Mała gastronomia – wymagający, dochodowy biznes

Fast-foody, pizzeria, przydrożne bary i inne niewielkie lokale gastronomiczne to miejsca odwiedzane bardzo często. Nic ma zatem nic dziwnego w tym, że jednym z typów działalności gospodarczych, które Polacy otwierają najczęściej jest mała gastronomia.

wine-1885138_960_720

Chwytliwa nazwa, schludny wystrój, świetne miejsca i… przede wszystkim smaczne jedzenie w dobrej cenie. Każdy właściciel, który chce, aby jego mała gastronomia osiągnęła sukces musi zadbać o wszystkie wyżej wymienione elementy.

Biorąc pod uwagę tylko to, co przedstawiliśmy powyżej – ta forma działalności gospodarczej niewiele różni się od handlu, czy innych usług. Nic bardziej mylnego – gastronomia, to działalność, która obostrzona jest wieloma przepisami i wymogami.

Poniżej pokrótce przedstawiamy jak krok po kroku wygląda otwieranie działalności gospodarczej o profilu gastronomicznym.

Krok pierwszy: wkład finansowy

Decydując się na prowadzenie małej gastronomii musimy być świadomi, że pierwsza inwestycja jest bardzo kosztowna. Przede wszystkim należy zadbać o lokum (umowa o najem długoterminowy), wystrój wnętrza, kuchnię (sprzęt gastronomiczny – lodówki, chłodziarki, kuchenki) oraz reklamę.

Warto również pamiętać o kosztach związanych z utrzymaniem pracowników oraz materiale z którego przyrządzane będzie pożywienie. Szczegółowy kosztorys należy stworzyć jeszcze przed otwarcie działalności.

Krok drugi: zakładanie działalności gospodarczej – gastronomia

Właściciele biznesów gastronomicznych muszą przejść nieco dłuższą drogę, aniżeli osoby otwierające firmę o innym profilu. Poza standardowymi wnioskami do US-u, ZUS-u i CeiDG przedsiębiorca musi zadbać także o pozytywną opinię Sanepidu (Inspekcja Sanitarno-Epidemiologiczna).

Wymogi dotyczące lokalu, przechowywania żywności definiują dwie ustawy i dwa rozporządzenia unijne. Warto już na samym początku się z nimi zaznajomić:

– ustawa z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. 2006 nr 171, poz. 1225 ze zm., tekst jednolity: Dz. U. 2010 nr 136, poz. 914
– ustawa z dnia 22 października 2010 r. o zmianie ustawy o paszach oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. 2010 nr 230, poz. 1511)
– rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 178/2002 z dnia 28 stycznia 2002 r.
– rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 852/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r.

To jednak nie wszystko. Lokum musi również spełniać warunki z bezpieczeństwem pożarowym. W tym miejscu nie może być prowadzona również inna działalność gospodarcza.

Krok trzeci: koncesje, pozwolenia i inne wymogi

Mała gastronomia bardzo często w ofercie sprzedaży ma alkohol. Sprzedaż alkoholu wymaga innych zezwoleń, które wydawane są przez władze miasta/gminy (przez burmistrza lub wójta).

Warto również pamietać, że aby w lokalu można było umieścić telewizor lub radioodbiornik trzeba zgłosić to do ZaiKS i oczywiście… uiścić odpowiednie opłaty.

Jak widać, mała gastronomia to biznes wymagający. Nie ma jednak wątpliwości, że przy odpowiednim zarządzaniu, promocji i smacznym jedzeniu może być bardzo dochodowy. Zawczasu warto zadbać o dobrych dostawców produktów, napojów oraz sprzętu – w przypadku tego ostatniego można polecić hurtownię gastronomiczną https://agustoshop.pl – posiada bardzo duży asortyment oraz bezkonkurencyjne ceny!

Autor:

Juliusz PODOLSKI

Dziennikarz z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy redakcyjnej w dziennikach regionalnych („Dzisiaj”, „Gazeta Poznańska”, „Express Poznański”, „Głos Wielkopolski”) oraz w mediach ogólnopolskich. Publikował w takich tytułach, jak: „Auto Sport”, „Auto dziś i jutro”, „Metropol”, „Claudia”, „Menu”, „Przegląd Gastronomiczny”, "Poradnik Restauratora", „Nasze Miasto. Poznań”, "Slow Life"współpracował z telewizją WTK i Radiem „Merkury”. W wolnych chwilach prowadzi bloga Smaczny Turysta, na którym łączy dwie pasje – do podróży i jedzenia. Jak sam o sobie mówi – uwielbia gotować, zwiedzać, jeść i degustować. Współwłaściciel de'GUSTATOR PR. Felietonista i krytyk kulinarny WszystkoDlaKucharzy.com.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy