Dla tych, którzy się kiedyś zniechęcili

SR_TIB_cover_PL_frontSarah Rainey zadedykowała swoją książkę „Trzyskładnikowe wypieki”: „Dla każdego, kogo kiedykolwiek zniechęciła długa lista składników”. Można zatem powiedzieć, że książka jest dla każdego. Mogę się założyć o dobry obiad z jeszcze lepszym winem, że prawie każdy doznał takiego uczucia i odstąpił od szlachetnej sztuki pieczenia, ograniczając swoje działania co najwyżej do wypieków na twarzy.

Autorka jest dziennikarką i jak pisze o sobie, jej jedynym sukcesem cukierniczym jest pochwała od Mary Berry jurorki konkursu The Great British Bake Off. Sarah Rainey upiekła dla niej ciastka, a ta skwitowała je stwierdzeniem „całkiem nieźle”. Sama też zastanawia się, dlaczego napisała książkę z przepisami o pieczeniu. I zaraz odpowiada: „bo chciałam zaprosić Cię do wspaniałego, choć dziwacznego świata trzyskładnikowych wypieków. Gwarantuję, że uzależnisz się od nich tak samo jak ja…” No dobrze, ale czy można zaufać komuś, kto sam przyznaje się do tego, że jest amatorem. Odpowiedź jest jedna i jedyna. Trzeba przeczytać tę książkę, ale to za mało. Bo kiedy spróbujesz samemu upiec kilka ciast czy chlebów zrozumiesz, że w tym szaleństwie jest metoda. Tym razem ja gwarantuję, że tak jest. Chociaż mnie nie grozi uzależnienie, bo piec najlepiej lubię… mięso.

Skąd pochodzą przepisy? Początek dał słynny sernik japońskiej blogerki kulinarnej Ochikeron. Zrobiła ona swoje ciasto z jajek, białej czekolady i serka kremowego. A gdzie masło, cukier, mąka? To był zaczyn do „szperactwa” w starych książkach kucharskich oraz w sieci internetowej. Z analizy autorce pojawił się wniosek, że koncepcja trzy składnikowych wypieków pochodzi z lat II wojny światowej, kiedy racjonowano żywność w Wielkiej Brytanii. Temat tak pochłonął autorkę, że przez blisko dwa lata nie tylko wykopała setki przepisów, ale jak pisze – przyniósł kilka dodatkowych kilogramów. No cóż, rola degustatora nie jest lekką pracą.

Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę? Bo:

  • większość wypieków robi się szybko i łatwo
  • przepisy są do wykonania przez każdego, bo nie ma w nich nic trudnego. Przecież trzeba wymieszać tylko trzy składniki i już. No jeszcze wypiec!
  • nie jest „zdrowa”. Autorka w pierwszych słowach swojej książki nie atakuje, że to przepisy bez… glutenu, laktozy czy wegańskie. Nie, one zostały stworzone by były smaczne, a nie uświadamiały ile zawierają kalorii i jak wpływają zdrowotnie na nasz organizm.

„Cała ta książka jest dla mnie wielkim eksperymentem” – pisze Sarah Rainey i zaprasza nas do wspólnego eksperymentowania i dodaje jeszcze: „dla mnie słodkości są chwilą zapomnienia. Nie powinniśmy jeść ich bez przerwy ani w ogromnych ilościach (chociaż tej drugiej zasady trudniej mi się trzymać). Te lepkie, ciągnące się, ciężkie i wilgotne łakocie to prawdziwa feria smaków – i o tym jest właśnie ta książka”, którą w ręce czytelników oddaje Wydawnictwo Insignis.

Ps. Nadchodzą wakacje, czas wypoczynku można połączyć z kulinarnymi przyjemnościami. Książka Sarah Rainey to dobry pomysł na to, by ją przetestować w czasie kanikuły, która może być jeszcze słodsza niż sobie to zaplanowaliśmy.

Autor:

Juliusz PODOLSKI

Dziennikarz z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy redakcyjnej w dziennikach regionalnych („Dzisiaj”, „Gazeta Poznańska”, „Express Poznański”, „Głos Wielkopolski”) oraz w mediach ogólnopolskich. Publikował w takich tytułach, jak: „Auto Sport”, „Auto dziś i jutro”, „Metropol”, „Claudia”, „Menu”, „Przegląd Gastronomiczny”, "Poradnik Restauratora", „Nasze Miasto. Poznań”, "Slow Life"współpracował z telewizją WTK i Radiem „Merkury”. W wolnych chwilach prowadzi bloga Smaczny Turysta, na którym łączy dwie pasje – do podróży i jedzenia. Jak sam o sobie mówi – uwielbia gotować, zwiedzać, jeść i degustować. Współwłaściciel de'GUSTATOR PR. Felietonista i krytyk kulinarny WszystkoDlaKucharzy.com.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy