Kulinarny Puchar Polski 2013 – półfinał – kilka pytań do jurora Ernesta Jagodzińskiego

O poziom kulinarny, ale w sferze technicznej zapytałem Ernesta Jagodzińskiego jurora technicznego:

Juliusz Podolski: Jaki poziom reprezentowali uczestnicy półfinałów?

Ernest Jagodziński: Był bardzo wysoki. Patrząc na ich pracę z boku byliśmy pod wrażeniem. Podobały nam się też kreacje na talerzu, które były ładne, a nawet bardzo ładne. Porównując nawet z ubiegłym rokiem, widać znaczący postęp. Dania są przemyślane. Oczywiście były i takie, które odbiegały od poziomu bardzo wysokiego, ale przyjmując średnią poprzeczka znowu poszła w górę. Zastosowano także różne techniki gotowania od nowoczesnego azotu i kuchnię molekularną, po najbardziej klasyczne techniki stosowane od wieków w kuchni. Patrząc na pracę widać było, że uczestnicy konkursu mają wszystkie elementy wyćwiczone, a każdy ruch jest zaplanowany, bez zbędnych zachowań wpływających na m.in stratę czasu. Niektórzy pracowali z kilkoma zegarkami. Wiedzą, bowiem o co idzie gra.

…zastosowano także różne techniki gotowania od nowoczesnego azotu i kuchnię molekularną, po najbardziej klasyczne techniki stosowane od wieków w kuchni…

J.P: Na stanowiskach zauważyłem u wielu uczestników całą masę pudełeczek, jak w laboratorium.

E.J: To pokazuje, że mają przećwiczone dania. Nie tracą już czasu na to by się zastanawiać nad tym, że może coś nie wyjść. Odważona mąka i inne składniki pozwalają je tylko wymieszać , bez zastanawiania się czy konsystencja np. ciasta będzie odpowiednia.

J.P: A jak wygląda dbanie o produkt?

E.J: Tu też jest wszystko na wysokim poziomie zarówno jeśli chodzi o zabezpieczenie produktu oraz jego wykorzystanie. Nie zauważyliśmy z Andrzejem by na którymś stoisku była nadprodukcja, oczywiście zakłada się jedną góra dwie porcje na wszelki wypadek, ale to jest zrozumiałe. W koszach na śmieci również nie było niczego co by wzbudzało nasze oburzenie.

J.P: Uczestnicy to ludzie młodzi, ale o znanych twarzach.

E.J: Tak dokładnie, są to osoby, które już nie raz startowały na różnego rodzaju konkursach. Widać jednak u nich, że coraz lepiej poruszają się w ramach konkursowych, na obszarze małych kuchni, Radzą dobie coraz lepiej ze stresem  oraz obecnością widowni na sali.

J.P: Jutro będzie sarnina, to temat trudniejszy niż kalmar?

E.J: Tak jak powiedziałaś, kalmar to prozaiczny produkt. Sarna jest dużo bardziej produktem wymagającym.

J.P: No i ta czekolada…

E.J: Dziwne połączenie na pierwszy rzut oka, ale fajne rozwiązania może nieść za sobą. Jestem bardzo ciekaw jak ją wykorzystają to będzie znakomita próba dla ich kreatywności.

J.P: Coś Ciebie zainspirowało

E.J: Są elementy, które inspirują. Staram się każde danie analizować. I pewnie będą takie które staną się inspiracją w moich dalszych kreacjach. Zawsze powtarzam, że konkursy to nie tylko rywalizacja, ale takzę inspiracja i wymiana doświadczeń.

Fot. J. Podolski

Copyright © 2013 Juliusz Podolski

SMACZNY TURYSTA

www.Pisze-Co-Widzialem.blog.pl

 

Autor:

Juliusz PODOLSKI

Dziennikarz z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy redakcyjnej w dziennikach regionalnych („Dzisiaj”, „Gazeta Poznańska”, „Express Poznański”, „Głos Wielkopolski”) oraz w mediach ogólnopolskich. Publikował w takich tytułach, jak: „Auto Sport”, „Auto dziś i jutro”, „Metropol”, „Claudia”, „Menu”, „Przegląd Gastronomiczny”, "Poradnik Restauratora", „Nasze Miasto. Poznań”, "Slow Life"współpracował z telewizją WTK i Radiem „Merkury”. W wolnych chwilach prowadzi bloga Smaczny Turysta, na którym łączy dwie pasje – do podróży i jedzenia. Jak sam o sobie mówi – uwielbia gotować, zwiedzać, jeść i degustować. Współwłaściciel de'GUSTATOR PR. Felietonista i krytyk kulinarny WszystkoDlaKucharzy.com.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy