Z przewodnikiem po Superfood

superfoodWydawnictwo Buchmann wydało książkę, jakich wydawałoby się, że jest wiele. Taki znak czasu o zdrowym żywieniu i błogosławionych zaletach warzyw, owoców, orzechów, ziaren itd. Nie miałem jakiegoś dobrego nastawienia do tej książki, ponieważ nie lubię jak ktoś mi macha przed nosem palcem mówiąc, że to jest super, a to jest blee. A poza tym przepisy zawarte w tego typu książkach wymagają mega zaparcia, by przeżyć. Są to często ciapaje bez wielkiego polotu, a decydując się na dietę też chcemy smacznie zjeść.

A tu proszę… zaskoczenie. „Superfood, czyli jak leczyć się jedzeniem” autorstwa Sophie Manolas to książka, którą się czyta z przyjemnością, a przepisy są tak różnorodne, bo zadowolą mięsożerców, jak i zwolenników wege. Okazuje się nawet, że Ci mięśni znajdą więcej dań dla siebie, no bo te wege, jak i mięsne.

Cóż mnie zaskoczyło w tej pozycji? A no to, że czuje się jak turysta zaproszony do jakiejś krainy, przez którą prowadzi mnie przewodnik pełen pasji i zaangażowania. Przewodnik, który opowiada ze swadą lekko łatwo i przyjemnie. Mimo że produkty zawierają podobny skład witamin i mikroelementów, to odczytywanie ich nie nuży, bowiem autorka, a właściwie przewodniczka, wrzuca mnóstwo ciekawostek np. że plasterek kiwi położony na mięso powoduje, że po kilku godzinach mięso kruszeje, stając się miękkie tak, jak tylko możemy sobie wyobrazić, że truskawka po przekrojeniu ma wyglądem przypomina serce, no bo jej skład i zalety powinny być wzięte pod uwagę przez osoby ze schorzeniami lub skłonnościami do przypadłości kardiologicznych.

Ten sam przewodnik nie proponuje mi ani ciapaj, ani paciaj, lecz bardzo konkretne dania od słodkich słodyczy, po mieszanki przypraw, dania warzywne. Rybne, mięsne z Europy, Ameryki i Pachnącego Orientu. Dlaczego tak jest, a no dlatego, że mimo iż Sophia Manolas jest dietetykiem, to z tych, którzy kochają jeść. Szukają więc takich rozwiązań by zmiana żywienia nie łączyła się ze stresem. Co więcej, w całej książce nie padają słowa, czego należy nie jeść, bo to bee. Nie wręcz odwrotnie, autorka pokazuje co jeść i dlaczego. Daje drogowskaz pokazując co warto wprowadzić do swojej codziennej diety i dzięki temu zyskuje w oczach tych, którzy tak, jak ja nie lubią wspomnianego grożenia palcem. Wiem, że kilka przepisów chętnie wykorzystam w komponowaniu dań w domu. I co najważniejsze dowiedziałem się wiele o produktach i od teraz będę mógł świadomie sięgać wiedząc jaki wpływ zbawienny mają na mój organizm. Sophie Manolas nie przysłoniła mi smaku prezentowanych produktów aspektami zdrowotnymi. Będę wciąż sięgał po rzodkiewkę, bo ją lubię, a nie dlatego, że ma zeaksantynę, sulforafan i luteinę.

Lektura ważna dla kucharzy, by mogli komponować pełnowartościowe dania, nie gubiąc smaku, dla Kowalskiego by wiedział jak można poprawić swoją kondycję korzystając z tego co natura daje i w końcu dla dietetyków by wiedzieli, że grożeniem, czy nudną opowieścią nie przekonają mnie do zmiany określonych przyzwyczajeń kulinarnych. W swojej gderliwości są mało przekonywający. Książka zajmie ważne miejsce w mojej bibliotece, ale takie podręczne, by wracać do niej w poszukiwaniu tego, co smaczne, tego, czego mi brakuje w ścisłym związku z tym, co smaczne!

Tytuł: Superfood, czyli jak leczyć się jedzeniem
Autor: Manolas Sophie
Wydawnictwo: Wydawnictwo Buchmann
Warszawa 2017

Autor:

Juliusz PODOLSKI

Dziennikarz z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy redakcyjnej w dziennikach regionalnych („Dzisiaj”, „Gazeta Poznańska”, „Express Poznański”, „Głos Wielkopolski”) oraz w mediach ogólnopolskich. Publikował w takich tytułach, jak: „Auto Sport”, „Auto dziś i jutro”, „Metropol”, „Claudia”, „Menu”, „Przegląd Gastronomiczny”, "Poradnik Restauratora", „Nasze Miasto. Poznań”, "Slow Life"współpracował z telewizją WTK i Radiem „Merkury”. W wolnych chwilach prowadzi bloga Smaczny Turysta, na którym łączy dwie pasje – do podróży i jedzenia. Jak sam o sobie mówi – uwielbia gotować, zwiedzać, jeść i degustować. Współwłaściciel de'GUSTATOR PR. Felietonista i krytyk kulinarny WszystkoDlaKucharzy.com.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy