Konkurs kulinarny „Smaki Dziczyzny 2017” rozstrzygnięty!

Po dwuletniej przerwie na arenę kulinarnych wydarzeń powrócił konkurs Artura Świerżewskiego „Smaki Dziczyzny”. II edycja odbyła się podczas Targów Turystyki i Wypoczynku LATO oraz Targów Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych Regionalia, w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ulicy Marsa 56c w Warszawie. Patronem medialnym było WszystkoDlaKucharzy.

Celem konkursu jest prezentacja kuchni myśliwskiej przez profesjonalnych, pracujących w zawodzie kucharzy i pokazanie wielu możliwości zastosowania mięsa zwierzyny łownej w kulinariach, jak również propagowanie walorów smakowych i zdrowotnych dziczyzny – jedynego w 100% naturalnego mięsa na rynku nie zawierającego antybiotyków, hormonów wzrostu, sterydów i innych środków konserwujących.

Po dniu pełnym emocji i kulinarnych wrażeń, jury składające się z siedmiu szefów kuchni ogłosiło swój werdykt. Najlepszy z najlepszych okazał się Kamil Skrok reprezentujący łódzką restaurację Filharmonia Smaku, którego danie: jeleń / jabłko/ cebula zdeklasowało rywali. Drugie miejsce zdobył Krzysztof Pawłowski z Best Western Plus Hotel Podklasztorze w Sulejowie, a trzecie miejsce zajął Kamil Badzmierowski z Hotelu Zamek Gniew. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

smaki dziczyzny

Warto podkreślić, że uczestnicy musieli pokonać w drodze do finału liczną konkurencję – do finałowej walki stanęło bowiem tylko dziesięciu uczestników (dwie osoby niestety nie dojechały), wyłonionych spośród prawie 40 chętnych, którzy przysłali swoje zgłoszenia.

Konkurs poprowadzili: pomysłodawca i organizator konkursu Artur Świerżewski oraz konferansjer Jacek Barczak.

Finałowe zmagania oceniało jury w składzie:

* Łukasz Konik – Główny Szef Kuchni we wszystkich obiektach hotelowo-restauracyjnych i placówkach rehabilitacyjnych należących do Uzdrowiska Konstancin-Zdrój S.A. Miłośnik kuchni molekularnej;

* Robert Wojnarowski – szef kuchni N31 restaurant & bar by Robert Sowa; doradca kulinarny Bosch/ Siemens;

* Teo Vafidis – z pochodzenia Grek, z zawodu Szef Kuchni i Ekspert Kulinarny, z pasji ambasador kultury i kuchni greckiej w Polsce;

* Marcin Soból – szef kuchni warszawskiej restauracji Krasnodwór, Viceprezes Zarządu Euro-Toques Polska

* Zenon Hołubowski – Executive Chef i właściciel Hotelu Hołubowski oraz Tawerna Toscana w Pile. Członek Amerykańskiej Federacji Kulinarnej, Światowego Stowarzyszenia Szefów Kuchni oraz Honorowy Członek Euro-Toques Polska;

* Daniel Twardo – szef kuchni w wielu prestiżowych hotelach i restauracjach, członek organizacji branżowych, m.in. Stowarzyszenia Kucharzy Polskich i Euro-Toques;

* Artur Świerżewski – szef kuchni Galop Catering. Promotor dziczyzny w kraju i za granicą. Członek elitarnego Klubu Szefów Kuchni, Rady programowej miesięcznika Polskie Drogi Gastronomii, kół łowieckich „Wrzos” i „Jeleń” oraz Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Autor porad i przepisów kulinarnych w prasie i telewizji. Wyróżniony wieloma nagrodami i odznaczeniami, m.in. Certyfikatem Polskiego Klubu Biznesu, Certyfikatem Myśliwskim oraz Srebrną i Złotą Odznaką Rzemiosła.

Szefowie Kuchni oceniali: proporcje i dobór składników (max. 50 punktów); wygląd potrawy i kreatywność kucharza (max. 50 punktów) oraz smak i aromat (max. 50 punktów). Każdy z szefów mógł więc przyznać maksymalnie 150 punktów.

smaki dziczyzny1

Ogromne podziękowania dla jurorów, sponsorów, gości i patronów medialnych wydarzenia.

SPONSORZY GŁÓWNI: Artur Świerżewski | Sklep Wiejski Dziczyzna

smakidziczyzny2

SPONSORZY: Sobsmak Deli | Sobsmak | Nest | Wypożyczalnia Gastronomiczna Gastro Magic Service | Nalewki Staropolskie Karol Majewski | Chata Wiklina w Ładzyniu k/ Mińska Mazowieckiego | Sala Bankietowa GRAND w Nieporęcie | Gospodarstwo Rybackie Mikołajki | Restauracja na wodzie Mikołajki | Cinema Club Mikołajki | Prymat GastroLine | Ostrowscy.

PARTNERZY WYDARZENIA: Polski Związek Łowiecki | MT Targi Polska | Klub Szefów Kuchni.

PATRONI MEDIALNI: NewsGastro.pl | Papaja.pl | Biznes, restauracje & catering | TVP 3 Warszawa | Poradnik Restauratora | Restauracja | Szef Kuchni | Przegląd Gastronomiczny | Kucharze.pl | Poland 100 Best Restaurants | Wszystko dla kucharzy | Polskie Drogi Gastronomii | Łowiec Polski.

Konkurs „Smaki Dziczyzny 2017”, to nie tylko zmagania konkursowe, ale również prezentacje i degustacje, m.in.:

– degustacja specjałów z dziczyzny przygotowana przez Sklep Wiejski – Dziczyzna

– degustacja Nalewek Staropolskich Karola Majewskiego

– degustacja wina myśliwskiego

Laureaci i uczestnicy konkursu otrzymali: nagrody pieniężne, pamiątkowe dyplomy, statuetki ufundowane przez firmę NEST, Nalewki Staropolskie Karola Majewskiego, kuferki z przyprawami firmy Prymat oraz wino myśliwskie ufundowane przez Łowiec Polski.

Zapraszamy na Fan Page: facebook.com/SmakiDziczyzny/

_______________________________________________________________________________________________

LISTA FINALISTÓW KONKURSU:

1/ Arkadiusz Ziółkowski – Restauracja „Joseph’s Bistro & Wine”, Warszawa

Danie: Jeleń na zimno w towarzystwie oleju konopnego, jałowca i marakui oraz jeleń na ciepło na spodzie kruszonym z pistacji i chleba chrzanowego z dodatkiem sosu z lukrecją

2/ Mateusz Petryka – Zajazd Hetman, Lgota Murowana

Danie: Comber z jelenia marynowany w czerwonym winie z dodatkiem korzenia biedrzeńca podany na pudrze z palonego pora z sosem demi glace i aksamitnym purée z pieczonego selera i jabłka w towarzystwie leśnej jeżyny i borowików

3/ Oskar Stencel – Grand Hotel Lubicz*****, Ustka

Danie: Jeleń/ kawa/ soczewica/ zioła

4/ Kamil Skrok – Restauracja Filharmonia Smaku, Łódź

Danie: Jeleń | jabłko | cebula

5/ Dariusz Chrzanowski – Rezydencja Protasy, Restauracja „Między Drzewami”

Danie: Comber z jelenia/ gołąbek owsiany z borowikiem/ modra kapusta/ konfitowana salsefia/ sos żurawinowy

6/ Mariusz Spętkowski – Hotel Dyplomat, Olsztyn

Danie: Comber z jelenia/ skorzonera/ bliny

7/ Grzegorz Gręda – Hotel SPA Dr Irena Eris, Wzgórza Dylewskie

Danie: Jeleń/ marchew/ jabłko/ zioło

8/ Paweł Gałecki – Hotel Restauracja „Piano”, Lublin

Danie: Comber z jelenia w panierce z pistacji i parmezanu z purée z selera i czosnku podany z ciastkiem żytnim z konfiturą żurawinową, szczawikiem zajęczym i mikro selerem z sosem z gorzkiej czekolady z jałowcem

9/ Krzysztof Pawłowski – Best Western Plus Hotel Podklasztorze, Sulejów

Danie: Comber z jelenia/ faszerowane smardze/ karmelizowana bukiew/ miód maliniak/ rozmarynowa pajęczyna

10/ Kamil Badzmierowski – Hotel Zamek Gniew

Danie: Na kasztanach

Autor:

Juliusz PODOLSKI

Dziennikarz z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy redakcyjnej w dziennikach regionalnych („Dzisiaj”, „Gazeta Poznańska”, „Express Poznański”, „Głos Wielkopolski”) oraz w mediach ogólnopolskich. Publikował w takich tytułach, jak: „Auto Sport”, „Auto dziś i jutro”, „Metropol”, „Claudia”, „Menu”, „Przegląd Gastronomiczny”, "Poradnik Restauratora", „Nasze Miasto. Poznań”, "Slow Life"współpracował z telewizją WTK i Radiem „Merkury”. W wolnych chwilach prowadzi bloga Smaczny Turysta, na którym łączy dwie pasje – do podróży i jedzenia. Jak sam o sobie mówi – uwielbia gotować, zwiedzać, jeść i degustować. Współwłaściciel de'GUSTATOR PR. Felietonista i krytyk kulinarny WszystkoDlaKucharzy.com.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy