Muzyka w restauracji

Nie ma właściwie lokalu gastronomicznego, w którym panuje zupełna cisza. Wszędzie z głośników w zależności od specyfiki lokalu sączy się muzyka z głośników lub dudni z kolumn. Tak zwana muzyka tła jest nieodzownym elementem restauracji, barów, kawiarni, a nawet food trucków. Jak się okazuję dobierając odpowiednią muzykę możemy mieć wpływ na naszych gości.

restauracja

Czas urlopów letnich już w pełni więc to ostatni moment na przełączenie się na czas letni i zaktualizowanie playlisty o wakacyjne przeboje. To ważne, by muzyka – tak jak każde inne narzędzie marketingowe – podążała za aktualnymi trendami i oczekiwaniami gości

Lato to szczególny czas, kiedy konsumenci funkcjonują w trochę innych nastrojach. Nawet jeśli nasz lokal czy punkt usługowy, nie jest usytuowany w wakacyjnym kurorcie, pamiętajmy, że goście albo planują wyjazd, albo właśnie z niego powrócili lub po prostu o nim myślą

Wakacje to często bardzo ważny czas dla restauracji, pubów czy kawiarni, które w tym okresie mogą mieć zwiększone obroty. Warto więc tym bardziej zwrócić uwagę na playlistę odtwarzaną w lokalu, ponieważ jest bardzo skutecznym narzędziem do sterowania ruchem w lokalu.

Żywsze tempo piosenek to szybsze tempo konsumpcji, a co za tym idzie częstsza rotacja stolików, która pozowała rozładować ruch zwłaszcza w kluczowych momentach dnia. Natomiast wolniejsze tempo równa się dłuższemu spożywaniu posiłków i dłuższemu przebywaniu w lokalu.

Występuje też bezpośrednia zależność pomiędzy tempem muzyki, a ilością wydawanych przez klientów pieniędzy. W badaniach przeprowadzonych przez Ronalda Millimana w różnych restauracjach odtwarzano szybką i wolną muzykę przez 9 tygodni. Otrzymane wyniki pokazały, że, gdy w restauracji puszczano wolniejsze utwory, średni czas spożywania posiłków wynosił 56 minut, natomiast gdy odtwarzano muzykę szybką – 45 minut. Nie zaobserwowano wpływu tempa muzyki na wzrost sprzedaży potraw, natomiast szybka muzyka wpłynęła na ilość serwowanych napoi alkoholowych. Ich sprzedaż wzrosła nawet o kilkanaście procent.

Warto też pamiętać, że rodzaj puszczanej muzyki może przyczynić się do zwiększenia sprzedaży konkretnych produktów. Naukowcy – Charles Areni i Arnold Kim w 1993 przeprowadzili test podczas sprzedaży wina, z którego wynikało, że muzyka klasyczna skłania konsumentów do robienia droższych zakupów. Podczas badania ilość sprzedanych butelek trunku nie zmieniła się w stosunku do okresu gdy odtwarzana był inna muzyka, jednak, kiedy grała muzyka klasyczna, odnotowano wzrost sprzedaży win ekskluzywnych, charakteryzujących się wyższą cen.

Z muzyką klasyczną należy jednak postępować rozważnie, ponieważ jest to także bardzo dobry sposób na pozbycie się klientów. Tę modę z dużym sukcesem wykorzystała Quick Service Restaurant na dworcu kolejowym w Holandii. Dzięki nadawaniu muzyki operowej i klasycznej, po godzinie 24:00, restauracja uniknęła wizyt bezdomnych, które przez kilka lat były plagą, odstraszającą potencjalnych klientów.

Jak wykorzystać muzykę w restauracji?
> Puść wolniejszą muzykę i tym samym zatrzymaj gości na dłużej.
Włącz szybsze utwory i przyspiesz rotację stolików.
> Odtwarzaj jazz lub chillout by sprzedać więcej wina.
> Muzyka klasyczna najlepiej wspomaga sprzedaż trunków luksusowych.
> Puść muzykę rockową a wzrośnie sprzedaż piwa.

Poniżej przykłady playlisy zawierających letnie przeboje.

Prezentujemy także pełną letnich klasyków, playlistę przygotowaną przez perkusistę grupy Ramones – Marky’ego Ramone oraz wybitnego szefa kuchni Daniel Bouluda specjalnie dla portalu foodandwine.com:
Wilson Pickett – Land of 1000 Dances
The Ramones – I Wanna Be Sedated
James Brown – Papa’s Got a Brand New Bag
The Beatles – Twist and Shout
The Sex Pistols – My Way
Social Distortion – Ring of Fire
Arthur Conley – Sweet Soul Music
Blur – Song 2
Lou Reed – Sweet Jane
The Clash – London Calling
The Rolling Stones – Gimme Some Shelter
Wakacyjna playlista magazynu „Billboard” – Pop Songs You Need For Your Summer Playlist
Sam Bruno – Search Party
Elliphant – Love Me Badder
Jason Derulo – Get Ugly
Zella Day – High
Holychild – Money All Around
Bea Miller – Force of Nature
Alessia Cara – Here
Hilary Duff – Sparks
Adam Lambert – Ghost Town
Halsey – Hold Me Down
The Knocks ft. Alex Newell – Collect My Love
Phoebe Ryan – Dead
Icona Pop – Emergency
Kacey Musgraves – Biscuits
Brandon Flowers – I Can Change
Źródło: ZPAV, foodandwine.com, billboard.com

Autor:

Juliusz PODOLSKI

Dziennikarz z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy redakcyjnej w dziennikach regionalnych („Dzisiaj”, „Gazeta Poznańska”, „Express Poznański”, „Głos Wielkopolski”) oraz w mediach ogólnopolskich. Publikował w takich tytułach, jak: „Auto Sport”, „Auto dziś i jutro”, „Metropol”, „Claudia”, „Menu”, „Przegląd Gastronomiczny”, "Poradnik Restauratora", „Nasze Miasto. Poznań”, "Slow Life"współpracował z telewizją WTK i Radiem „Merkury”. W wolnych chwilach prowadzi bloga Smaczny Turysta, na którym łączy dwie pasje – do podróży i jedzenia. Jak sam o sobie mówi – uwielbia gotować, zwiedzać, jeść i degustować. Współwłaściciel de'GUSTATOR PR. Felietonista i krytyk kulinarny WszystkoDlaKucharzy.com.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy