Jacek MAJCHEREK

majcherek

Kucharz z doświadczeniem wyniesionym z pracy w kraju oraz za granicą. Stażysta w najlepszej restauracji na świecie.

Absolwent Technikum Gastronomicznego w Gdańsku. Doświadczenie zdobywał m.in. w: LISMOYNE HOTEL 3* i 1 Rosette – Sous Chef, Thornton Hall Hotel 4* i 3 Rosettes – Head Chef, High Bebinghton – staż, Hilton Hotel Gdańsk 5*  – Chef de Partie, czy Eurest Compass GroupStatoil Fornebu Oslo – Sous Chef, a także jako Sous Chef w Restauracji Metamorfoza w Gdańsku.

Obecnie pracuje jako Szef Kuchni w restauracji Szeroka No 9 w Toruniu

Jacek Majcherek odbył staż w Nomie – najlepszej restauracji na świecie według przewodnika Michelin, a także w jednej z restauracji Gordona Ramsaya – Gordon Ramsay Restaurant cieszącej się trzema gwiazdkami Michelin.
Oczekuj najgorszego, a nigdy nie będziesz zawiedziony.
Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Jackiem Majcherkiem,  kucharzem z doświadczeniem wyniesionym z pracy w kraju oraz za granicą.

Obecnie odbywa praktyki w najlepszej restauracji na świecie – Noma - 2 gwiazdki Michelin. Ponadto przebył staż w restauracji Gordona RamsayaOpowiedział nam o swojej przeszłości i o tym, co go inspiruje.

KWESTIONARIUSZ:

Imię i nazwisko: Jacek Majcherek 

Pierwsza Szkoła Gastronomiczna:

Moja przygoda z gotowaniem zaczęła się, kiedy miałem 10 lat – budziłem się rano, żeby przygotować śniadanie dla rodziców i rodzeństwa (mam czterech braci), już wtedy czułem tę przyjemność i ciepło w sercu, które daje uśmiech na ustach zadowolonego człowieka, który właśnie zjadł coś pysznego. Były to moje pierwsze eksperymenty kulinarne. Wtedy zrozumiałem, że nie chcę robić nic innego poza gotowaniem i dawaniem ludziom przyjemności z jedzenia. Bo tak naprawdę kucharz stara się smakiem i wyglądem swojego dania zadowolić osobę, dla której gotuje.

Edukacja:

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich Technikum Gastronomiczne dla Dorosłych w Gdańsku
Tytuł: Technik Technolog Specjalista Żywienia Zbiorowego
Specjalność: Żywienie Zbiorowe

W latach 90. trudno było o praktykę w zawodzie kucharza – np. w dobrym hotelu lub restauracji bez żadnych znajomości, więc naukę gotowania rozpoczynałem od pracy w szpitalu. Teraz wiem, że to było bardzo ważne doświadczenie w moim życiu, ponieważ nauczyłem się tam ciężkiej pracy (gotowanie dla 2500 osób). Po kilku latach spędzonych na owych praktykach i zdaniu egzaminu kończącego szkołę zawodową w Gdańsku, postanowiłem dalej kontynuować naukę, tym razem w Technikum Gastronomicznym dla dorosłych, a w międzyczasie pracować. Początki były trudne, ale z biegiem czasu przywykłem do pobytu poza domem od rana do nocy.

Gotowałem w:

 • Publiczny Szpital Kliniczny w Gdańsku – Kucharz
 • Restauracja Sodexho Zastępca Brygadzisty – Kucharz
 • Restauracja “Light Life” – Szef Kuchni
 • Horsell Lodge Limited – Weekend Szef Kuchni
 • Kingsclear Nursing Home – Pomoc Kucharza oraz Zastępca Szefa Kuchni
 • LISMOYNE HOTEL 3* and 1 Rosette Wielka Brytania – Sous Chef
 • Thornton Hall Hotel 4* and 3 Rosettes Szef Kuchni – Head Chef
 • Staż w Gordon Ramsay Restaurant 3 * Michelin
 • Staż u boku jednego z najlepszych kucharzy północnej Anglii
 • Michael Garrett w jego restauracji w High Bebinghton
 • Kawiarnia Cynamon, Gdynia Kucharz – Cukiernik
 • Qubus Hotel 4* Gdańsk – Starszy Szef Zmiany
 • Hilton Hotel Gdańsk 5*  – Chef de Partie
 • Eurest Compass GroupStatoil Fornebu Oslo Norwegia  – Sous Chef
 • Restauracja Noma 2 * Michelin Najlepsza restauracja na świecie od 2010 roku, Kopenhaga, Dania. Staż u boku René Redzepi

Ulubiona technika:

Fascynuję się kuchnią Fusion, regionalną, molekularną, połączoną z nowoczesnymi technikami obróbki surowca (sous vide, ciekły azot, redukcje itd.).

Ulubiony składnik:

Uwielbiam sezonowość, dlatego nie mam takiego, za którym szaleję.

Ulubiona restauracja:

Na Świecie: Noma Kopenhaga oraz Bagatelle Oslo.
W Polsce: Metamorfoza Gdańsk.

Autorytet: René Redzepi, Gordon Ramsay, mieszanka tych dwóch najlepszych kucharzy na świecie to prawdziwa symfonia smaków i poglądów.

Gastronomia to:

Tak jak powiedział jeden z kucharzy:

„Sztuka kulinarna jest doskonałym narkotykiem. Wciąga i uzależnia, wymaga dyscypliny i kreatywności, ciągłego samodoskonalenia i otwartego umysłu, nie pozwala się nudzić i nie daje o sobie zapomnieć”

W profesjonalnym wydaniu jest bardzo ciężką, ale satysfakcjonującą pracą – pod warunkiem, że będziemy postępować zgodnie z zasadą: „Oczekuj najgorszego, a nigdy nie będziesz zawiedziony”. To ona ostatnio trzyma mnie przy życiu i naprawdę doskonale pasuje do specyfiki zawodu kucharza. Myślę, że powinna być wykuta w kamieniu i powieszona nad drzwiami każdej profesjonalnej kuchni.

3 komentarze

 1. mrcin

  no proszę Jacek się znalazł nawet tu :)

 2. Marek LITWIN

  Pani Mrcin, komentarze mają na celu pozytywną wymianę doświadczeń, jeśli ma Pan coś ciekawego lub konstruktywnego do powiedzenia serdecznie zapraszamy. Pana powyższy post nie wnosi niczego ciekawego plus jest napisany anonimowo co tym bardziej obniża jego wartość.

  • mrcin

   oczywiście już dodaje jacka znam osobiście i naprawdę cenie jako kucharza z jackiem zaczęliśmy przygodę w Norwegii :) ja niestety nadal tu jestem a Jacek już w Polsce i nie ukrywam kibicuje jemu w nowym miejscu pracy :)bardzo ambitny chłopak a moja anonimowość już skończyła się przy innym komentarzu pozdrawiam wszytkich i jacka tez :)

Czekamy na Twój komentarz

Musisz być zalogowany ,aby zostawić komentarz.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy