To co w Eko najlepsze

Rzeszów należy do grona „Miast Wojewódzkich Wysokiej Reputacji”, a organizowane tam przez Podkarpacki Urząd Wojewódzki targi „Ekogala” mają duży wpływ na niezłą punktację (tylko dwa punkty mniej niż Warszawa). Rzeszów uważany jest za pioniera organizowania targów żywności ekologicznej. I od początku w wymiarze międzynarodowym. W grudniu staje się ważną Eko spiżarnią.

ekogala

 

Podkarpacie przoduje w organizowaniu imprez promujących produkty regionalne, ekologiczne i pochodzące z gospodarstw rodzinnych. Tegoroczny bilans to 69 takich znaczących przedsięwzięć. Najlepszym dowodem szczególnej troski o uczestników Eko rynku jest bezpłatne udostępnienie stoisk w hali targowej.

Doskonale zorientowany w kwestii czym są te wyjątkowe targi jest Marcin Glinianowicz ze Stowarzyszenia „Polska Ekologia” od kilkunastu lat wiodącego prym na „Ekogali”:

– Te niezwykłe targi to obszerna skarbnica wiedzy o takim odżywianiu, które pozwala wykorzystać wszystkie walory produktów ekologicznych. Zapraszamy osoby już ceniące żywność ekologiczną i konsumentów raz na jakiś czas zaglądających na „zielone półki Eko” w sklepach, a przede wszystkim niedowiarków sięgających tylko po jedzenie z fabryk żywności. Warto zajrzeć do stoisk firm dostarczających do handlu produkty naturalne, np. miody i zioła pochodzące z „apteki pana Boga”.

Takie spotkanie jakim są rzeszowskie targi może być trampoliną do szerszej współpracy z krajami ościennymi. Nasze Stowarzyszenie zaprosiło przedstawicieli Białorusi, Słowacji, Niemiec, Ukrainy i Węgier do debaty o branży ekologicznej i do wymiany doświadczeń Organizatorzy mają ambicję sięgania do rynków na dalszych kontynentach. Na „Ekogali” przyjmują grupę 15 handlowców z Chin, którzy w bezpośrednich rozmowach z wystawcami poznają naszą ofertę i omówią zakres współpracy.

Dla wszystkich organizatorzy przygotowali warsztaty prowadzone przez lokalnych arcymistrzów masarstwa, piekarnictwa, pszczelarzy, szefów kuchni prezentujących smakowitą polską kuchnię ekologiczną. Co ważne, wszyscy specjaliści – aktywni członkowie chętnie dzielą się swoją wiedzą. Po 11 latach doświadczeń płynących z takich edukacyjnych spotkań organizatorzy mają pewność, że uczestniczący goście lepiej poznają wpływ wartościowego jedzenia – zwłaszcza ekologicznego – na zdrowie.

bycza uczta

Rozwijające się Międzynarodowe Targi Produktów i Żywności Wysokiej Jakości Ekogala są potwierdzeniem przeobrażeń rolnictwa ekologicznego. Podobnie jak w ubiegłym roku targi odbędą się w  G2A Arena w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce 8 i 9 grudnia. Ważnym elementem będą konkursy oraz pokaz gotowania. Zwłaszcza te mające wpływ na polską kuchnię, gdyż o jej przyszłości będą decydować zdolności młodego pokolenia. Akcja promocyjna pn. „Bycza uczta” jest finansowana przez Fundusz Promocji Mięsa Wołowego. W tym roku finał Europejskiego Konkursu Kulinarnego, w którym biorą udział uczniowie szkół gastronomicznych poprowadzą dwie doświadczone specjalistki:
Arleta Żynel - ze Stowarzyszenia „Polska Ekologia”, główny juror w tym konkursie, na co dzień mistrz kuchni, doradca kulinarny, współpracująca z Podlaską Akademią Kulinarną, właścicielka dyplomu słynnego Instytutu Paula Bocus w Lyonie. Pomoże jej mgr inż. Beata Łuka – kierowniczka pracowni gastronomicznej w Zespole Szkół Gospodarczych w Rzeszowie.

W teatrze młodzieżowej sztuki kulinarnej pn. „Bycza uczta” zagrają więc 4 dania z wołowiny: zapożyczony od Madziarów jednogarnkowy gulasz z warzywami, vel ragout; bitki w sosie własnym, zrazy (mogą być soplicowskie – podane w „Panu Tadeuszu”) z kluskami śląskimi i modrą kapustą i rolada z ziemniakami puree.

Pani Arleta Żynel wraz Carlosem Gonzalezem Tejera – znanym promotorem i wieloletnim popularyzatorem sztuki kulinarnej i żywności wysokiej jakości, a także smakoszem – wspierani przez Annę Wlezień – znaną blogerkę, poprowadzą konkurs blogerów. Rywalizacja będzie polegać na przygotowaniu potraw z produktów, które znajdować się będą w tajemniczym czarnym pudełku – black boksie. Tematem przewodnim będzie wołowina, natomiast pozostałe produkty pozostaną tajemnicą do chwili startu uczestników w konkursie.

Można mieć nadzieję, że z „Ekogali” popłynie przekaz skierowany zwłaszcza do rodziców dającym dzieciom klasyczny zestaw śniadaniowy, czyli parówki (obecne w 40% przypadków – badanie związane z programem zdrowotnym „Śniadanie daje moc”) i do tego białe bułki (58% przypadków). Chodzi o warsztatowe wariacje na temat burgerów i hot- dogów, ale odpowiednich dla dzieci. Będą to warsztaty prowadzone przez Czesława Meusa – filar Stowarzyszenia „Polska Ekologia”, arcymistrza piekarstwa, innowatora w dobieraniu receptur: -„ podczas przygotowania przekąsek dla najmłodszych udowodnimy, że nie musi to być jedzenie śmieciowe. Czyli, jak zmienić dzisiejszy klasyczny zestaw śniadaniowy w jedzenie wartościowe.

Warto zjawić się na „Ekogali” zarówno po to aby poznać różnorodność i smak ekologicznej żywności najwyższej jakości oraz żeby zobaczyć prężnie rozwijające się rolnictwo i przetwórstwo ekologiczne dzięki działaniom także Stowarzyszenia „Polska Ekologia”.

Autor:

Juliusz PODOLSKI

Dziennikarz z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy redakcyjnej w dziennikach regionalnych („Dzisiaj”, „Gazeta Poznańska”, „Express Poznański”, „Głos Wielkopolski”) oraz w mediach ogólnopolskich. Publikował w takich tytułach, jak: „Auto Sport”, „Auto dziś i jutro”, „Metropol”, „Claudia”, „Menu”, „Przegląd Gastronomiczny”, "Poradnik Restauratora", „Nasze Miasto. Poznań”, "Slow Life"współpracował z telewizją WTK i Radiem „Merkury”. W wolnych chwilach prowadzi bloga Smaczny Turysta, na którym łączy dwie pasje – do podróży i jedzenia. Jak sam o sobie mówi – uwielbia gotować, zwiedzać, jeść i degustować. Współwłaściciel de'GUSTATOR PR. Felietonista i krytyk kulinarny WszystkoDlaKucharzy.com.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy