Czy gastronomia to dochodowy biznes? Od czego zacząć?

Gdziekolwiek spojrzeć, tam restauracja, bar czy kawiarnia. Kiedy jesteśmy głodni, mamy w czym wybierać, niezależnie od pory dnia, naszego gustu czy okoliczności. Na pewno w pobliżu znajdzie się jakiś lokal, który odpowiednio nas ugości. Gastronomia to popularny i często wybierany przez młodych przedsiębiorców biznes. Początki nie są jednak proste. Specjaliści ze sklepu Expondo radzą od czego zacząć.

gastron1

Otwieramy lokal gastronomiczny – pierwsze kroki

Jeżeli chcecie otworzyć małą gastronomię i odnieść sukces w tej branży, pamiętajcie o tym,  aby być cierpliwym. Nie będzie łatwo. Postaramy się jednak podpowiedzieć Wam, na co należy zwrócić uwagę i jak zacząć.

Cały proces zakładania restauracji możecie podzielić na etapy. Nie wszystkie muszą być jednak realizowane w określonej kolejności. Jednym z korków będą formalności, czyli założenie działalności gospodarczej. Szczegółowych poradników na temat powstało całe mnóstwo. W naszym przypadku musimy:

  • dokonać wpisu w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej;
  • dokonać wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego;
  • odwiedzić Urząd Skarbowy w celu nadania NIP;
  • zgłosić siebie i swoich pracowników do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
  • skierować pracowników na badania do Sanepidu;
  • wyrobić potrzebne koncesje i pozwolenia, na przykład na sprzedaż alkoholu.

Możemy się też udać do Powiatowego Urzędu Pracy lub banku, w celu zgromadzenia odpowiednich funduszy. Przy ustalaniu planu finansowego, warto pamiętać o możliwościach zakupu sprzętu w leasingu, ewentualnych kredytach i dotacjach unijnych.

Reklama dźwignią handlu!

gasr4Pierwsze korki mamy już za sobą! Teraz pora zająć się pozostałymi kwestiami. Może reklama? Każdy szanujący się lokal ma własne stronę internetową, nazwę wpadającą w ucho, zgrabny szyld oraz gustownie wykonane menu. Całe szczęście, to możemy oddać w ręce specjalistycznych agencji reklamowych, które stworzą i zadbają o nasz wizerunek.

Wybór lokalizacji to klucz do sukcesu?

Każda restauracja, o ile oczywiście nie działamy w branży Food Trucków, potrzebuje lokalizacji. Sam lokal możemy w miarę możliwości zakupić, wybudować lub wynająć. Zapewne na start najlepszym wyborem będzie wynajem. Wybierając odpowiedni budynek, warto zastanowić się nad tym, czy spełnia on wszystkie wymagania i posiada odpowiednie zezwolenia. Obiekt musi być przeznaczony do prowadzenia dzielności usługowej, powinien też spełniać wymogi sprzedaży i spożywania alkoholu oraz mieć w pełni sprawną klimatyzację.

Nie bez znaczenia jest też samo miejsce. Pewnie nie zaskoczymy Was stwierdzeniem, że czym bliżej centrum miasta, tym większa popularność restauracji i więcej gości. Większe są przy trym jednak ceny wynajmu lokalu i warto mieć to na uwadze.

Urządzamy restaurację – jakich urządzeń potrzebujemy?

Czym byłaby restauracja bez dobrze wyposażonej kuchni? A czym byłaby kuchnia bez odpowiednich urządzeń? Listę zakupów warto stworzyć jeszcze zanim założymy działalność. To, jak wyposażymy nasz lokal, zależy od wielu czynników – wielkości kuchni, przeznaczenia lokalu, a przede wszystkim serwowanego menu. Zacząć powinniśmy od przejrzenia dostępnej oferty, np.: https://www.expondo.pl/urzadzenia-kuchenne/

Są jednak sprzęty uniwersalne, które przydadzą się wszędzie. W każdej restauracji na pewno przyda się porządna i niezawodna szatkownica ze stali nierdzewnej, która ułatwi nam przygotowywanie sałatek lub farszu. Pomocna będzie również pojemna frytownica czy łatwy w utrzymaniu w czystości smażalnik. Uniwersalnym rozwiązaniem są też funkcjonalne meble ze stali nierdzewnej.

Oczywiście nie każda restauracja jest taka sama. Czasem będziemy potrzebować dość nietypowych urządzeń, takich jak na przykład: maszyna do waty cukrowej, maszyna do popcornu czy nawet nadziewarka do kiełbasy. Dostaniemy je na przykład w sklepie Expando, który oferuje kompleksowe rozwiązania do małej i dużej gastronomii. Cały sprzęt łatwo znajdziemy w Internecie, np. https://www.expondo.pl/gastronomia/

Jak można zauważyć, otworzenie nawet niewielkiej gastronomii to nie lada wyzwanie. Nie ma się jednak co zrażać już na starcie. Wam pozostaje zakasać rękawy, a nam – życzyć powodzenia!

Autor:

Vivamus vel sem at sapien interdum pretium. Sed porttitor, odio in blandit ornare, arcu risus pulvinar ante, a gravida augue justo sagittis ante. Sed mattis consectetur metus quis rutrum. Phasellus ultrices nisi a orci dignissim nec rutrum turpis semper.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy