Suszone robaki, grillowane jelita kur, czyli egzotyczne przegryzki z Filipin

TEKST POCHODZI Z BLOGA KUDUKTRAVEL
WszystkoDlaKucharzy jest patronem medialnym wyprawy Katarzyny i Michała KUDUK

Na Filipinach wiele jest przekąsek czy też potraw, które wzbudzają ogromne kontrowersje. Filipińczycy lubią podroby, do zup wrzucają np. nerki, wątrobę, serca wieprzowe, jedzą kurze łapki (tzw. adidasy), na patyki naciągają jelita świni i kury i smażą je na grillu, na straganach sprzedają balut (popularne kacze jajo, w którym znajduje się zarodek pisklaka). Podobnie jak w Kambodży można tutaj również natrafić na smażone robaki, albo takie już wysuszone, które można kupić w zwykłym markecie w małej foliowanej torebeczce (są bardzo chrupiące, dostępne za grosze).

Ciekawym doświadczeniem kulinarnym jest również potrawa z mózgu i wątroby świni (tzw. Tuslob-Buwa) gotowana w chilli, soli i innych przyprawach. Tutaj nic nie może się zmarnować, nie można zakładać, że coś jest niejadalne i po prostu wyrzucić to do kosza. Na wyspie Cebu wątroba i mózg świni są gotowane razem do momentu aż sos zgęstnieje. Jedzenie jest gotowe w momencie jak pojawiają się bąbelki na powierzchni garnka. Bardziej hardcorową potrawą jest jednak: lanciao/ zupa nr 5 również popularna na Cebu nazwana w ten sposób, gdyż jest zrobiona z organów płciowych byka (jego jąder i penisa), które są uważane za ‘’5tą nogę’’ zwierzęcia. Każdy kto odważy się skosztować takiej zupy może cieszyć się później siłą, witalnością i płodnością.

cz4

Nadjedzony już trochę balut! Smak przypominał nam wątróbkę; do doprawienia stosuje się sól i ocet dostępne na straganie.

 

Tak jak w innych zakątkach Azji można na Filipinach również skosztować: żab, świerszczy, koników polnych, larw chrząszczy, ślimaków, mięsa węża, które jest gotowane w sosie adobo (tak jak tradycyjnie robi się to z wieprzowiną czy kurczakiem).

cz4_3

Typowo filipińskim przysmakiem jest natomiast Tamilok, czyli nic innego jak ‘glutowaty’ robak żyjący wewnątrz spróchniałych drzew, którego jada się na surowo na wyspie Palawan.

Poniżej umieszczamy kilka zdjęć obrazujących te egzotyczne przysmaki. Przyznamy szczerze, że nie wszystkich potraw mieliśmy okazję spróbować, dlatego przy następnej wyprawie na Filipiny na pewno to uczynimy i podzielimy się z Wami nowymi wrażeniami i fotkami.

cz4_1

Jelita świni i kury.

 

cz4_2

Jelita świni i kury na grillu.

 

Autor:

Katarzyna i Michał KUDUK

Michał – 36 lat Szef kuchni. Gotuje od 19 lat, bo lubi. Fachu uczył się zarówno w Polsce jak i za granicą, m.in. w Wielkiej Brytanii, Bośni i Hercegowinie oraz Norwegii. Nic dziwnego, że jedzenie wychodzi mu naprawdę dobrze – wielokrotny zwycięzca polskich i międzynarodowych konkursów kulinarnych, m.in.: Primerba Cup 2011 i 2013, Trendy Chef 2013, 3-krotny finalista Kulinarnego Pucharu Polski. Dziś często sam jest członkiem jury konkursów kulinarnych. Kaśka – 31 lat Pasjonatka bliskich i dalekich podróży. To ona w tym duecie odpowiedzialna jest za planowanie każdej podróży i jej logistykę. Pasję zwiedzania dalekich zakątków łączy z nauką obcych języków. Sama z wykształcenia nauczycielka angielskiego i hiszpańskiego. Dziś jest poliglotką z prawdziwego zdarzenia. Potrafi mówić w języku: angielskim, hiszpańskim, francuskim, włoskim, rosyjskim oraz na poziomie podstawowym niemieckim i chińskim (który aktualnie szkoli). Przez ostatnich 6 lat pracowniczka korporacji, w tym 2 lata na stanowisku kierowniczym.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy