Sabrina Ghayour volumen dwa

persiana-przepisy-inspirowane-kuchnia-bliskiego-wschodu-b-iext51101346Wydawnictwo Insignis zadowoliło w tym roku miłośników kuchni Bliskiego Wschodu dwa razy, wydając dwie książki Sabriny Ghayour. Najpierw na półkach księgarskich pojawiło się Sirocco, a teraz cieszy swoją obecnością Persiana. Jeśli ktoś szuka prezentu dla smakosza i estety to ma tu takie kulinarne wash and go – ciekawe przepisy opatrzone krótkimi historyjkami wprowadzającymi do dania.

Pisząc recenzję z Persiana można powiedzieć, że to bliźniacze wydawnictwo co Sirocco skonstruowane według jednego strychulca, jak mawiał mój nauczyciel zawodu red. Andrzej Niczyperowicz. Krótki wstęp streszczający metodykę stworzenia układu książki oraz multum przepisów, głównie perskich, ale nie tylko. Każdy z nich ma swój krótki wstępik.

Jedno z najważniejszych zdań w tej książce, które utkwiło mi w głowie to: „Przygotowujesz dla gości ucztę, żeby pokazać im, jak wiele dla Ciebie znaczą – chcesz, żeby poczuli się wyjątkowi. Podczas gdy w innych kulturach ważne chwile często celebruje się alkoholem, na Bliskim Wschodzie właśnie przy stole nawiązuje się relacje i buduje silne związki”.

Cóż, ten album o kuchni Bliskiego Wschodu jest z tych, które nie są w moim typie. Preferuję te książki, które mają więcej do czytania niż przepisów. Ale zarówno Sirocco, jak i Persianę z przyjemnością przyjąłem do swojej biblioteki, bo cieszą oko i stanowią kapitalne źródło dotyczące kultury kulinarnej tamtych terenów. I jeszcze jedno-jest wiele przepisów, które radują domowych szefów kuchni szukających czegoś innego niż powszechnie gotowane dania w domu.

„Uwielbiam Persianę” napisała Nigella Lawson, „wyśmienita książka – mam ochotę zjeść każdą kartkę” podsumował Pierre Koffmann i „ja tak sądzę” zakończył recenzję Juliusz Podolski.

Sabrina Ghayour
Persiana. Przepisy inspirowane kuchnią Bliskiego Wschodu
Wydawnictwo Insignis
Kraków 2017

Autor:

Juliusz PODOLSKI

Dziennikarz z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy redakcyjnej w dziennikach regionalnych („Dzisiaj”, „Gazeta Poznańska”, „Express Poznański”, „Głos Wielkopolski”) oraz w mediach ogólnopolskich. Publikował w takich tytułach, jak: „Auto Sport”, „Auto dziś i jutro”, „Metropol”, „Claudia”, „Menu”, „Przegląd Gastronomiczny”, "Poradnik Restauratora", „Nasze Miasto. Poznań”, "Slow Life"współpracował z telewizją WTK i Radiem „Merkury”. W wolnych chwilach prowadzi bloga Smaczny Turysta, na którym łączy dwie pasje – do podróży i jedzenia. Jak sam o sobie mówi – uwielbia gotować, zwiedzać, jeść i degustować. Współwłaściciel de'GUSTATOR PR. Felietonista i krytyk kulinarny WszystkoDlaKucharzy.com.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy