Młodzi kreowali pstrąga tęczowego

20 stycznia w Centrum Kulinarnym Unilever Food Solutions odbył się pierwszy półfinał konkursu Młody Kreator Sztuki Kulinarnej 2016. Tematem tegorocznej edycji jest danie główne z pstrąga tęczowego oraz minimum jednego rodzaju Primerby i Esencji bulionu rybnego Knorr Professional.

mediabase_130016_media_src_194

Zeszły rok przyniósł kilka zmian. Jedną z nich byli nowi jurorzy. W tym roku to gremium również mocno się zmieniło. Jury przewodniczył Tomasz Purol – Executive Chef Hotel Blow Up Hall 5050. W zeszłym roku juror techinczy. Razem z pozostałymi członkami jury: Witoldem Iwańskim – szef kuchni restauracji „Aruana” w hotelu Narvil w Serocku, Arturem Skotarczykiem – Executive Chef Restauracji “Muga” w Poznaniu, Robertem Skubiszem – szef kuchni restauracji „Amber Room” w Pałacu Sobańskich w Warszawie, Maciejem Majewskim – szef kuchni w hotelu Sofitel Warsaw Victoria/restauracja „Le Victoria Brasserie Moderne” oraz Michałem Kudukiem – Executive Chef Blue Diamond Hotel w Rzeszowie wyłonili pierwszych finalistów XII edycji konkursu Młody Kreator Sztuki Kulinarnej.

mediabase_130029_media_src_732

Danie zwyciężczyni pierwszego półfinału Ilony Kruczek

Do rywalizacji w finale 2 marca przystąpią:
· Ilona Kruczek z Technikum Lider w Lublinie przy ul. Radziwiłłowskiej
· Rafał Dworzański z Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy Zdrój przy ul. Wojska Polskiego
· Sebastian Szostak z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie
· Oskar Dąbrowski z Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie przy ul. Spytka Ligęzy
· Michał Kowalski z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Katowicach przy ul. Roździeńskiej
· Karolina Lindstadt z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłaninie, Starzynie

W dniu 3 lutego dobędzie się drugi półfinał.

mediabase_130007_media_src_764

Do strefy półfinałowej, wybrano 24 zawodników spośród ponad 90 zgłoszeń. To mniej niż w zeszłym roku kiedy było ok.120, ale w tegorocznej edycji, jak podkreślali organizatorzy, wzięła udział rekordowa liczba szkół i to takich, o których nie bardzo było wiadomo, że kształcą kucharzy. To bardzo dobrze bowiem konkurs rozszerza swoje dotarcie, a młodzi ludzie nawet z małych ośrodków chcą rywalizować i sprawdzać swoje umiejętności.

Jak powiedział nam Artur Skotarczyk, był bardzo mile zaskoczony poziomem, a to jego pierwszy kontakt z tym konkursem. – Zobaczyłem wiele zapału, chęci i spore umiejętności, to nas szefów kuchni cieszy. Wróciła mi wiara, w to, że są młodzi ludzie, którzy będą z zapałem podchodzić do zawodu, a bez tego nie ma co marzyć o rozwijaniu się samemu, ale także i miejsca pracy. Tematem była ryba, a to trudny kawałek mięsa do przygotowania. Uczestnicy dobrze poradzili sobie z tym tematem.

Robert Skubisz docenił pracę wszystkich uczestników, ale podkreślił, że w kuchni nie można bać się przypraw, to wielka sztuka by doprawić danie przed wydaniem, ale tego trzeba się uczyć co dziennie, by na takich konkursach podchodzić do tematu z wiedzą i doświadczeniem. Witek Iwański podkreślił, że trzeba dania podawać na bardzj wygrzanym talerzy i że kuchnia molekularna zastosowana w 9 z 12 dań nic nie wniosła do realizacji konkursowych. – By korzystać z kuchni molekularnej trzeba być bardzo dobrym technicznie, robiąc np. kawior każdy ziarno musi być równe i mieć smak. Sugerował, by w finale zrezygnować z osiągnięć kuchni molekularnej.

mediabase_130012_media_src_193

Na pierwszym planie Michał Kuduk

Najwięcej zastrzeżeń miał Michał Kuduk, Do niedawno sam często startujący w konkursach kulinarnych ze swoim bratem:

– Trzeba mocniej skupić się teraz na pracy. Moje 5 minut konkursowe minęło. Teraz chcę przekazywać swoją wiedzę młodszym. Dzisiaj poczułem się trochę dziwniej z tej drugiej strony. Postanowiłem sobie za cel , ze będę oceniał tak jak chciałbym być ocenianym.

Michał zauważył może mniej problemów technicznych, a bardziej skupił się na sprawach porządkowych.

– Nie można na jednej desce kroić warzyw, ryb, jajka przepiórczego i jeszcze paru innych rzeczy. Deskę można zmienić lub przemyć. Ściereczka do rąk nie może służyć do wszystkiego, a widziałem jak wycierano nią ręce, ale i talerze przed wydawką. Bardzo nie dobrym nawykiem jest brak szacunku do produktu. W koszach wylądowała ryba, jabłka, kaszanka itp. A przecież nawet skórkę od jabłka trzeba spakować, bo z niej można zrobić choćby ocet jabłkowy. Nie można zagniatać ciasta na blacie, który wcześniej z nie został umyty. I w końcu układając produkty na talerzu do ostatecznej wydawki trzeba to robić w rękawicach lub łyżką. Zwracałem na to uwagę bo, to przede wszystkim podstawy funkcjonowania w kuchni, ale także i odpowiednie podejście do produktu, a także bardzo istotny element oceny na konkursach kulinarnych – podsumował Michał Kuduk.

Podobne obserwacje poczynił w zeszłym roku ówczesny sędzia techniczny Tomasz Purol. Co jest przyczyną, że te same błędy zostają powielane? W mojej ocenie winna jest szkoła, która tym problemom poświęca zbyt mało czasu, ale także kucharzy, którzy przyjmują na praktyki. Tam właśnie młodzi powinni zdobywać wiedzę i doświadczenie. I tu od pierwszych chwil praktyk trzeba rugować złe nawyki lub zadbać o dostarczenie elementarnej wiedzy.

Tomasz Purol wręczając upominki tym, którzy odpadli powiedział:

– Zaskoczyliście nas pozytywnie smakami, kreacją na talerzu, ale to dobrze. Cieszę się, że w konkursie brali udział uczestnicy z ubiegłego roku. Byli także absolutni debiutanci dla których Młody Kreator 2016 była pierwszym konkursem kulinarnym. I chociaż żadna ryba nie była chrupiąca, to jednak z zaprezentowanych dan można się cieszyć.

Zwycięzca konkursu wyjedzie na staż do Restauracji Hisop w Barcelonie uhonorowanej gwiazdką Michelin oraz otrzyma nominację do finału konkursu dla profesjonalistów Primerba Cup 2016. Przed nami jeszcze drugi półfinał i finał 2 marca.

Autor:

Juliusz PODOLSKI

Dziennikarz z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy redakcyjnej w dziennikach regionalnych („Dzisiaj”, „Gazeta Poznańska”, „Express Poznański”, „Głos Wielkopolski”) oraz w mediach ogólnopolskich. Publikował w takich tytułach, jak: „Auto Sport”, „Auto dziś i jutro”, „Metropol”, „Claudia”, „Menu”, „Przegląd Gastronomiczny”, "Poradnik Restauratora", „Nasze Miasto. Poznań”, "Slow Life"współpracował z telewizją WTK i Radiem „Merkury”. W wolnych chwilach prowadzi bloga Smaczny Turysta, na którym łączy dwie pasje – do podróży i jedzenia. Jak sam o sobie mówi – uwielbia gotować, zwiedzać, jeść i degustować. Współwłaściciel de'GUSTATOR PR. Felietonista i krytyk kulinarny WszystkoDlaKucharzy.com.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy