W październiku Łódź pełna smaków

Natura Food otwiera drzwi do kariery. Wołowe frykasy z Eko klasy. Młodzi mistrzowie wystąp. Giganci gotują, uczą, częstują. Tatarskie warsztaty dla blogerów.

wołowina

To sprawdzona zasada, że każde zawodowe spotkanie nawet dorastających gastronomików i początkujących kucharzy z najlepszymi szefami kuchni znacząco wpływa na karierę młodych. Od trzech lat Stowarzyszenie „Polska Ekologia” rozwija ideę takich spotkań, a w tym roku podczas jubileuszowych X Międzynarodowych Targów Żywności Ekologicznej i Naturalnej Natura Food & VI Targów Ekologicznego Stylu Życia Beeco w Łodzi organizuje w strefie „Chwyć byka za rogi” (sektor C) konkurs kulinarny dla uczniów szkół gastronomicznych i rolniczych współzawodnictwo związane tematycznie z ekologiczną, kulinarną, naturalnie miękką wołowiną.

Dlaczego wołowina? Bo to mięso wyjątkowe, treściwe, a także dające kucharzom wiele szans na popisowe dania, i to nie tylko z samej polędwicy. Jak mówią fachowcy „wołowina ma w sobie wszystko”. Ma naturalną kruchość, soczystość i łatwość przygotowania.

– Mięso wołowe jest najlepszym mięsem z punktu widzenia właściwości prozdrowotnych. Ważne jest zwrócenie uwagi, aby w diecie codziennej przynajmniej dwa razy w tygodniu znalazło się mięso wołowe – podkreśla prof. nadzw. dr hab. inż. Agnieszka Wierzbicka z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW.

W Stowarzyszeniu „Polska Ekologia” panuje przekonanie, że idea motywowania młodych i pomagania im w budowaniu życiorysu zaowocuje i będzie miała znaczenie dla rozwoju polskiej kuchni ekologicznej. Na kształtowanie kulinarnych gustów Polaków ma coraz większy wpływ blogosfera. I dlatego na tych targach odbędzie się II Ogólnopolskie Spotkanie Blogerów Kulinarnych. Jednym z tematów będą „tatarskie warsztaty” poświęcone befsztykowi, wymienianemu w legendach o Tatarach.

Warto pamiętać, że łódzki salon kulinarny, jakim jest „Natura Food”, odwiedza 12 tys. gości, a liczba wystawców zbliża się do 400. Wiele osób chce spróbować naturalnego, ekologicznego jedzenia, spotkać się i nauczyć od najlepszych; od mistrzów. Dość powiedzieć, że jurorami i kierującymi warsztatami są członkowie Stowarzyszenia „Polska Ekologia” z Maciejem Rudziksem – jego wiceprezesem na czele. Będzie też Carlos Gonzalez Tejera – promotor i wieloletni popularyzator sztuki kulinarnej i żywności wysokiej jakości, a także smakosz i otwarty gawędziarz. Obecny też będzie mistrz i nauczyciel co się zowie Jarosław Maliszewski z Zespołu Szkół Spożywczo-Gastronomicznych w Warszawie, zdobywca I Pucharu Polski i Grand Prix w daniach regionalnych, niegdyś szef kuchni śniadaniowej hotelu Victoria.

Wszystko o wołowinie będą mogli powiedzieć trzej znawcy: Sebastian Kornacki wybitny warszawski kucharz, laureat 12 prestiżowych konkursów kulinarnych, w tym zdobywca zasłużonego tytułu „Mistrz Wołowiny” w konkursie „Polska wołowina, wołowiną z przyszłością”. Drugim ekspertem jest Łukasz Krupiński znający tajemnicę uzyskania szczególnych cech wspaniałego mięsa, a na co dzień zajmujący się nad Pilicą hodowlą stada szkockiej rasy Highlandów Cattle Beef, dających królewską wołowinę, szczególnie cenioną przez najlepszych szefów kuchni. A jak najlepiej te wyjątkowe cechy wykorzystać opowie Zdzisław Czepiga kucharz specjalizujący się w daniach kuchni ekologicznej i mistrz w najbardziej wydajnym rozbiorze mięsa, a także wyróżniający się szczególnym talentem w prelekcjach przeznaczonych dla najmłodszych. Właśnie w Łodzi młodziutkim kuchcikom będzie opowiadał o tajnikach gotowania. A i gospodyniom zdradzi co warto kupić i jak przyrządzić, aby kuchenne starania przyniosły pożądany efekt i by obiad smakował całej rodzinie.

Warto się wybrać do Łodzi w dniach 13 – 15 października na „Natura Food” i zorientować się kto w przyszłości trafi do przewodników: „Michelina” czy do „Gault&Millau”. ======================================================
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych „Polska Ekologia” skupia osoby i firmy zajmujące się produkcją żywności z surowców ekologicznych certyfikowanych. Ideą naczelną Stowarzyszenia jest reprezentowanie całej branży żywności ekologicznej, przy aktywnej pracy na rzecz rozwoju EKO rynku. Przez ponad 10 lat funkcjonowania Stowarzyszenie zorganizowało wiele akcji promujących najbardziej wartościową polską żywność w kraju i za granicą. Od 2015 roku realizuje 3-letnią kampanię promocji polskiej żywności ekologicznej w USA, Japonii i Singapurze.

Autor:

Juliusz PODOLSKI

Dziennikarz z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy redakcyjnej w dziennikach regionalnych („Dzisiaj”, „Gazeta Poznańska”, „Express Poznański”, „Głos Wielkopolski”) oraz w mediach ogólnopolskich. Publikował w takich tytułach, jak: „Auto Sport”, „Auto dziś i jutro”, „Metropol”, „Claudia”, „Menu”, „Przegląd Gastronomiczny”, "Poradnik Restauratora", „Nasze Miasto. Poznań”, "Slow Life"współpracował z telewizją WTK i Radiem „Merkury”. W wolnych chwilach prowadzi bloga Smaczny Turysta, na którym łączy dwie pasje – do podróży i jedzenia. Jak sam o sobie mówi – uwielbia gotować, zwiedzać, jeść i degustować. Współwłaściciel de'GUSTATOR PR. Felietonista i krytyk kulinarny WszystkoDlaKucharzy.com.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy