Michał KUTER

michał kuter 1

Współzałożyciel portalu WDK oraz jeden z autorów książki pt. Anglia – kucharska rzeczywistość. Część I.

Współautor książki pt. Anglia – kucharska rzeczywistość. Część I. Właściciel i szef kuchni restauracji A Nóż Widelec – trzeciego najlepszego lokalu w Poznaniu według rankingu „Zjeść Poznań”. Idealny przykład spełnienia misji WDK – „wyjedź, naucz się i wracaj z doświadczeniem”. Absolwent elitarnej szkoły gastronomicznej Westminster Kingsway College. Podczas zawodowej podróży do Wielkiej Brytanii, odbywał praktykę w restauracji Le Gavroche oraz pracował w restauracji Chez Bruce.

Kucharz na Międzynarodowym Festiwalu Filmu i Muzyki „Transatlantyk 2013″.

Naszym gościem jest Michał Kuter – współprowadzący forum portalu WDK, współzałożyciel WDK, kucharz, restaurator i uczeń kulinarnej szkoły życia Michelin Star.

Człowiek, którego ogromna pasja i ambicja idealnie wyważone są pokorą. Postać doskonale już znana czytelnikom portalu WDK, więc cel mojej rozmowy jest nieco inny, niż prezentacja jego osoby.

Postanowiłem porozmawiać z nim o restauracji A Nóż Widelec.

dsc_0065.jpg2

Artur CICHOWSKI: Witaj, Michale. Wróciłeś do Polski po ładnych kilku latach spędzonych za angielskimi garnkami. Marzenie o otworzeniu własnej restauracji chodziło Ci po głowie od bardzo dawna. Spełniając główną misję WDK: „Wyjedź po doświadczenie, wracaj ze szkoleniem”, będziesz chciał zapewne pokazać swoim gościom, czego nauczyłeś się w Londynie. Miałeś już okazję to sprawdzić, prowadząc jakiś czas kuchnię w Polsce, powiedz, jak polscy goście odbierają smaki kuchni międzynarodowej, czy to jest dobry czas na kulinarną rewolucję?

Michał KUTER: Witam. Kulinarna rewolucja na pewno tak, jednak ja bardziej będę promował i koncentrował się na kuchni polskiej z mocnym naciskiem na kuchnię regionalną wielkopolską.

Z tego względu, w moim menu nie znajdziemy owoców morza czy akcentów kuchni wschodu. Ostatnie badania rynku  wykazały, że powoli mija czas, kiedy to zachwycaliśmy się kuchnią włoską, francuską czy chińską, a już tym bardziej – fast foodami.

Tęsknimy za smakami, jakie pamiętamy z dzieciństwa, wyniesionymi z rodzinnego domu. Jednak brakuje restauracji, które gotują dobrą kuchnię polską na miarę XXI wieku, dlatego postanowiłem, że właśnie ten rodzaj kuchni będę promował. Tego poniekąd nauczyli mnie londyńscy szefowie kuchni – gotować tradycyjne dania, używając najlepszych, regionalnych produktów.

Taka jest więc moja ideologia, bo stare, dobre powiedzenie mówi:

„Cudze chwalicie, swojego nie znacie”.

dsc_01191

AC: Czy otwarcie restauracji od strony technicznej  w naszym kraju jest bardziej skomplikowane niż w Anglii? Wiem, że spotkałeś się z problemami, przez co pierwsza data otwarcia została zmieniona, ale ciekaw jestem, czy bariery, które tu napotkałeś, różnią się według Ciebie od tych napotykanych w UK?

MK: To dobry temat na książkę, bo tego, co mnie spotkało, nie da się opisać w dwóch zdaniach. Zakładanie nowego biznesu w Polsce nie jest łatwe, ale na pewno ułatwiłoby sprawę, gdyby ludzie byli dla siebie bardziej życzliwi i pomocni. Najwięcej czasu spędza się na załatwianiu wszystkich pozwoleń i formalności, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość i mocne nerwy. Zorganizowanie wszystkiego zajęło mi rok.

AC: Czym kierowałeś się planując menu?

MK: Kierowałem się sercem i patriotyzmem, chcę pokazać, że nasze dania regionalne są tak samo dobre, jak dania innych kuchni a może nawet lepsze. Historia kuchni polskiej jest bardzo ciekawa i w niczym nie odstaje od kuchni włoskiej czy francuskiej.

AC: Wiem, że dla gości, którym Twoja kuchnia będzie bez wątpienia nadzwyczaj smakować, istnieje możliwość zostania na noc w gościnnych pokojach i od samego rana dnia następnego będziesz witać ich śniadaniem. Czy również przy tym posiłku zamierzasz  swoich gości czymś zaskoczyć?

MK: Dla mnie śniadanie to najważniejszy posiłek. Zaczynając dzień dobrym śniadaniem, od razu mamy lepszy humor i chęci do życia, pracy itp. Chcę więc, by moi goście dobrze wspominali czas  spędzony w moim pensjonacie i zawsze do mnie wracali, więc śniadanie musi jak najbardziej spełniać ich kulinarne oczekiwania.

dsc_00971

AC: Restauracja A Nóż Widelec stanie się jednocześnie „Kuchnią eksperymentalną” wydawnictwa WDK. Wielu moich znajomych pyta, co to znaczy, ja w odpowiedzi zapraszam do przeczytania tego wywiadu, bo jesteś właścicielem i Tobie najbardziej wypada na nie odpowiedzieć.

MK: Tak, w mojej kuchni będziemy testować  i szukać najlepszych, polskich produktów od lokalnych, małych producentów. Kiedy przejdą panel testowy, na pewno pojawią się w naszej karcie i będziemy starać się je wypromować zarówno w restauracji, jak i na portalu WDK.

AC: Michale, w imieniu swoim i pozostałych członków ekipy WDK oraz myślę wszystkich czytelników, życzę Ci kolejki do wolnego stolika, samych sukcesów i przypalonych garnków.

MK: Nie dziękuję, by nie zapeszyć.  Pozdrawiam i dziękuję za rozmowę.

AC: Dziękuję Ci za poświęcony czas i do zobaczenia.

www.anozwidelec.com 

Rozmowę prowadził Artur Cichowski.

Brak komentarzy.

Czekamy na Twój komentarz

Musisz być zalogowany ,aby zostawić komentarz.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy