeść i degustować. Współwłaściciel de'GUSTATOR PR. Felietonista i krytyk kulinarny WszystkoDlaKucharzy.com.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy