Kucharze gotuję, goście oceniają

Za nami jubileuszowa edycja konkursu inicjowanego przez Noble Bank i Noble Concierge. Po raz 10. dwanaście restauracji z całej Polski gotowało na żywo podczas uroczystej gali finałowej. Ich menu oceniło grono ponad tysiąca gości, by wyłonić najlepsze przystawki i dania główne.

WFNN_final_2017_teaser_fot.Katarzyna_Rolak_kompresy_29

Do grona finalistów zakwalifikowały się kuchnie z najróżniejszych regionów, wśród nich młode restauracje, które mimo wszystko świetnie poradziły sobie z wyserwowaniem kilkuset pięknie przyrządzonych dań w jednym czasie.

– Co roku dokonanie wyboru dwunastu finalistów w pierwszym etapie konkursu jest coraz trudniejsze – przyznaje Anna Zieja, producent eventu Wine & Food Noble Night. – Odnosimy wrażenie, że restauracje skokowo wręcz podnoszą kulinarny poziom, a korzystanie z dobrodziejstw lokalnych, najświeższych składników stało się standardem – dodaje. To właśnie regionalne polskie smaki dominowały w tegorocznym menu gali. Do rywalizacji o najlepsze ich kompozycje stanęły:
1. 5th Avenue – DoubleTree by Hilton Kraków, Kraków, szef kuchni: Rafał Drobniak
2. Dwór Kombornia – Magnolia, Korczyna, szef kuchni: Marcin Majchrzak
3. Dwór Sieraków, Dobczyce, szef kuchni: Janusz Fic
4. La Cantina, Katowice, zespół
5. La Brasserie Moderne, Warszawa, szef kuchni: Maciej Majewski
6. Lumière, Baranowo, szef kuchni: Jakub Kasprzak
7. Ostoja Chobienice, Siedlec, szef kuchni: Maciej Barton
8. Projekt 36, Sopot, szef kuchni: Marcin Leszczyński
9. Qualita, Kraków, szef kuchni: Marcin Dudek
10. Szara Gęś, Kraków, szef kuchni: Michał Stężalski
11. The Time, Poznań, executive chef: Roman Kosmalski
12. Uroczysko Siedmiu Stawów, Niemcza, szef kuchni: Damian Chajęcki

Za najlepszą przystawkę publiczność uznała mus z foie gras, konfiturę z czereśni i macerowanych fig z tostowaną chałką i galaretką z suszonych winogron przygotowaną przez restaurację Szara Gęś (Kraków). Drugie miejsce zajęła restauracja Ostoja Chobienice (Siedlec). Trzecia na podium stanęła restauracja Qualita (Kraków).

Najsmaczniejszym daniem głównym okazała się polędwica cielęca, purée z topinamburu, sos z pieczonej grasicy, łupina topinamburu, gołąbek z czerwonej kapusty z giczą cielęcą z restauracji Szara Gęś. Zaraz po niej uplasowała się restauracja Ostoja Chobienice. Miejsce trzecie zajęła restauracja Lumière (Poznań).

WFNN_final_2017_teaser_fot.Katarzyna_Rolak_kompresy_7

Osobną nagrodę przyznało jury profesjonalne w składzie: Adam Chrząstowski (szef kuchni Ed Red w Krakowie i Warszawie), Łukasz Budzik (szef kuchni Mennicza Fusion we Wrocławiu), Karol Okrasa (wielokrotnie nagradzany szef kuchni i osobowość telewizyjna), Paweł Oszczyk (obecnie związany z grupą HoReCa w Makro Cash and Carry), Maciej Dobrzyniecki (Prezydent Akademii Gastronomicznej w Polsce) oraz Andrea Camastra (szef gwiazdkowej restauracji Senses w Warszawie).  Za najlepsze menu, jury profesjonalne uznało przygotowane przez restaurację Szara Gęś z Krakowa.

Nagrodę dla zwycięzców ufundowała Akademia Gastronomiczna w Polsce. Najlepsi – laureaci pierwszych miejsc w kategorii Przystawka i Danie główne pojadą na szkolenie do jednej z najbardziej wpływowych restauracji świata – El Celler de Can Roca w Gironie (3 gwiazdki Michelin, nr 3 na liście The World’s 50 Best Restaurants 2017). Dodatkowo firma Diageo ufundowała sześciolitrową butelkę Ciroca. Nagrodą za zajęcie drugiego miejsca jest staż w Restauracji Senses pod okiem szefa Andrei Camastry. Za zajęcie trzeciego miejsca nagrodą jest udział w programie rozwojowym dla menedżerów gastronomii Made Progress oraz Ekspres Expert & Milk od Nespresso z kompletem kawy w kapsułkach.

Nagrodą jury profesjonalnego jest udział w Madrid Fusión 2018, ufundowany przez Restaurację Senses oraz Szampan Bollinger, ufundowany przez Winkolekcję.

Autor:

Juliusz PODOLSKI

Dziennikarz z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy redakcyjnej w dziennikach regionalnych („Dzisiaj”, „Gazeta Poznańska”, „Express Poznański”, „Głos Wielkopolski”) oraz w mediach ogólnopolskich. Publikował w takich tytułach, jak: „Auto Sport”, „Auto dziś i jutro”, „Metropol”, „Claudia”, „Menu”, „Przegląd Gastronomiczny”, "Poradnik Restauratora", „Nasze Miasto. Poznań”, "Slow Life"współpracował z telewizją WTK i Radiem „Merkury”. W wolnych chwilach prowadzi bloga Smaczny Turysta, na którym łączy dwie pasje – do podróży i jedzenia. Jak sam o sobie mówi – uwielbia gotować, zwiedzać, jeść i degustować. Współwłaściciel de'GUSTATOR PR. Felietonista i krytyk kulinarny WszystkoDlaKucharzy.com.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy