Kaiserschmarrn – kultowy austriacki deser

Kaiserschmarrn to potrawa mączna, zaliczana do najbardziej popularnych deserów w kuchni austriackiej. Wielu Austriaków powiela przekonanie , iż każdy turysta, który znajduje się w Austrii powinien przynajmniej raz spróbować tego niezwykłego przysmaku, jako symbol szczęścia podczas całego pobytu. 

411847486_1ba7d70a2c_z

Kaiserschmarrn przygotowuje się z mąki, mleka, jajek oraz odrobiny cukru i soli. Gotowe ciasto smaży się w dużej ilości masła, podobnie jak naleśnik. Cały urok tkwi w tym, iż gotowy Kaiser jeszcze na patelni rozszarpuje się na mniejsze kawałki np. za pomocą dwóch łyżek. Kaiser można serwować tradycyjnie na patelni (najlepiej miedzianej pamiętającej jeszcze czasy dawnych przodków), lub na talerzu. Obowiązkowo posypuje się go sporą ilością cukru pudru, a jako dodatek nie może zabraknąć powideł śliwkowych lub musu jabłkowego. Każdy przepis można łamać, tak też Austriacy przyrządzają Kaiser w rożnych wariantach. Można go karmelizować, dodawać rodzynki, migdały, rum lub wanilię. Tajemnica smaku Kaisera tkwi w szczegółach, nawet sposób przyrządzania ciasta można określić jako szczególny rytuał, tutaj każdy ruch, czas, a nawet kolejność dodawania składników ma znaczenie dla efektu końcowego.

Kaiserschmarrn

Z Kaiserem jest podobnie jak z polskimi pierogami niby ten sam przepis, a jednak z każdej ręki smakuje inaczej, dlatego warto próbować różnych wariantów w różnych miejscach, lub spróbować przygotować go samemu.

Legendy o Kaiserschmarrn

Tak samo jak wiele jest sposobów przyrządzania Kaiserschmarrn tak też istnieje wiele historii mówiących o genezie tego kultowego deseru. Wśród wielu legend ciężko jest ustalić, która jest najbliższa prawdzie, sami Austriacy mają z tym dość spory problem.

Jednak wspólnym punktem wyjścia dla wszystkich tych historii wydaje się historia cesarza Kaisera Franza Josepha I i jego żony Elisabeth. Ja w Tyrolu miałem okazję usłyszeć następujące legendy o tym kultowym deserze. Jedna z najczęściej powielanych legend głosi, że Kaiserschmarn, został wykreowany specjalnie z myślą o cesarzowej Elisabeth. Jednakże cesarzowa dbała o linię i tak słodki deser zupełnie nie trafił w jej gusta. Deser jednak nie zmarnował się, bo Kaiserschmarrn bardzo zachwycił męża cesarzowej Franza.

Inna podobna historia nawiązuje do wątku kucharza, który z myślą o cesarzowej postanowił wykreować nowy deser. Kucharz wymyślił nawet nazwę godną cesarzowej Kaiserinschmarrn. Potrawa ta jednak bardziej przypadła do gustu Franzowi, dlatego też zmieniono nazwę na bardziej męską formę Kaiserschmarrn.

W jeszcze innej historii można usłyszeć, iż cesarz podczas wyprawy na polowanie zatrzymał się w jednym ze schronisk gdzie zaserwowano mu Holzfällerschmarrn czyli Schmarrn drwala. Smak tak zachwycił cesarza, iż zmienił nazwę na Kaiserschmarrn czyli Schmarrn cesarza, a przysmak ten znalazł się na liście jego ulubionych deserów.

Kolejna znana legenda nawiązuje do tego, iż cesarz bardzo lubił naleśniki. Podczas przygotowywania takich naleśników zdarzyła się sytuacja, że zupełnie nie wyszły kucharzowi. Były nieforemne i za grube. Kucharz wściekł się do tego stopnia, że opuścił kuchnię. Kamerdyner był pewien, że potrawa jest już gotowa i zaserwował ją cesarzowi. Cesarz zapytał: „ powiedz mi co to za Schmarrn?” Bystry sługa odpowiedział: „ Wasza wysokość to jest Kaisernschmarrn”.

Chcąc bliżej poznać genezę tego przysmaku nie sposób cofnąć się do legend. Legend o powstaniu Kaiserschmarrn istnieje tak wiele, że wcale nie dziwię się iż sami Austriacy mają z tym spory problem. Ale piękne w tym jest to, że od wielu setek lat tradycja jest pielęgnowana i z pozoru prosty deser zachwyca tak wielu. A legendy o Kaiserschmarrn z pewnością sprawiają, że tradycja będzie kontynuowana. Historia Kaiserschmarrn to kolejny dowód na to, iż warto mieć tradycje i je pielęgnować. W kuchni polskiej istnieje tak wiele zapomnianych przepisów, receptur, które mogły by dziś również zachwycać i pobudzać do tworzenia legend.

PRZEPIS ZNAJDZIECIE TUTAJ >>>>

Autor:

Wojciech Linek

Wojciech Linek - kucharz ze Zgorzelca - miasta położonego na trój-styku granic Polski, Niemiec i Czech. Poszukiwacz smaków i ciekawych przepisów, miłośnik kuchni dolnośląskiej, smakosz z powołania

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy