Stawka Minimalna Wynagrodzenia w UK – tyle zarobisz na 100%

To pytanie oraz „ile można zarobić?” pada najczęściej w e-mailach. Przedstawiamy więc parę faktów:

Stawki minimalne na godzinę brutto:

Stawka dla osób powyżej 21. roku życia - £6.50

Stawka dla osób w wieku 18-20 lat – £5.13

Stawka dla osób poniżej 18. roku życia – £3.79

Stawka dla stażystów – £2.73

Na pocieszenie wszystkich w grupie wiekowej 18-20 lat – w cateringu zazwyczaj nie stosuje się stawki minimalnej 5.13 funta, tylko stawkę 6.50 funta na godzinę.

Tak więc osoba, która wybiera się na Wyspy, w najgorszym wypadku może spodziewać się £6.50 na godzinę brutto. Jak więc może wyglądać typowa pensja w gastronomii?

200 godzin w miesiącu x 6.50 = 1300 funtów brutto – netto około 1130 funtów.

A teraz policzmy:

 • £1130 wpływa na Twoje konto
 • pokój – około 400 funtów
 • jedzenie – od 100 do 200 funtów
 • transport – około 100 funtów
 • telefon komórkowy – około 20 funtów
 • ZOSTAJE NA CZYSTO = 410 funtów
 • Wg kursu na /29/01/15 5,60 daje średnio  2296 zł

Czyli odpowiedź na słynne pytanie, ile mogę zarobić w UK? 2000 zł odłożysz na 100% a jak przyoszczędzisz na jedzeniu, transporcie, tańszym mieszkaniu – 2200 zł i więcej. A to dopiero początek, pamiętajmy cały czas mowa o pensji minimalnej.

UWAGA: Twoja pensja netto może być dużo niższa, jeśli jesteś na tzw. Emergency Tax Code – w ciągu 1-2 miesięcy brytyjski Urząd Skarbowy przyśle pocztą właściwy tax code, wtedy Twój podatek zostanie naliczony prawidłowo, nadpłacony podatek zostanie zwrócony po złożeniu rozliczenia podatkowego.

Autor:

Rzecznik Praw Emigranta w UK. Kucharz, felietonista, wydawca, miłośnik kuchni włoskiej regionu Veneto (Wenecja). Konsultant HORECA od lat związany z WDK.

4 komentarze

 1. Piotr

  Wprowadzasz ludzi w błąd. Przy minimalnej krajowej, przy 40 godzinnym trybie pracy(tygodniowo), czyli 6,31 funta brutto, zarobisz maksymalnie 880-900 funtów netto.

  W Anglii 6,31 brutto to około 5,50 netto!

  Za 400 funtów to można wynająć co najwyżej pokój!

  Skąd w ogóle 200 godzin? 200 godzin będzie, gdy zrobisz nadgodziny, więc nie jest to minimalna!

 2. Rafal

  400 funtów mieszkanie??? Chyba chciałeś powiedzieć pokój albo najwyżej pokój z kuchnią w shared house, czyli na kupie z obcymi ludźmi ze wspólnym kiblem i kuchnią. Jakbyś miał wątpliwości to zajrzyj na Zoopla czy Gumtree i sprawdź ile kosztuje wynajem samodzielnego flat albo małego domku w Bristolu. Za zwykłe studio życzą tu sobie 500 i więcej a i to gdzieś na zadupiu, wcale nie tak blisko od centrum.

  • Marek LITWIN

   Masz racje, to wlasnie mialem na mysli. Pokój, bardzo was przepraszam za wprowadznie w blad. A co do mieszkania z kupa ludzi, to roznie bywa. Mozna trafic na przyjaciól na cale zycie lub po tygodniu sie wyprowadzic.

 3. A ja napisze tak. Wyjechałam z moim mężem do UK i oboje zarabiamy minimalne stawki, ale z tego cała jedna pensja idzie na fajne życie, nic sobie nie odmawiamy, mamy swój samochód z 2005r., Peuegota 407 i na razie wynajmujemy mieszkanie, a druga pensja 1050 funtów nam zostaje na czysto. Myślę, że nie trzeba więcej tutaj nic komentować :) A pomyśleć, że prawie do pięćdziesiątki kisiliśmy się w PL, no ale lepiej zacząć żyć późno niż do końca być niewolnikiem państwa polskiego.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy