Najlepsi szefowie kuchni z Południowej Polski wybrani!

Podczas trzeciego Gault&Millau Tour 2017, który odbył się 4 września br. w restauracji l’atmosphere w hotelu Hilton Garden Inn Kraków Airport w Balicach, przyznano pięć regionalnych nagród dla najlepszych szefów kuchni z Małopolski, Podkarpacia, Bieszczad i Górnego Śląska. Pamiętajcie o tych restauracjach, w których szefują nagrodzeni, szukając miejsc, gdzie można zjeść coś naprawdę wyjątkowego.

GM Krakow f/ Marek Zakrzewski

Na wydarzenie przybyło ponad 150 gości – szefów kuchni z województw małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego, by wymieniać się doświadczeniem, podpatrzeć najnowsze trendy kulinarne i spróbować regionalnych produktów, wykorzystywanych do przygotowania popisowych dań przez zwycięskich szefów kuchni.

Regionalne nagrody Gault&Millau w pięciu kategoriach otrzymali:

  • Szef Roku – Dominik Duraj, restauracja Villa Gardena (Chorzów)
  • Szef Jutra – Daniel Myśliwiec, restauracje Karakter / Zazie Bistro (Kraków)
  • Młody Talent – Michał Cienki, restauracja Amarylis (Kraków)
  • Kobieta Szef – Patrycja Stefanów-Kot, Restauracja Koncertowa (Krynica-Zdrój)
  • Szef Kuchni Tradycyjnej – Miłosz Kowalski, restauracja l’atmosphere (Kraków-Balice)

Wszyscy zwycięzcy po wręczeniu nagród pokazali swój kunszt kulinarny. W ciągu dwudziestu minut, przy specjalnej mobilnej wyspie, przygotowali swoje popisowe dania. Były to m.in. łosoś marynowany gorczycą i miodem z sałatką z glonów wakame
z imbirem, mango i koprem włoskim; pierś kaczora z foie gras, śliwką i chrzanem,
a na deser kula z mlecznej czekolady z kremem angielskim o smaku tytoniu i galaretką z wina jarzębinowego. Potem był czas na degustację dań dla wszystkich gości wydarzenia.

Spotkania Gault&Millau Tour mają na celu podnoszenie poziomu kulinarnego w Polsce, integrowanie środowiska gastronomicznego oraz tworzenie płaszczyzny do wymiany wiedzy i doświadczeń.

Kolejny Gault&Millau Tour 18 września br. w Sopocie.

Więcej informacji o nadchodzących Tourach na profilu Gault&Millau Polska na Facebooku: https://www.facebook.com/gaultmillaupolska/

 

Krótki opis nagrodzonych Szefów kuchni 

Szef ROKU – DOMINIK DURAJ, restauracja Villa Gardena
Od początku swojej kariery związany za Śląskiem, gdzie pracował, zdobywał umiejętności
i doświadczenie kulinarne. Przez kilka lat był szefem kuchni w restauracji Wodna Wieża w Pszczynie, nagrodzonej za jego kadencji m.in. trzema czapkami Żółtego Przewodnika Gault&Millau. Swoją wiedzę pogłębiał uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach, warsztatach i projektach kulinarnych. Odwiedzając różne zakątki Europy poszukuje inspiracji, smaku i wyjątkowej jakości produktów.
W Villa Gardena stawia na kuchnię polską, nowoczesną, z międzynarodowymi akcentami, przy wykorzystaniu dobrych, ekologicznych i sprawdzonych regionalnych produktów. Jego motto życiowe to: „Pogłębiaj wiedzę, podążaj za trendami i… ciężko pracuj”.
Szef JUTRA – DANIEL MYŚLIWIEC, restauracje Karakter / Zazie Bistro
Jeden z najbardziej utalentowanych kucharzy młodego pokolenia w Małopolsce. Doświadczenie zdobywał w różnych restauracjach w Krakowie, a także w Hiszpanii i na stażach kulinarnych
w Londynie. W 2014 r., pracując już dla Zazie Bistro, został wraz z zespołem wyróżniony Grand Prix
w plebiscycie „Smaki Krakowa” na najlepszą krakowską restaurację, w 2015 r. otrzymał tytuł „Młody talent” podczas regionalnego Gaul&Millau Tour. W 2016 roku Zazie Bistro znalazło się w przewodniku Michelin z symbolem Bib Gourmand i jednym kompletem sztućców, a Żółty Przewodnik Gault&Millau 2017 nagrodził restaurację dwiema czapkami. Daniel Myśliwiec jest też współwłaścicielem i szefem kuchni w restauracji Karakter, która w 2016 r. zwyciężyła w plebiscycie „Smaki Krakowa” w kategorii „Nowa na mapie Krakowa”. Inspiracje kulinarne czerpie z tradycyjnej kuchni francuskiej, ale ciekawi go też regionalne podejście do kuchni danego kraju i jej różnorodność. Gdy gotuje, prowadzi nieustanną kulinarną grę „w chowanego” z tradycją. Wyszukuje produkty
i potrawy zepchnięte na margines, jak na przykład „piątą ćwiartkę” – w Karakterze stara się przywrócić podrobom należne im miejsce, w zaskakujących i wyjątkowych daniach.
MŁODY TELENT – MICHAŁ CIENKI, restauracja Amarylis
Młody, utalentowany kucharz i cukiernik. Absolwent Technikum Gastronomicznego w Krakowie
i laureat Międzynarodowego Konkursu Szkół Gastronomicznych w Bratysławie. Doświadczenie zdobywał m.in. w legendarnej krakowskiej restauracji Ancora i w Trzech Rybkach. W 2014 r. został nominowany w kategorii „Desery” do nagrody „Kucharz roku” miesięcznika „Kuchnia”. W 2015 r. znalazł się w Top 10 na targach Sweet Expo w Warszawie w kategorii „Mistrzostwa polski w deserach talerzowych”. Od kilku lat pracuje jako szef kuchni w wielokrotnie nagradzanej restauracji Amarylis w Queen Boutique Hotel**** w Krakowie. Restauracja została wyróżniona w 2015 r. w plebiscycie „Smaki Krakowa” w kategorii „Kuchnia autorska”. Przewodnik Michelin przyznał jej dwa komplety sztućców w 2016 i 2017 roku, jest też rekomendowana przez Slow Food Polska.
Michał Cienki stale współpracuje z Krakowską Szkołą Restauratorów w zakresie kursów cukierniczych oraz kursów dla kucharzy. Cukiernictwo to jego pasja i w tej dziedzinie odnosi duże sukcesy.
KOBIETA SZEF – PATRYCJA STEFANÓW-KOT, Restauracja Koncertowa
Szef kuchni i właścicielka restauracji Koncertowa w Krynicy-Zdrój. Uczestniczka programu TOP Chef
i innych konkursów kulinarnych, które zawsze są dla niej nowym, ciekawym doświadczeniem
i ogromną dawką pomysłów. Inspirację do gotowania czerpie z różnych regionów świata. Gdy podróżuje, odwiedza restauracje i podpatruje innych szefów kuchni, co skutkuje ciekawymi kompozycjami na talerzach w Koncertowej.
Swoje menu opiera na tradycyjnych przepisach przekazywanych z pokolenia na pokolenie i na naukach swojego taty, który przed trzema dekadami otwierał Koncertową. Chętnie korzysta też
z obecnych trendów kulinarnych, stąd określenie, że kuchnia w Koncertowej jest „regionalno-współczesna”. Starannie dobiera produkty, które w większości pochodzą z lokalnych, ekologicznych upraw i hodowli. Ma talent do łączenia smaków, a goście restauracji podkreślają, że każde danie ma wyjątkową kobiecą estetykę.
Szef KUCHNI TRADYCYJNEJ – MIŁOSZ KOWALSKI, restauracja l’atmosphere
Jeden z najzdolniejszych kucharzy Małopolski. Doświadczenie zdobywał w renomowanych restauracjach hotelowych w Krakowie, a także w Wielkiej Brytanii. Największy wpływ na jego styl gotowania miał staż w hotelu Raymond Blanc w Oxfordzie, którego restauracja posiada dwie gwiazdki Michelin oraz praca w hotelu Mallory Court w Warwickshire, wyróżnionym jedną gwiazdką. Finalista światowej klasy konkursu Salone Culinare w Birmingham i uczestnik prestiżowego programu Iron Chef UK. Od 2014 roku szefuje restauracji l’atmosphere w hotelu Hilton Garden Inn Kraków Airport w Balicach, gdzie stara się łączyć aktualne trendy i nowoczesne techniki kulinarne z tradycyjną kuchnią polską. Preferuje kuchnię autorską, sezonową, z elementami kuchni molekularnej.
Zaangażowany w działalność publicystyczno-edukacyjną, jako wydawca i felietonista portalu „Wszystko dla kucharzy”. Jest współautorem książki „Anglia – kucharska rzeczywistość” (wyd. Wszystko Dla Kucharzy Ltd., luty 2012). Prowadzi warsztaty kulinarne, a także zajęcia w Szkole Gastronomicznej im. Odona Bujwida w Krakowie, której jest absolwentem. Promuje polską kuchnię i regionalne produkty za granicą, gościł m.in. w Watykanie gotując dla Papieża Franciszka.

Autor:

Juliusz PODOLSKI

Dziennikarz z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy redakcyjnej w dziennikach regionalnych („Dzisiaj”, „Gazeta Poznańska”, „Express Poznański”, „Głos Wielkopolski”) oraz w mediach ogólnopolskich. Publikował w takich tytułach, jak: „Auto Sport”, „Auto dziś i jutro”, „Metropol”, „Claudia”, „Menu”, „Przegląd Gastronomiczny”, "Poradnik Restauratora", „Nasze Miasto. Poznań”, "Slow Life"współpracował z telewizją WTK i Radiem „Merkury”. W wolnych chwilach prowadzi bloga Smaczny Turysta, na którym łączy dwie pasje – do podróży i jedzenia. Jak sam o sobie mówi – uwielbia gotować, zwiedzać, jeść i degustować. Współwłaściciel de'GUSTATOR PR. Felietonista i krytyk kulinarny WszystkoDlaKucharzy.com.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy