Grochówka nie jedno ma imię

Grochówkowe szaleństwo przed Makro w Poznaniu miało miejsce w miniony piątek za sprawą Kuchni Polowej Poznań i jej właściciela Macieja Mużyło. Odbyły się I Otwarte Mistrzostwa Polski w Gotowaniu Grochówki na Kuchniach Polowych. Patronem medialnym było WszystkoDlaKucharzy.

GALERIA ZDJĘĆ TUTAJ

kuchniapolowa6

– Mistrzostwa od dawna chodziły mi po głowie. Przymierzałem się do nich w zeszłym roku, ale zrobiliśmy tylko dwa Festiwale Grochówki, zresztą jesienią tego roku będzie też impreza o tej nazwie w Poznaniu. Przy pierwszym Festiwalu bardzo dużą pomoc promocyjną dał Juliusz Podolski, który zaangażował się mocno w projekt ze swoją firmą de’GUSTATOR. Pod koniec roku nawiązałem współpracę z MAKRO i znaleźliśmy wspólny język oraz nić porozumienia w sprawie organizacji Mistrzostw – mówi Maciej Mużyło, pomysłodawca i organizator Mistrzostw.

kuchniapolowa2

Dzięki zaangażowaniu i samozaparciu udało się tuż przed długim weekendem „odpalić” I Mistrzostwa. Do rywalizacji zgłosiło się dwanaście zespołów, jednak ostatecznie do walki stanęło pięć grup z: Niepołomic (Małopolska), Piaseczna (Mazowieckie), Poznania, Rogoźna oraz Szczytnik (Wielkopolska). Kto nie był, ten gapa. Część oddała pole bez walki, mimo że organizatorzy zachęcali do uczestnictwa nawet takie zespoły, które nie posiadały kuchni polowych, dając do dyspozycji sprzęt. Chociaż i była taka ekipa, która napisała, że ma doświadczenie, robi prawdopodobnie najlepszą grochówkę, a receptur nie ma zamiaru ujawniać. Najlepsi byli w piątek pod MAKRO, talerz to zweryfikował. Z wszystkimi umówiliśmy się za rok. Nas bardzo ucieszyły ekipy spoza Poznania. Ukłony dla dwóch-tej spod Piaseczna, a zwłaszcza z Niepołomic, to ponad 550 km. Brawa dla władz miasta. Ekipa przyjechała pod patronatem i dzięki sponsoringowi Burmistrza Miasta. Na stoisku mieli mnóstwo gadżetów promujących Niepołomic. Czapka z głowy dla takich władz samorządowych. Miasto Poznań mimo informacji o wydarzeniu, o tym, że jest to pierwszy taki konkurs w Polsce, nie wyraziło zainteresowania. Tak, nie wysłano oficjalnego zaproszenia, ale jeśli Niepołomice znalazły informację, to większy Poznań….

kuchniapolowa

Jury w składzie: Juliusz Podolski, sekretarz redakcji „Naszego Głosu Poznańskiego”, współwłaściciel de’GUSTATOR PR i krytyk kulinarny od lat związany z gastronomią, Piotr Michalski z restauracji TOGA, Wojciech „Carlos” Wojtkowiak, szef kuchni w restauracji „salon z ogrodem” oraz reprezentująca firmę Makro, Aneta Skowrońska oceniało zadanie konkursowe, którym było ugotowanie minimum 50 litrów grochówki. Każdy z uczestników otrzymał od sponsorów: 3 kg kiełbasy, 2 kg boczku, 7 kg ziemniaków, 5 kg warzyw (marchew, pietruszka, por, cebula) i 8 kg grochu łuskanego no i oczywiście różnego rodzaju przypraw.

Zwycięzcy Kuchnia Polowa Rogoźno

Zwycięzcy Kuchnia Polowa Rogoźno

Oto wyniki:
1. Kuchnia Polowa Rogoźno
2. PHU Bartpol Niepołomice pod patronatem Burmistrza Gminy.
3. Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich przy ul. Warzywnej w Poznaniu z firmą „Gastropol” – „U leniwej Danuty” w Poznaniu.
4. Miejsce ex equo: 19 Pancerna Kampania Powietrzno-Desantowa Wojsk Nadwiślańskich z siedzibą w Bogatkach koło Piaseczna i Kuchnia Prezesa ze Szczytnik.

Przed konkursem na antenie Radia Merkury zapytano mnie, czy grochówki mogą się różnić odpowiedziałem, że tak. Przy ocenie okazało się, że mam rację, bo różniły się zdecydowanie. Od bardzo klasycznego smaku grochówki przygotowanej przez szkołę i „U leniwej Danuty” przez słodkawą za sprawą marchwi z kuchni polowej w Bogatkach, po taką bez ziemniaków z Niepołomic. Podobno w Małopolsce grochówkę gotuje się bez pyrek. Szkołą urzekła mnie jeszcze wkładką, tak jadałem w czasach harcerstwa. Była więc kiełbasa w kawałku i ziemniak pieczony w ogniu.

kuchniapolowa3

Ocenialiśmy także kreatywność podania. Kuchnia Polowa Rogoźno podała w puszkach po groszku zielonym, Niepołomice w menażkach wojskowych, szkoła na porcelanowych talerzach wyserwowanych restauracyjnie, Kuchnia Prezesa we flaczarkach na serwetkach z pirackim znakiem, a Desantowcy polowo w jednorazówkach plastikowych z łyżkami plastikowymi. Każda forma podania była bardzo kreatywna i miała swoje uzasadnienie. Najważniejsze-wszystkie były bardzo gorące, co w tej trochę jesiennej pogodzie było niezwykle istotne.

Występowałem tam w kilku rolach: juror, autor regulaminu, współorganizatora jako de’GUSTATOR PR, patron medialny jako redaktor naczelny WszystkoDlaKucharzy (WDK) LTD, członek kapituły Poznański Klub Biesiadników. Ale byłem przede wszystkim… smakoszem.

kuchniapolowa4

Adam Hołoga zrobił na pewno po raz pierwszy lody z grochówek. Wziął po trochu wszystkie grochówki i przy pomocy sztuczek kuchni molekularnej przygotował sorbet. To była świetna reklama tej imprezy. Mamy pomysł jak udoskonalić ten sorbet na II Mistrzostwa. Na koniec można było za zakupiony bon zjeść grochówkę z wybranej przez siebie kuchni. Pojawiło się także wiele stoisk patronów z porcjami degustacyjnymi, laserowy paintball oraz stanowisko policji, gdzie znakowano rowery.

kuchniapolowa5

Szkoda, że zabrakło influencerów poznańskich. Street Food nie tylko food truckami stoi. A tłumy były większe niż na zlotach restauracji na kółkach. Bo grochówka bliższa ciału niż pulled pork, który jest nie z naszej bajki. Grochówka jest dla wszystkich tych młodych i tych starszych, i bardzo starszych, dla tradycjonalistów i hipsterów. Jak powiedziałem Pani redaktor z Radia Merkury pomidorowa i rosół to najpopularniejsze polskie zupy, a grochówka to danie kultowe. Każdy ma z nią związane wspomnienia. Ja tylko bardzo miłe i to najczęściej wiążące się z wojskowymi kuchniami kulinarnymi.

Lista firm, które wspomogły przy organizacji imprezy, zarówno wystawiając się na parkingu, jak i sponsorując produkty do grochówki:

1. Unilever
2. Hortex
3. Zakłady Mięsne Mielczarek
4. Poznańska Palarnia Kawy ASTRA
5. Woseba
6. Schulstad
7. Zakłady Mięsne Viando
8. Dawtona
9. Podravka
10. Staropolanka
11. Prymat

Patronat medialny: Radio Merkury, WszystkoDlaKucharzy, Papaj.pl, Gastrona.pl

Autor:

Juliusz PODOLSKI

Dziennikarz z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy redakcyjnej w dziennikach regionalnych („Dzisiaj”, „Gazeta Poznańska”, „Express Poznański”, „Głos Wielkopolski”) oraz w mediach ogólnopolskich. Publikował w takich tytułach, jak: „Auto Sport”, „Auto dziś i jutro”, „Metropol”, „Claudia”, „Menu”, „Przegląd Gastronomiczny”, "Poradnik Restauratora", „Nasze Miasto. Poznań”, "Slow Life"współpracował z telewizją WTK i Radiem „Merkury”. W wolnych chwilach prowadzi bloga Smaczny Turysta, na którym łączy dwie pasje – do podróży i jedzenia. Jak sam o sobie mówi – uwielbia gotować, zwiedzać, jeść i degustować. Współwłaściciel de'GUSTATOR PR. Felietonista i krytyk kulinarny WszystkoDlaKucharzy.com.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy