Książka kucharzowi także poradzi – książki kucharskie pozwolą poznać inne pomysły na potrawy z mięsa mielonego

Przez wiele lat królowały na talerzach Polaków. Zajmowały ważne miejsce w restauracyjnych kartach. Były wychwalane i smakowane – kotlety mielone. Kiedy zaczęła się kulinarna rewolucja zniknęły z lokali, ukrywając się w domowych kuchniach. Szefowie kuchni zapomnieli o mięsie mielonym i kotletach z niego przygotowywanych. Czasami tylko wrzucając je do propozycji lunchowych.

14708580965840779.jpg

Teraz po latach wracają powoli na kulinarne salony: mielone, siekane, pożarskie, faszerowane, gotowane przedzierają się do menu nawet tych najlepszych restauracji i są bardzo chętnie zamawiane przez gości. Okazuje się, że zwykły mielony też może nabrać niezwykłego charakteru wszystko zależy od kreatywności szefa kuchni, a jeżeli nie ma akurat pomysłu na przygotowanie niebywałego klopsa zawsze może sięgnąć do książki pt. „Potrawy z mięsa mielonego”. Tam nie tylko domowa gospodyni, ale też i kucharz znajdzie inspirację i przepisy gotowe do wykorzystania.

Mięso mielone to według definicji Unii Europejskiej, mięso bez kości, które zostało rozdrobnione na kawałki. Mogło zostać zmielone lub posiekane. Co ciekawe definicja mówi także o tym, że musi zawierać mniej niż 1 procent soli.

W domu mielenie wykonywane jest przy użyciu maszynki do mięsa. W przemyśle spożywczym i gastronomii mielenia dokonuje się metodami przemysłowymi za pomocą spiralno-śrubowej maszyny mielącej (zwanej wilkiem). Do mielenia nadają się zasadniczo wszystkie gatunki mięsa, w praktyce są to najczęściej wołowina i drób. Specyficznym przypadkiem jest surimi sporządzane z mięsa rybiego. Mięso mielone różni się od mięsa oddzielanego mechanicznie tym, że to drugie w procesie przygotowania traci strukturę mięśniową.

Okazuje się, że mięso mielone to bardzo wdzięczny produkt, z którego w kuchni można wyczarować niezwykłego klopsa faszerowanego pieczarkami, serem, kiełbasą, jajkiem, a nawet ziemniakiem. Jest podstawą tworzenia wielu dań w różnych kuchniach świata, np. kotletów mielonych, pulpetów, gołąbków, köttbullar, ćevapčići, qimy, tatara (mięso wyłącznie siekane) czy makaronu dandan.

Książka „Potrawy z mięsa mielonego” może stanowić świetną inspirację, by mielone znalazło swoje miejsce w restauracyjnej kuchni i pozostawiło niezapomniane wrażenia na gościach. Pieczenie, pasztety, wędliny, zapiekanki to tylko niektóre z pomysłów na wykorzystanie mielonego. Co ciekawe można je także wykorzystywać w zdrowej kuchni. Jej wartość zależy jednak od jakości mięsa. Szefowie kuchni sami je mielą lub siekają, to daje gwarancję, że w lokalach jemy nie tylko świeże, ale też zawierające wartości odżywcze w tym sporą ilość np. żelaza.

Mięso mielone to produkt, z którego przygotowywane są…hamburgery i burgery. Doskonałe i smakowite, pełne warzyw i dodatków, takie, które przyciągają tłumy do lokali czy food trucków, ale które można podawać także w najlepszych restauracjach i kuchniach domowych. Wystarczy poznać jedynie sposoby na przygotowanie dobrych kotletów, mieć świetną bułkę i skomponować odpowiednio dodatki, by szczególnie młodzi ludzie chcieli odwiedzać to miejsce w porze lunchowej.

Jak jeszcze wykorzystać mielone mięso? Najłatwiej sięgnąć po składnicę wiedzy i przepisów, w której są nie tylko receptury na współczesne wariacje, ale też tradycyjne kotlety przygotowywane przez mamy i babcie.

Autor:

Juliusz PODOLSKI

Dziennikarz z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy redakcyjnej w dziennikach regionalnych („Dzisiaj”, „Gazeta Poznańska”, „Express Poznański”, „Głos Wielkopolski”) oraz w mediach ogólnopolskich. Publikował w takich tytułach, jak: „Auto Sport”, „Auto dziś i jutro”, „Metropol”, „Claudia”, „Menu”, „Przegląd Gastronomiczny”, "Poradnik Restauratora", „Nasze Miasto. Poznań”, "Slow Life"współpracował z telewizją WTK i Radiem „Merkury”. W wolnych chwilach prowadzi bloga Smaczny Turysta, na którym łączy dwie pasje – do podróży i jedzenia. Jak sam o sobie mówi – uwielbia gotować, zwiedzać, jeść i degustować. Współwłaściciel de'GUSTATOR PR. Felietonista i krytyk kulinarny WszystkoDlaKucharzy.com.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy