Bita śmietana nie tylko na słodko

Dzisiaj, tj. 5 stycznia w kulinarnym kalendarzu natrafiamy na amerykańskie święto – National Whipped Cream Day, czyli Święto Bitej Śmietany. Wzięło się od Aarona Lapina, który wynalazł bitą śmietanę w sprayu w 1948 roku, tak zwaną Reddi-wip. Zwykła była znana już od setek lat.

bita smietana

Pierwsze znane zapiski, dotyczące używania bitej śmietany, odnoszą się do balu Ludwika XIV w 1671 roku. Bita śmietana powstaje w wyniku krótkiego ubicia schłodzonej śmietanki o zawartości tłuszczu 30% lub 36% (jeśli będziemy ubijać dalej powstanie masło) i dodanie do niej pod koniec ubijania cukru pudru i wanilii. No tak, ale czy bita śmietana musi być tylko słodka. Okazuje się, że szefowie kuchni i kucharze mają także inne pomysły na jej wykorzystanie. Jednego możemy być pewni – nie koszystają z wynalazku Aarona Lapina.

bita smietana1

Adam Chrząstowski, szef kuchni Ed Red Krakówi i Warszawa:
– Puszyste zupy zwane potocznie cappuccino. Musy zespalane żelatyną, np z łososia albo foie gras.

Tomasz Dolski, szef kuchni restauracji Dąbrowskiego 42 w Poznaniu:
– Osobiście uwielbiam wielkopolskie, a właścicwie poznańskie racuchy z bitą śmietaną. Zdarza się też, że dodaję do kremu z dyni aby podbić słodkość kremu, a także do smażonej pyzy z powiodłami.

Monika Sępkowska, szef kuchni ciepłej w Matii Sushi w Poznaniu:
– Np. na słodko-kwaśno, tak po poznańsku do sałaty masłowej, a ostatnio robiłam bitą śmietanę z wasabi do deseru na galaretce z buraka i maliny.

Marcin Michalski, szef kuchni restauracji Pastela w Poznaniu:
– W kuchni czeskiej, która nie jest nam aż tak bardzo obca z racji tej, że Czesi to nasi sąsiedzi, serwują wieprzowinę z bitą śmietaną. Wszystkim, których zapytamy o bitą śmietanę, natychmiast staje przed oczami obraz czegoś słodkiego z białą puszystą masą na wierzchu, z boku lub we wenątrz. Nie musi tak być, bo śmietanę możemy zaromatyzować np, jałowcem, czosnkiem, popiołem z palonego dębu i mamy świetny dodatek do mięs, dań zimnych i przekąsek.

Paweł Piechniak-Buczkowski, szef kuchni restauracji Papierówka w Poznaniu:
– Bitą śmietanę głównie wykorzystuję do zup, np. latem do chłodników owocowych, a zimą do zupy krem takiej jak: krem z buraka, krem z dyni. Albo alternatywę… czyli zamiast ubitych białek do zupy „nic”. Przyszła mi na myśl także tarta tatin wytrawna z selerem i jabłkiem z bitą śmietaną jako dodatek do cielęciny – robiliśmy w Papierówce podobne danie… Ubita po nałożeniu na gorącą tartę „robiła” za sos. Podobna tarta będzie w nowej karcie jako dodatek do kaczki.

Agata Wojda, szefowa kuchni, czterokrotna zdobywczyni Bib Gourmand Michelin:
– Nadawanie bitą śmietaną delikatności zupom, w których można pozwolić sobie na letnią temperaturę np. szparagowy krem, to jedno z moich ulubionych połączeń. Rozruszanie dressingów i sosów na bazie beszamelu czy podbicia musów na bazie ryb i terrin, to kolejne ciekawe wcielenia dla bitej śmietany.

Adam Woźniak, szef kuchni,  wkrótce otwiera Bistro B13 z apartamentami w Gdańsku:
– Pierwsze skojarzenia – bita śmietana choćby do śledzi lub jako mus chrzanowy do rostbefu.

Aaron S. Lapin, był biznesmenem z St. Louis. Początkowo pan Lapin był sprzedawcą odzieży. Ale na początku lat czterdziestych przeniósł się do branży spożywczej, sprzedając Sta-Whip, wojenny substytut kremu do bitej śmietany, produkowanego przeważnie z lekkiej śmietany i tłuszczu roślinnego. W 1946 r., Kiedy firma Crown Cork and Seal Company wprowadziła pierwszy płynny pojemnik aerozolowy – Spra-tainer, pan Lapin stał się jednym z pierwszych klientów. Włożył swój produkt do puszek aerozolu pod marką Reddi-wip, początkowo sprzedając go przez mleczarzy w St. Louis. Dystrybucja szybko rozszerzyła się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

bita smietana2

W ciągu pięciu latach firma Lapina była warta kilka milionów. W 1951 roku The St. Louis Post-Dispatch nazwał go „Bunny Lapin, Whipped Cream King”. „Aerosol Age, wydawnictwo handlowe, napisało: „Kupił po dwa naraz Cadillaki i mieszkał w umeblowanej rezydencji Glorii Swanson w Hollywood”.

Reddi-wip, z charakterystyczną, czerwono-białą etykietą, zaprojektowaną w 1954 roku, stał się sławnym produktem i sprawił, że znany jest również i sam Lapin.

Poza pakowaniem Reddi-wip, firma założona przez pana Lapina, Clayton Corporation, również produkowała i sprzedawała własne zawory. To jedna z pierwszych firm, która wprowadziła krem do golenia do puszki aerozolu – Reddi-Shave. Ale Pan Lapin postanowił nie sprzedawać produktu, ponieważ nie chciał konkurować z innymi producentami kremów do golenia, którzy mogliby kupić jego zawory.

W 1963 r. Pan Lapin stracił kontrolę nad spółką i stanowisko prezesa. Sprzedał także patent na Reddi-wip i założył kolejną firmę, Bunlap Corporation; Reddi-wip jest teraz produkowany przez Beatrice Foods Inc. w Waukesha, Wis., Filii Conagry.

Produkty spożywcze w aerozolu wprowadzone do obrotu przez Bunlap – Touch ‚N Shake, milkshake i Touch’ N Spred, czyli dodatek do żywności, który był, w istocie, margaryną o smaku cynamonu – nie wystartowały tak jak Reddi-wip, a Pan Lapin stracił kilka milionów dolarów.

Wkrótce jednak ponownie przejął firmę Clayton i skupił się na produkcji i sprzedaży różnego rodzaju zaworów. Firma, poprzez swoją jednostkę Convenience Products w St. Louis, wykorzystuje obecnie własną technologię zaworów do produktów takich jak Touch ‚n Foam, pianka izolująca wnętrze domu.

Informacje pochodzą artykułu z New York Timesa.

Autor:

Juliusz PODOLSKI

Dziennikarz z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy redakcyjnej w dziennikach regionalnych („Dzisiaj”, „Gazeta Poznańska”, „Express Poznański”, „Głos Wielkopolski”) oraz w mediach ogólnopolskich. Publikował w takich tytułach, jak: „Auto Sport”, „Auto dziś i jutro”, „Metropol”, „Claudia”, „Menu”, „Przegląd Gastronomiczny”, "Poradnik Restauratora", „Nasze Miasto. Poznań”, "Slow Life"współpracował z telewizją WTK i Radiem „Merkury”. W wolnych chwilach prowadzi bloga Smaczny Turysta, na którym łączy dwie pasje – do podróży i jedzenia. Jak sam o sobie mówi – uwielbia gotować, zwiedzać, jeść i degustować. Współwłaściciel de'GUSTATOR PR. Felietonista i krytyk kulinarny WszystkoDlaKucharzy.com.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy