Melanż smaków, piękna czyli Sirocco

SG_S_cover_PL_frontJuż w dedykacji do książki „Sirocco. Wspaniałe smaki Bliskiego Wschodu” wydanej przez Wydawnictwo Insignis autorka Sabrina Ghayour informuje, że kreatorami jej smaków były najbliższe jej osoby – babcia i babcia cioteczna. Wielu tych, którzy coś osiągnęli w kulinariach swoje korzenie mają mocno osadzone w rodzinie.

Sirocco to gorący suchy wiatr, który wieje ze wschodu na zachód, czasem opisywany jako ciepły, ostro i parny. W tym miejscu można by postawić kropkę. Bo właśnie taka jest książka Ghayour w każdym momencie jej czytania, oglądania. To wspaniała lektura, ale także podręcznik do gotowania i album do oglądania.

Urodzona tam, wychowana tu w Europie, jak sama mówi: w rezultacie tego kulturalno-kulinarnego melanżu nauczyłam się łączyć popularne europejskie produkty, które znam od dzieciństwa z nutami Lewantu, tak aby uzyskać idealne kompozycje smakowe. Jak zaznacza dalej żadna z prezentowanych tu potraw nie jest autentycznie bliskowschodnia. To celna uwaga w kierunku tych, którzy krytykują, że np. tajska kuchnia w Polsce nie jest tajska i za mało ostra. Tu właśnie nie chodzi o kopiowanie czy kalkowanie, ale o ten melanż, o to by kucharze byli kreatywni, a nie byli jak sztanca do bicia monet. Dalsze zdanie potwierdza moją tezę… wiele osób czuje przymus rygorystycznego trzymania się przepisu, ale takie podejście jest niezgodne z duchem kuchni bliskowschodniej. Taka wiedza plus doświadczenie i technika dają drogowskaz do tworzenia swoich kompozycji. Nie wszystko musi być mocno przyprawione i naszpikowane pikantnym chilli. To zdanie dedykuje wszystkim którzy uważają , że restauracje narodowe w Polsce muszą być idealnym odwzorowaniem tego, co jest w krajach, z których pochodzą.

Denerwuje mnie, kiedy kuchni Bliskiego Wschodu – pisze autorka – przypina się łatkę „pikantna” albo „pełna przypraw”. Czasem kluczem do sukcesu są dania oparte na jednym głównym składniku np. bakłażanie , którego się grilluje i podaje z jogurtem. O prostocie kuchni bliskowschodniej często się zapomina, podczas gdy prawdziwe jedzenie z tego regionu jest skromne i proste. A co często dostajemy w lokalach – paciaje i ciapaje pływające w oliwie z wagonem przypraw. Odnosimy wrażenie , ze przyprawy doprawione są mięsem lub odrobiną soczewicy.

Autorka pisze „to książka o jedzeniu, o potrawach, które nie są zachodnie, ani wschodnie, tylko proste i pyszne. I oto koniec recenzji, którą napisała właściwie autorka Sabine Ghayour.

Ps. Dodam piękna edytorsko od okładki po zdjęcia. Proste i wspaniałe opisy i droga Pani Sabine moja książka nie pokryje się plamami tłuszczu i sosu. Moja książka będzie piękna i zawsze nieskalana bo… jest piękna i musi pozostać piękna. A strony, gdzie będą przepisy do wykonania, a jest ich tak wiele, wystarczy zeskanować lub sfotografować… No bo to naprawdę „bezcenna książka”, jak czytamy w Hot Dinners.

Tytuł oryginalny: Sirocco: Fabulous Flavours from the East
Autor: Ghayour Sabrina
Wydawnictwo: Wydawnictwo Insignis
Data premiery: 2017-03-29
Rok wydania: 2017

Autor:

Juliusz PODOLSKI

Dziennikarz z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy redakcyjnej w dziennikach regionalnych („Dzisiaj”, „Gazeta Poznańska”, „Express Poznański”, „Głos Wielkopolski”) oraz w mediach ogólnopolskich. Publikował w takich tytułach, jak: „Auto Sport”, „Auto dziś i jutro”, „Metropol”, „Claudia”, „Menu”, „Przegląd Gastronomiczny”, "Poradnik Restauratora", „Nasze Miasto. Poznań”, "Slow Life"współpracował z telewizją WTK i Radiem „Merkury”. W wolnych chwilach prowadzi bloga Smaczny Turysta, na którym łączy dwie pasje – do podróży i jedzenia. Jak sam o sobie mówi – uwielbia gotować, zwiedzać, jeść i degustować. Współwłaściciel de'GUSTATOR PR. Felietonista i krytyk kulinarny WszystkoDlaKucharzy.com.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy