Anula z Top Chef gotowała dla mnie

No może to lekkie nadużycie, ale już tłumaczę, o co chodzi…

anula

Anię Niedziałkowską poznałem na FB, była wtedy szefem kuchni w Hotelu Fryderyk w Dusznikach-Zdroju. Szybko znaleźliśmy ze sobą nić porozumienia. Zapraszała mnie wraz z Elą do siebie, byśmy spróbowali jej kuchni. Deficyt czasowy sprawił, że nie udało nam się dotrzeć do Dusznik. W międzyczasie Anula zgodziła się przyjechać do Poznania na II edycję Master Chef 4 Dogs, która odbyła się w Hotelu Ilonn, a moja firma de’GUSTATOR PR była jednym ze sponsorów tego przedsięwzięcia. Później Ania wzięła udział w III edycji TOP Chefa. A ostatnio zadzwoniła do mnie z tekstem: – Góra nie przyszła do Mahometa, to Mahomet przyszedł do góry. Będę w Suchym Lesie gotować, to wreszcie ugotuję dla Ciebie i spróbujecie z Elką mojej kuchni. Tak oto, Anula gotowała dla mnie.

Anula przyjechała na zaproszenie szefa kuchni Restauracji Appetit w Suchym Lesie, Krzysztofa Grygiela oraz właścicielki lokalu Agnieszki Soczyńskiej, z którą spotkałem się po latach, a poznaliśmy się, gdy była współwłaścicielką Gospody Młyńskie Koło.

anula1

Menu przygotowane przez Anulę składało się z trzech dań. Zaczęliśmy od kremu chrzanowego z purée ziemniaczanym, jajkiem przepiórczym, chipsem z boczku. Zupa o bardzo wyraźnym smaku chrzanu, ale delikatna, przywodząca nutkę smaków ze świąt wielkanocnych. Na talerzu znajdowała się oblana kremem wyspa z ziemniaczanego purée, które poruszyło inną wspomnieniową nutę. To był smak mojego dzieciństwa, purée, które robiła babcia. Maślane, ale ze zdecydowanym smakiem drobniutko pokrojonej i przesmażonej cebulki. Była to wartość dodana do kremu podobnie, jak chrupiący chips z boczku oraz jajko przepiórcze.

anula2

Z niecierpliwością po smacznej uwerturze czekałem na kolejne akordy tej kompozycji. Była nim polędwica wieprzowa, sos orzechowo-serowy, purée ziemniaczno-szpinakowe, pieczony burak z tymiankiem i słona orzechowa posypka. Wielość smaku ktoś powie. Tak, ale były tu połączenia, które absolutnie ze sobą grały. W mariażu soczystej polędwicy z sosem nie było ani jednej fałszywej nutki smakowej. Idąc dalej, słona orzechowa posypka wzmacniała smaki. Kupiłem purée ziemniaczano-szpinakowe, które bardzo dobrze szło w parze z burakami. Dodatki skrobiowe również komponowały się z mięsem. Mimo więc wielu instrumentów talerz zagrał czystym smakowym akordem. Muszę od Anuli wyciągnąć przepis na sos, bowiem znalazłem już kolejne przeznaczenia dla niego. A i jeszcze jedno, autorka dań deklaruje, że używa tylko dwóch przypraw soli i pieprzu. Tak było zarówno przy daniu głównym, jak i kremie.

anula3

Pieczona gruszka, piernikowo-owocowy karmel i lody waniliowe to deser. I znowu Anula zagrała na wspomnieniowej nucie, wprowadzając w klimat świąt Bożego Narodzenia. Deser mocno słodki, ale trudno mówić o tym, że jest to zarzut. Wszak deser ma wywołać błogość i być miłym dla naszego podniebienia. I tak było. Jedynie rozbestwiony przez lody m.in. z Wytwórni Lodów Miś chciałbym lody własne, bowiem te z dużych firm raczej burzą smak deseru, niż go budują.

anula4

Nie skończyło się na Anulowych daniach. Wszyscy już chyba wiedzą, że mam słabość do czerniny. Dostałem więc tę robioną przez szefa kuchni. Miłe zaskoczenie. Zupa ma intensywny kaczy aromat, ze sporą ilością owoców. To smak czerniny z mojego domu rodzinnego. Myślę, że jeszcze nie raz ją powtórzę. Spróbowałem też kremu z pieczonej papryki. Smak tak, ale trzeba popracować nad konsystencją. Jest trochę grudek, co sprawia, że krem nie jest aksamitny. Wystarczy jednak przefasować krem, by cieszył smakoszy i ludzi szukających perfekcji w tym, co jedzą.

A tak na koniec Aniu dziękuję, że przyjechałaś do Poznania, by coś dla mnie ugotować…

Copyright © 2013 Juliusz Podolski

SMACZNY TURYSTA

www.Pisze-Co-Widzialem.blog.pl

Autor:

Juliusz PODOLSKI

Dziennikarz z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy redakcyjnej w dziennikach regionalnych („Dzisiaj”, „Gazeta Poznańska”, „Express Poznański”, „Głos Wielkopolski”) oraz w mediach ogólnopolskich. Publikował w takich tytułach, jak: „Auto Sport”, „Auto dziś i jutro”, „Metropol”, „Claudia”, „Menu”, „Przegląd Gastronomiczny”, "Poradnik Restauratora", „Nasze Miasto. Poznań”, "Slow Life"współpracował z telewizją WTK i Radiem „Merkury”. W wolnych chwilach prowadzi bloga Smaczny Turysta, na którym łączy dwie pasje – do podróży i jedzenia. Jak sam o sobie mówi – uwielbia gotować, zwiedzać, jeść i degustować. Współwłaściciel de'GUSTATOR PR. Felietonista i krytyk kulinarny WszystkoDlaKucharzy.com.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy