Rola mentorów w promocji polskiej gastronomii

Jak jeszcze bardziej umocnić już dynamiczną kulturę kulinarną w Polsce? Jak wesprzeć szefów kuchni oraz restauratorów w budowaniu polskiej sceny kulinarnej? Wojciech Modest Amaro, szef kuchni i właściciel Atelier Amaro, pierwszej w Polsce restauracji wyróżnionej gwiazdką Michelin, wyjaśnia: 

To ważne, abyśmy dla młodych kucharzy byli opiekunami i mentorami, abyśmy wspierali branżę restauracyjną w Polsce, by stało się to wyrazem kulinarnej doskonałości, którą potem można zaprezentować światu. I dodaje: – To zaszczyt współpracować z San Pellegrino i Terroir Warsaw, ponieważ wspierają międzynarodową społeczność kulinarną, rzucając światło na wschodzące talenty.

amaro1

W Polsce mamy dwie restauracje oznaczone gwiazdką Michelin i 54 wyróżnione w czerwonym przewodniku oraz 580 restauracji docenionych przez Żółty Przewodnik Gault & Millau. Zarówno te wyróżnienia, jak i ciężka praca polskich kucharzy i restauratorów, sprawiły, że w ostatnich latach polska kuchnia nabrała znaczenia na międzynarodowej scenie kulinarnej. Nowoczesna polska gastronomia ugruntowuje swoją pozycję na światowej mapie restauracyjnej.

Wsparcie dla młodej generacji polskich szefów

Jak ich zmotywować i sprawić, by nie sięgali po obce wpływy, tylko z dumą zaglądali do rodzimej spiżarni? Jak wychować nowe pokolenie ambitnych, kreatywnych i odważnych kucharzy oraz restauratorów – takich, którzy będą liderami i ambasadorami polskiej kultury kulinarnej?

32105399_917787391737251_4239450235199291392_n

Marcin Popielarz jest jednym z najbardziej kreatywnych szefów młodego pokolenia. Z pasją tworzy kuchnię nowoczesną, ale zakorzenioną w lokalnych tradycjach. Współpracując ze swoim mentorem, Wojciechem Modestem Amaro, Marcin przygotowuje się do udziału w prestiżowym konkursie S.Pellegrino Young Chef of the Year 2018. Popielarz reprezentuje region Europy Wschodniej – o tytuł mistrza będzie walczył daniem: wędzony halibut z ogórkiem i koperkiem.

Dzięki mentoringowi Amaro, Marcin skupił się na wydobyciu charakterystycznych smaków dania oraz na jego prezentacji. Swój finałowy talerz zaprezentuje 12 maja, stając w szranki z młodymi kucharzami m.in. z Japonii, Rosji, czy Chin. „Pokażemy, jak wyrafinowane są polskie smaki i jak bogata jest nasza kultura kulinarna”, mówi Marcin, udowadniając, że godnie będzie reprezentował Polskę w tym międzynarodowym konkursie.

Terroir Warsaw – ciąg dalszy dyskusji z kulinarnymi liderami

Podczas międzynarodowego forum Terroir Warsaw (www.terroirtalk.org/warsaw) ponad 120 uczestników i 40 panelistów zbierze się, by porozmawiać o naszej tożsamości kulinarnej i spojrzeć na polską kuchnię nie tylko z punktu widzenia branży, ale także z perspektywy antropologicznej i historycznej. W tym multidyscyplinarnym spotkaniu wezmą udział najciekawsze postaci polskiej sceny kulinarnej. Wśród nich znajdą się przedstawiciele Atelier Amaro, Food Think Tank, czy Bez Gwiazdek, najważniejsi dziennikarze, projekty takie jak Eat Poland, czy w końcu Żółty Przewodnik Gault&Millau
i Fine Dining Lovers. Towarzyszyć im będą zagraniczni szefowei kuchni: Amanda Cohen (USA) Mark Best (Australia), Jp McMahon, (Irlandia), John Jacksoni Connie DeSousa (Kanada), Nicolai Ellitsgaard (Norwegia) i Makskut Askar, (Turcja).

 

Autor:

Juliusz PODOLSKI

Dziennikarz z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy redakcyjnej w dziennikach regionalnych („Dzisiaj”, „Gazeta Poznańska”, „Express Poznański”, „Głos Wielkopolski”) oraz w mediach ogólnopolskich. Publikował w takich tytułach, jak: „Auto Sport”, „Auto dziś i jutro”, „Metropol”, „Claudia”, „Menu”, „Przegląd Gastronomiczny”, "Poradnik Restauratora", „Nasze Miasto. Poznań”, "Slow Life"współpracował z telewizją WTK i Radiem „Merkury”. W wolnych chwilach prowadzi bloga Smaczny Turysta, na którym łączy dwie pasje – do podróży i jedzenia. Jak sam o sobie mówi – uwielbia gotować, zwiedzać, jeść i degustować. Współwłaściciel de'GUSTATOR PR. Felietonista i krytyk kulinarny WszystkoDlaKucharzy.com.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy