Polscy kochają pizzę

Mamy słabość do pizzy i kuchni włoskiej. To wiadomo już od wielu lat. Natomiast coraz bardziej cenimy sobie jakość, świeżość i naturalność. Coraz mniej sięgamy po pizze mrożone, a chętniej wybieramy się do dobrych, sprawdzonych restauracji, gdzie szef kuchni poleca włoskie specjały.

pizza-725783_1280

Kuchnia włoska to ulubiona kuchnia Polaków, bo aż 95 procent przyznaje się do jedzenia pizzy. 62 procent z nas sięga po nią przynajmniej raz w miesięcy – tak wynika z przeprowadzonych badań, a 33 procent deklaruje, że chodzi regularnie do lokalu na pizzę. Dlaczego wolą w lokalu niż taką wyrabianą w domu? To proste, bo coraz bardziej, jak Włosi, cenimy sobie celebrowanie jedzenia, traktowanie momentu spożywania posiłków z należytym szacunkiem oraz delektowanie się każdym spożytym kęsem. Cenimy sobie też prawdziwą włoską kuchnię z domowymi makaronami i świeżymi, pachnącymi dodatkami do pizzy.

Kiedy spytamy Włocha, jaka jest włoska kuchnia, niezmiennie usłyszymy, że prosta, tradycyjna, domowa i nie ma w niej ustępstw, jeżeli chodzi o jakość produktów. Tak powoli dzieje się też u nas. Włoskie restauracje chcące przyciągać coraz to nowych smakoszy ściągają najlepsze mąki do robienia pizzy i makaronów, pomidory świeże i w puszce, wędliny i wiele innych produktów prosto z Włoch. Mają one inny smak i jak mówią sami Włosi, inną ilość słońca w sobie. Często właściciele lokali sami wyruszają w podróż, by znaleźć bezpośrednich dostawców, nie hurtowników, tylko niewielkie firmy działające od pokoleń, dla których najważniejsza jest jakość, a co za tym idzie smak.

Wybierając się do włoskiej restauracji poszukujemy smaku tamtych regionów. Nie chcemy zjadać pizzy według polskich standardów, czy polskiego makaronu, ale przygotowane według tradycyjnych receptur. Nie z mrożonego ciasta, czy z paczek, a zrobione i podane przez szefa kuchni. Najchętniej w piecach opalanych drewnem, w których wypiekane są pizze zgodnie z wiekową tradycją. I to też jedna z najważniejszych zasad, bo każdy Włoch zapytany o tradycyjną pizzę opowie, że powinna być wypiekana w piecu opalanym drewnem, bo to ono dopiero wpływa na jej aromat i dodaje smaku.

italian-1082230_960_720

A jak bez zaglądania do kuchni i sprawdzania, czy rzeczywiście produkty są włoskie, a szef kuchni sam przygotowuje wszystko dla Gości, sprawdzić, czy restauracja jest dobra i można w niej smacznie zjeść. Trzeba zaufać intuicji, tak twierdzą Włosi. W restauracji zaraz po wejściu musi pachnieć: wyrastające ciasto, piekąca się pizza, świeże zioła, wędliny, pieczone mięso. Powinniśmy poczuć mieszaninę zapachów, która spowoduje, że staniemy się bardziej głodni. Kiedy z daleka czuć chemiczne odświeżacze powietrza, to uciekajmy, bo to na pewno z włoską kuchnią nie ma nic do czynienia.

W dobrych włoskich restauracjach, a powoli także w tych w Polsce, nad Gośćmi czuwa sam właściciel lub menadżer lokalu. Cały czas przygląda się, czy czegoś nie brakuje, czy wszyscy czują się dobrze. Bo przecież obok zapachu dobremu jedzeniu sprzyja atmosfera domowa i rozmowy.

Jeżeli wybieramy się jako turyści np. na zwiedzanie Torunia, bo przecież nadchodzi powoli piernikowy czas, to zobaczmy też, gdzie jedzą miejscowi, bo oni wiedzą, która restauracja działa od lat i do której można mieć zaufanie. O jakości włoskiej restauracji świadczy też to, że korzystają z niej Włosi, jak choćby z dwóch lokali Stare Metropolis w Toruniu. Tam www.czują się jak u siebie, bo kuchnię mają jak u mamy. A planując wyjście do tych lokali sprawdźcie menu na www.staremetropolis.pl .Menu Restauracji Stare Metropolis obejmuje dania skierowane do miłośników tradycyjnej kuchni włoskiej, jak i zwolenników kulinarnych eksperymentów. W ofercie znajdują się dania z drobiu i wieprzowiny oraz potrawy z ryb.

Autor:

Juliusz PODOLSKI

Dziennikarz z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy redakcyjnej w dziennikach regionalnych („Dzisiaj”, „Gazeta Poznańska”, „Express Poznański”, „Głos Wielkopolski”) oraz w mediach ogólnopolskich. Publikował w takich tytułach, jak: „Auto Sport”, „Auto dziś i jutro”, „Metropol”, „Claudia”, „Menu”, „Przegląd Gastronomiczny”, "Poradnik Restauratora", „Nasze Miasto. Poznań”, "Slow Life"współpracował z telewizją WTK i Radiem „Merkury”. W wolnych chwilach prowadzi bloga Smaczny Turysta, na którym łączy dwie pasje – do podróży i jedzenia. Jak sam o sobie mówi – uwielbia gotować, zwiedzać, jeść i degustować. Współwłaściciel de'GUSTATOR PR. Felietonista i krytyk kulinarny WszystkoDlaKucharzy.com.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy