Jesiotr i kawior wyzwaniem dla kucharzy

Kiedy w 1965 roku został złowiony ostatni jesiotr w Polsce na Wiśle w okolicach Chełmna, okazało się, że już nikt nigdy nie złowi go w Polsce w naturalnych zbiornikach. I wtedy znowu ucieleśniło się powiedzenie, że nie mów nigdy nigdy, bo będzie to realne za wiele lat, na razie kilku zapaleńców już restytuuje jesiotra w Polsce.

– Żubr to król zwierząt, a jesiotr jest królem ryb – mówi Mirosław Purzycki prezes Organizacji Producentów Ryb Jesiotrowych z Torunia – carska ryby, której szczególnie kawior, je się łyżkami w Rosji.

Od 5 lat prowadzona jest restytucja jesiotra bałtyckiego, którego ikra do narybku wspiera jego bliski kuzyn z Kanady. Odra, Warta, Drawa, Drwęca, Wisła to rzeki, do których wypuszczany od pięciu lat jest narybek. Restytucja jesiotra jest trudna i kosztowna, a na efekty trzeba czekać kilkanaście lat. Samce osiągają gotowość rozrodczą w wieku 12 lat, a samice – 14. Po osiągnięciu tego wieku ryby opuszczają morze i wpływają do rzek, aby dotrzeć do matecznika oraz odbyć tarło i złożyć ikrę. Jesiotr może żyć nawet 80 lat.

Agenda_m

Jednym z zagłębi jesiotrowych są okolice Konina. I właśnie tam w Starym Licheniu odbędą się I MISTRZOSTWA POLSKI W POTRAWACH I KAWIORZE Z JESIOTRA 13-15.03 w Hotelu Atut*** ul. Toruńska 27, 62-563 Licheń Stary. Organizatorzy zapraszają do udziału zespoły reprezentujące restauracje i hotele z całej Polski.

Każda dwuosobowa ekipa musi wykonać potrawę w formie danie główne z jesiotra i kawioru dla 7 osób oraz deser dla 7 osób na 2 produktach firmy DEBIC podaną wyłącznie na talerzach firmy DAJAR.

Czas przygotowania, od momentu wejścia na stanowisko pracy, do momentu ustawienia
7 przygotowanych porcji dania głównego i 7 porcji deseru na ladzie ekspedycyjnej nie może przekraczać 90 minut. Niedotrzymanie podanego czasu pociągnie za sobą konieczność naliczenia punktów karnych, a ekipie przekraczającej regulaminowy czas pracy ponad 15 minut zostanie ona przerwana, a potrawa zostanie oceniona w stopniu, jakim została przygotowana.

Konkurs odbędzie się w sobotę, 14.03.2015 r.
Zgłoszenia przyjmowane są do 03.03.2015 r.

Pytania odnośnie regulaminu można kierować na maila jesiotr@hotelatut.pl lub telefonicznie nr 606-266-489 do Adama Dmyterko

Tutaj znajdziesz: Regulamin_konkursu

Tutaj znajdziesz: formularz zgłoszeniowy

Autor:

Juliusz PODOLSKI

Dziennikarz z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy redakcyjnej w dziennikach regionalnych („Dzisiaj”, „Gazeta Poznańska”, „Express Poznański”, „Głos Wielkopolski”) oraz w mediach ogólnopolskich. Publikował w takich tytułach, jak: „Auto Sport”, „Auto dziś i jutro”, „Metropol”, „Claudia”, „Menu”, „Przegląd Gastronomiczny”, "Poradnik Restauratora", „Nasze Miasto. Poznań”, "Slow Life"współpracował z telewizją WTK i Radiem „Merkury”. W wolnych chwilach prowadzi bloga Smaczny Turysta, na którym łączy dwie pasje – do podróży i jedzenia. Jak sam o sobie mówi – uwielbia gotować, zwiedzać, jeść i degustować. Współwłaściciel de'GUSTATOR PR. Felietonista i krytyk kulinarny WszystkoDlaKucharzy.com.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy