Trochę wariacji z sezonowością produktów

walentynki_Tamka43Magdalena i Stanisław Romek napisali książkę „Sezonowo, bezglutenowo. 100 przepisów na 4 pory roku”. Są autorami bloga KuchenneWariacje.pl i popełnili trochę wariacji, jeśli chodzi właśnie o sezonowość. Wydawcą  jest Bukowy Las z Wrocławia. Mam wiele pretensji do redaktora przygotowującego ją do druku, że nie dokonał korekt i nie przesunął kilku przepisów do innej pory roku. Książkę szczerze polecę, ponieważ widać, że przepisy są przepracowane, a nie tylko wymyślone na potrzeby publikacji, co niestety często się zdarza.

Najmocniejszym punktem tego wydawnictwa są przepisy, no zresztą stanowią 99 procent jej objętości, wstęp jest raczej takim, który musi być, niż takim, który zachęca do wertowania kolejnych stron. Kiedy wgłębiałem się w lekturę receptur zupełnie przypadkowo zadzwonił do mnie Leszek Kawa, doradca kulinarny w zakresie kuchni staropolskiej, historycznej, militarnej, miłośnik dawnej polskiej kuchni. Od słowa do słowa zeszliśmy na rozmowę o tej pozycji wydawniczej. Leszek powiedział mi, że autorzy książki, to jego przyjaciele. Chwilę podyskutowaliśmy o układzie książki, ale także o przepisach. Zwróciłem wtedy uwagę na solidność receptur. Leszek potwierdził, że każdy przepis jest przepracowany po kilka razy, często też autorzy książki konsultują się z nim, kiedy tworzą coś nowego. Są to pytania zarówno co do połączeń smakowych, jak i spraw technicznych. Czytając przepisy doceniłem to, że ludzie piszący taką książkę sięgają do bardzo ciekawych kombinacji smakowych, ale także bardzo różnorodnych produktów, w tym nie boją się mięsa czy ryb. Bardzo często bowiem, autorzy książek z jakimś wykluczeniem zdrowotnym, idą po przysłowiowej bandzie tworząc dania z kolejnymi ograniczeniami. Stąd  są one nieciekawe, niesmaczne i bardzo płaskie w warstwie smaku, ale i zapachu również. Brawo za kawał solidnej roboty, a wiele przepisów zawartych w tej książce wykorzystam pichcąc dla siebie i mojej żony Eli np. różne kompozycje z batatami i dynią.

Olbrzymim minusem książki jest natomiast sezonowość. No, bo jeśli piszemy, że mamy 100 przepisów sezonowych to nie można proponować wiosną kremu z pieczonych młodych marchewek, bo zabijamy w nich to, co jest najpiękniejsze – sezonowość i wiosenną słodycz. Taką zupę zjadłbym chętnie jesienią z dorodnych marchwi. Jeśli sezonowo, to nie piszmy o wiosennych produktach, bobie i kurkach, bo one pojawiają się po szparagach, które zbierane są do końca czerwca, czyli początku lata. Nie proponujmy zupy borowikowej z kaszą, bo szkoda tego przepisu na lato, kiedy tęskno do czegoś, co lekkie jak chłodnik, a nie do ciężkiej, jesiennej zupy pachnącej lasem. Zróbmy książkę o porządnych daniach bezglutenowych z klasycznym podziałem na przystawki, zupy itd…

Jest to minus, głównie dla redaktora wydawnictwa, który powinien naprostować autorów. Jest także plus – bardzo starannie przygotowana edytorsko książka, która nie ma zdjęć z jednej z baz zdjęciowych, tylko są one autorstwa… autorów. To podnosi jej wartość i wiarygodność. Dobry prezent na zbliżające się święta.

Tytuł: Sezonowo bezglutenowo
Podtytuł: 100 sprawdzonych przepisów na 4 pory roku
Autorzy: Magdalena Romek, Stanisław Romek
Wydawnictwo Bukowy Las Wrocław
Rok wydania: 2017

Autor:

Juliusz PODOLSKI

Dziennikarz z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy redakcyjnej w dziennikach regionalnych („Dzisiaj”, „Gazeta Poznańska”, „Express Poznański”, „Głos Wielkopolski”) oraz w mediach ogólnopolskich. Publikował w takich tytułach, jak: „Auto Sport”, „Auto dziś i jutro”, „Metropol”, „Claudia”, „Menu”, „Przegląd Gastronomiczny”, "Poradnik Restauratora", „Nasze Miasto. Poznań”, "Slow Life"współpracował z telewizją WTK i Radiem „Merkury”. W wolnych chwilach prowadzi bloga Smaczny Turysta, na którym łączy dwie pasje – do podróży i jedzenia. Jak sam o sobie mówi – uwielbia gotować, zwiedzać, jeść i degustować. Współwłaściciel de'GUSTATOR PR. Felietonista i krytyk kulinarny WszystkoDlaKucharzy.com.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy