Ostatni Gault&Millau Tour w 2017

Na ostatnim Gault&Millau Tour tego roku, który odbył się 18 września br. przyznano pięć regionalnych nagród dla najlepszych szefów kuchni z Pomorza, Kujaw, Mazur, Warmii, Suwalszczyzny i Podlasia. Każdą z restauracji nagrodzonych szefów warto odwiedzić, bo ich dania cieszą wszystkie zmysły.

GM Sopot f/ Marek Zakrzewski

Na wydarzenie do hotelu Sheraton w Sopocie przybyło ponad 150 szefów kuchni
z województwa kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Wymieniali się doświadczeniem, podpatrywali najnowsze trendy kulinarne, próbowali też regionalnych produktów, z których zwycięscy szefowie kuchni przygotowali popisowe dania do degustacji wszystkich gości.

Regionalne nagrody Gault&Millau w pięciu kategoriach otrzymali:

  • Szef Roku – Marcin Popielarz, restauracja Biały Królik (Gdynia)
  • Szef Jutra – Paweł Stawicki, restauracja Mercato (Gdańsk)
  • Młody Talent – Tomasz Grota, restauracja Tu’gether (Sopot)
  • Kobieta Szef – Olga Lompa, Gospoda Galiny (Bartoszyce, Mazury)
  • Szef Kuchni Tradycyjnej – Mariusz Kucharczak, restauracja Natura w Rosevia Resort (Jastrzębia Góra)

Każdy z nagrodzonych pokazał po wręczeniu nagród swój kunszt kulinarny. Przy specjalnej mobilnej wyspie, przygotowali w ciągu 20 minut swoje popisowe dania. Były to m.in. gęś sous vide z puree z portulaką i jarmużem, chipsami z jarmużu, sosem z karmelizowanej pigwy i musem z aronii; marynowany łosoś z piklowaną dynią, dresingiem
i olejem z rokitnika, czy żebro wołowe, z kwaśną śmietaną, truflą i jeżynami.

Dodatkowym wyzwaniem dla nagrodzonych szefów było przygotowanie takiej potrawy, która będzie inspirowana produktami i usługami Partnerów Gault&Millau.

Spotkania Gault&Millau Tour mają na celu podnoszenie poziomu kulinarnego w Polsce, integrowanie środowiska gastronomicznego oraz tworzenie płaszczyzny do wymiany wiedzy i doświadczeń.

Więcej informacji o poprzednich Tourach na profilu Gault&Millau Polska na Facebooku: https://www.facebook.com/gaultmillaupolska/

Krótki opis nagrodzonych Szefów kuchni =>>

Szef ROKU – MARCIN POPIELARZ, restauracja Biały Królik
Ukończył Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku. Doświadczenie zdobywał w restauracji sopockiego hotelu Sheraton, w londyńskiej Social Eating House, a także restauracjach w Oslo – w Kolonihagen Frogner i słynnej Maaemo. Zwycięzca Plebiscytu Magazynu Kuchnia – Kucharz Odkrycie Roku 2015. Od kilku lat jest szefem kuchni w Białym Króliku. Tradycyjne smaki jego dań, ubrane w dodatki odpowiadające współczesnym trendom, zachwycają niepowtarzalnymi połączeniami. Sztukę komponowania dań na talerzu opanował do perfekcji, ale przyznaje, że nadal ją zgłębia. Znany jest ze swego zamiłowania do kuchni polskiej oraz regionalnej opartej o produkty oraz receptury z Kaszub, Kociewia i Żuław. Osobiście dobiera swoich dostawców, zwracając uwagę na najwyższą jakość żywności oraz sposób hodowli. W niewielkim zakątku tuż obok restauracji stworzył nawet własny ogródek, a warzywa w nim wyhodowane trafiają prosto na talerze „Białego Królika”.
W wolnym czasie, którego ma bardzo niewiele, ogląda futbol, filmy dokumentalne i podziwia sztukę użytkową, która go bardzo interesuje. A motto, które mu towarzyszy, brzmi: „Jesteś taki jak twój ostatni serwis”.

Szef JUTRA – PAWEŁ STAWICKI, restauracje Mercato
Swoją przygodę w kuchni rozpoczynał w sopockich restauracjach i hotelach. Jednak najbardziej ukształtowało go doświadczenie, zdobyte w restauracjach The Greenhouse w Londynie, Maaemo w Oslo, czy warszawskim Atelier Amaro. Jego przygoda w jednej z 10 najlepszych restauracji w Polsce zaczęła się 6 lat temu i trwa do dziś. Objęcie stanowiska Szefa Kuchni Restauracji Mercato w 2016 roku to tylko jeden z licznych sukcesów, które osiągnął. Brał udział w Kulinarnej Olimpiadzie w Erfurcie, gdzie Narodowa Reprezentacja Polskich Kucharzy w Daniach Regionalnych zdobyła Srebrny Medal. Jest zwycięzcą Mistrzostw Polski w przygotowywaniu deserów „Expo Sweet”, Dorszowych Żniw, jak i zdobywcą nagród w Kulinarnym Pucharze Polski, Trendy Chef czy Festiwalu Ryb Bałtyckich. Dania jego autorskiej kuchni są nowoczesne, proste i bazują na sezonowych składnikach od lokalnych dostawców. Cały czas jednak motywem przewodnim jest klasyka. Pamięć dań i smaków dzieciństwa, jakie głęboko zapadły w jego głowie, przenosi na nowoczesną formę.

MŁODY TELENT – TOMASZ GROTA, restauracja Tu’gether
Uczył się w technikum hotelarsko-gastronomicznym w Gdyni. Jest laureatem i zwycięzcą kilkunastu konkursów gastronomicznych, m.in. ogólnopolskiego konkursu gastronomicznego „Frankofonia”, ogólnopolskiego konkursu „Kuchnia literacka”, gdzie zdobył Grand prix i ogólnopolskiego konkursu „Młody kreator sztuki kulinarnej”, którego jest dwukrotnym laureatem. W 2016 roku zdobył pierwsze miejsce, razem z Mikołajem Kobryniem, w Ogólnopolskich Mistrzostwach Młodych Kucharzy – główną nagrodą był staż w restauracji La Grenouillère u Alexandre Gauthier’a, Szefa Roku Gault&Millau Francja. Jego kuchnia w restauracji Tu’gether jest autorska, sezonowa, różnorodna i bardzo kreatywna. W sposób nieoczywisty i zaskakujący łączy smaki, a estetyka podania dań jest na najwyższym poziomie.

KOBIETA SZEF – OLGA LOMPA, Gospoda Galiny
Jest kuchmistrzynią z pasją i powołaniem. Szkoliła się u mistrza Kurta Schellera, praktykowała u Adama Chrząstowskiego, a także u cenionych restauratorów – Agnieszki i Marcina Kręglickich. Od zawsze z wielkim zamiłowaniem poszukiwała inspirujących i ciekawych smaków. W swojej karcie dań stawia na świeżość i jakość – do przyrządzania potraw używa warzyw, owoców i ziół z galińskich upraw, lokalnie wytwarzanych serów, wędlin i domowych przetworów, to daje gwarancję świeżości i najwyższej jakości. Jest też popularyzatorką kulinarnych tradycji regionu Warmii i Mazur.

Szef KUCHNI TRADYCYJNEJ – MARIUSZ KUCHARCZAK, restauracja Natura w Rosevia Resort
Pracuje w zawodzie od 18 lat. Doświadczenie zdobywał na stażach w restauracjach takich jak: Atelier Amaro, Senses czy Aruana w Hotelu Narvil, pracował także przez dwa lata w Niemczech. Zdobywca wyróżnienia w konkursie na Wielkopolskiego Kucharza Roku oraz dwa razy trzeciego miejsca w konkursie Wine & Food Noble Night za przystawkę i danie główne. W restauracji NATURA w Rosevia Resort, której szefuje, używa regionalnych i sezonowych produktów. Eksperymentuje zarówno z tradycyjnymi, jak i nowoczesnymi technikami gotowania – jego polska kuchnia zyskuje nowoczesną odsłonę. Dania podaje nie tylko na talerzach, ale wykorzystuje też drewno, kamienie, siano, muszle, rośliny z przyogrodowej szklarni i z ogrodu, a czasem to, co można znaleźć w lesie, czy na plaży.

Autor:

Juliusz PODOLSKI

Dziennikarz z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy redakcyjnej w dziennikach regionalnych („Dzisiaj”, „Gazeta Poznańska”, „Express Poznański”, „Głos Wielkopolski”) oraz w mediach ogólnopolskich. Publikował w takich tytułach, jak: „Auto Sport”, „Auto dziś i jutro”, „Metropol”, „Claudia”, „Menu”, „Przegląd Gastronomiczny”, "Poradnik Restauratora", „Nasze Miasto. Poznań”, "Slow Life"współpracował z telewizją WTK i Radiem „Merkury”. W wolnych chwilach prowadzi bloga Smaczny Turysta, na którym łączy dwie pasje – do podróży i jedzenia. Jak sam o sobie mówi – uwielbia gotować, zwiedzać, jeść i degustować. Współwłaściciel de'GUSTATOR PR. Felietonista i krytyk kulinarny WszystkoDlaKucharzy.com.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy