Konkurs na najlepsze danie z gęsiny

Wielkopolscy szefowie kuchni powalczą o tytuł najlepszego dania z gęsi. Wszystko w ramach organizowanego po raz pierwszy konkursu „Gęsina na imieninach”. Jak mówią organizatorzy chodzi przede wszystkim o to by gęsina powróciła na nasze stoły. Uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenia nagród odbędzie się na poznańskim Starym Rynku 11 listopada. Patronem medialnym tego wydarzenia jest Wszystko dla Kucharzy

geś

Która z wielkopolskich restauracji serwuje najlepszą gęsinę? O tym przekonamy się już w najbliższy poniedziałek 6 listopada. Tego dnia po raz pierwszy zorganizowany zostanie konkurs „Gęsina na imieninach”. Jego organizatorami są Poznański Klub Biesiadników, Ogólnopolski Cech Rzeźników Wędliniarzy Kucharzy, Wielkopolska Izba Rzemieślnicza a także Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku. A do udziału zaproszono restauracje, bary czy gospodarstwa agroturystyczne nie tylko z Wielkopolski ale też z całego kraju. „Polskie tradycje i zwyczaje jakoś nam umykają i bledną. Jako Poznański Klub Biesiadników staramy się promować i propagować nasze regionalne dziedzictwo i tradycyjne, wielkopolskie i smaki a jedną z takich nie tylko smacznych ale i zdrowych tradycji była właśnie gęsina. – mówi Juliusz Podolski organizator konkursu. „Jeszcze w połowie XIX wieku, nikt nie wyobrażał sobie kolacji na św Marcina bez pieczonej gęsi. Po przez konkurs chcemy nie tylko przypomnieć tą tradycję ale także zachęcić Wielkopolan do spożywania gęsi” – mówi Juliusz Podolski.

Chęć udziału w konkursie zgłosiło 18 (19 ekip, jedna z restauracji wystawia dwie ekip) restauracji z poznania, leszna, kępna, puszczykowa i wrześni oraz gospodarstwo agroturystyczne z województwa lubuskiego. Dania oceniane będą w trzech kategoriach: przystawka, zupa i danie główne. A wyboru najlepszego dania dokona jury w skład którego wejdą najlepsi szefowie kuchni z Wielkopolski, dziennikarze kulinarni i smakosze. Wśród nich są między innymi Dominik Narloch – szef kuchni restauracji Cucina, jako jedyny kucharz w Polsce zdobył certyfikat ślimaka Slow Food Polska dla dwóch restauracji; Wojciech Lewandowski organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku, Adam Adamczak szef kuchni w restauracji Oskoma, jeden z najzdolniejszych kucharzy młodego pokolenia – Szef JUTRA Gault&Millau Polska w Regionie 2017 a także Anna Strażyńska z Tawerna Kapitańska w Ścinawie Polskiej pod Oławą, znakomita szefowa kuchni, dla której jesiotr łowiony nieomal pod restauracją, polska wołowina, czy lokalne produkty nie stanowią żadnej tajemnicy. Równolegle obradować będzie jury VIP w którym znajdą się między innymi Andrzej Białas Dyrektor Gabinetu Prezydenta Poznania, Filip Rdesiński prezes Radia Poznań, a także Mirosława Mruk Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Konkurs rozpocznie się w poniedziałek 6 listopada w samo południe, w poznańskiej Restauracji 3kolory Malta a wyniki poznamy jeszcze tego samego dnia o godzinie 18. Natomiast uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenia nagród odbędzie się na poznańskim Starym Rynku 11 listopada podczas święta „Gęsina na imieninach”

Pełna lista uczestników:
➡️ Hotel Kosmowski we Wrześni
➡️ Restauracja Dąbrowskiego 42 w Poznaniu
➡️ Hotel Wielspin w Puszczykowie.
➡️ Pastela w Poznaniu
➡️ La Calma Lesznie
➡️ KYOKAI SUSHI BAR w Poznaniu
➡️ salon z ogrodem w Poznaniu
➡️ Restauracja „P jak Pysznie” w Kępnie
➡️ BEE JAY’S Restaurant w Poznaniu
➡️ Restauracja Flavoria w Poznaniu
➡️ Restauracja Republika Róż  w Poznaniu
➡️ Restauracja Maltanka  w Poznaniu
➡️ Winestone  w Poznaniu
➡️ Gospodarstwo Rolno-Agroturystyczne „Dereniówka” z Lubiechni Wielkiej
➡️ Ostoja Chobienice
➡️ Restauracja Gajowa 12  w Poznaniu
➡️ Restauracja TOGA  w Poznaniu
➡️ Restauracja Pod Niebieniem  w Poznaniu

Organizatorami konkursu są: Poznański Klub Biesiadników, Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku, Ogólnopolski Cech Rzeźników-Wędliniarzy-Kucharzy i Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu. Patroni medialni; Poznański prestiż, WszystkoDlaKucharzy (WDK) LTD, Radio Emaus, TVP 3 Poznań.

Pełna informacja na Facebooku

Autor:

Elżbieta PODOLSKA

dziennikarka, publicystka, felietoniska, specialistka od social mediów.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy