Zakochałem się w jedzeniu

DZINTARAS KROSTOVSKIS – MIŁOŚNIK DZIKIEJ PRZYRODY

Pochodzę z Łotwy. Z małego miasta Saldus, ale dorastałem w wielu miejscach z powodu pracy moich rodziców. Pierwszy rok swojego życia spędziłem w głębokich lasach Łotwy. Prawdopodobnie z stąd wzięła się moja miłość do dzikiej przyrody. Mieliśmy ogród i kilka zwierząt hodowlanych. Wszystko poza tym zbieraliśmy w lesie (jagody, zioła, herbaty ziołowe, grzyby). Później wyjechałem na studia do stolicy Łotwy – Rygi, ale to nie było nic związanego z gotowaniem.  Po ukończeniu Instytutu Tłumaczeń Technicznych… rozumiałem, że to nie jest zawód dla mnie. Szukałem czegoś mniej odpowiedzialnego i wylądowałem w restauracji z kebabem. Długa historia. Krótko – zakochałem się w jedzeniu i jedenaście lat później (pracując w różnych restauracjach na Łotwie i kilku w Norwegii) zostałem jednym z najlepszych szefów w kraju. Moja kuchnia bardzo się zmieniła w ciągu ostatnich czterech lat – wracam (powoli, ale nieustannie) do moich korzeni – dzikiej przyrody, zbieractwa do ogrodu, gospodarstwa, prostoty.

Jak wygląda Twój dzień pracy ?

To proste – każdy z moich interesów, przedsięwzięć prowadzę zimą, co wymaga pewnego spojrzenia w przyszłość. Latem i jesienią biorę trochę wolnego celem zaplanowania wszystkiego i zebrania zapasów tak, byśmy mogli przetrwać zimę. Innymi słowy – próbuję żyć i prowadzić swoje restauracje tak, jak to miało miejsce 100 lat temu.

Pierwsze danie, które zrobiłeś jako kucharz?

Zacząłem moja karierę w barze z kebabem. Więc był to donner kebab.

Kto dla Ciebie jest wzorem do naśladowania?

Jest wielu takich. Każdy szef, który myśli podobnie i ma zbliżony punkt widzenia, jest kimś od kogo możesz się uczyć. Nie tylko wielkie nazwiska.

Czy masz takie miejsce na ziemi, w którym chciałbyś pracować?

Mam mały plan na przyszłość – dom na wsi z otwartą kuchnią w której, można robić pop up.

Gotujesz w domu?

Nie. W domu gotuje moja żona, jest w tym bardzo dobra.

Co przygotowałbyś dla mnie w 10 minut?

Jeśli mam mało czasu albo bardzo się spieszę to wybieram formę przekąski – od tego są.

Jaki byłby Twój ostatni posiłek w życiu?

Moja mama robi zupę z buraków i wędzonki.

Jakim smakom jesteś najbardziej wierny?

Korzystam z produktów, które są dostępne w danym momencie.

Co sądzisz o obecnych trendach w gastronomii?

To jest pytanie na które często odpowiadam. Nie uważam kuchni skandynawskiej za trend. Trend to coś co jest przygotowywane dla zysku. W takim przypadku to naprawdę proste – nowa kuchnia skandynawska to jest filozofia, która pozwala Ci być sobą. I to właśnie robię. Nie gotuje dań włoskich czy chińskich, bo nie jestem Włochem ani Chińczykiem. Gotuje dania, które są zakorzenione w mojej kulturze.

Najważniejsza chwila w życiu zawodowym?

Dzień w którym zrozumiałem, kim jestem i gdzie jestem jako kucharz.

Czy chciałbyś aby Twoje dzieci poszły w Twoje ślady?

Myślę, że istnieje wiele kłopotów i negatywnego nastawienia w okół nas. Wierzę, że moja córka wybierze to co najlepsze dla niej.

Jak wygląda Twoje życie prywatne?

Moja żona kierowała inną restauracją, tak się poznaliśmy. Teraz mamy dziecko i ona głównie spędza czas w domu, podczas gdy ja pracuję. Lecz w pełni mnie rozumie, w końcu mamy podobne doświadczenia z przeszłości.

Najzabawniejsza sytuacja na kuchni?

To zawsze zabawa. Gotowanie powinno tak wyglądać. Jeśli nie czerpiesz radości z tego co robisz, to masz problem.

Jakie masz rady dla początkujących kucharzy?

Odkąd mój profil instagramowy jest publiczny, wszystkie informacje są dostępne i mogą być wykorzystywane przez wszystkich. Prowadzę również dla zaawansowanych i lekcje w lokalnej szkole kulinarnej.

Najwspanialsza kuchnia świata – Twoim zdaniem w jakim kraju się znajduje?

Każde miejsce jest inne i to jest w tym najpiękniejsze.

Zamieszczasz piękne zdjęcia na swoim instagramowym profilu. Robisz je sam? Potrzebujesz na to dużo czasu?

Po prostu odzwierciedlam to, co robię, wymieniam wiadomości z innymi szefami kuchni.

FOT. DZINTARAS KROSTOVSKIS

Autor:

Magdalena WESOŁOWSKA

Witam, nazywam się Magdalena Wesołowska. Mieszkam w Norwegii i uwielbiam jedzenie. Świetne jedzenie. Restauracja i kuchnia, to jest to, o czym naprawdę kocham mówić . Mam pełen szacunek dla szefów i kucharzy, którzy codziennie pracują minimum 12-16 godzin. Chciałbym pokazać prawdziwe życie restauracji. Zapraszam na CB-kulinarny Backstage, który zabierze Cię na magiczną przygodę do świata szefów kuchni i restauracji. Wywiady z kucharzami, niesamowite jedzenie, wykwintna kuchnia, restauracje Michelin, foodporn, przepisy szefów kuchni. Tego po prostu nie można przegapić. Blog: http://culinarybackstage.com/pl/

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy