Twaróg domowy jest pyszny i zdrowy

Zrobienie domowego twarogu to spora satysfakcja. Za chwilę zobaczycie, że to proste zadanie. Wielu osobom wydaje się, że zrobienie takiego twarogu to jakaś wielka sztuka, a tym czasem jest to wyjątkowo łatwa sprawa.

ser-1024x535

Potrzebne nam jest tylko mleko świeże np. 1 litr, pół litra maślanki lub zsiadłego mleka. Może być także kwaśna śmietana. Mleko wlewamy do garnka. Do mleka dodajemy dla jego zakwaszenia np. maślankę. Podgrzewamy do temperatury 45 stopni C. Od czasu do czasu mieszamy, aż białko oddzieli się od serwatki. Pozostawiamy, żeby serwatka całkowicie się oddzieliła. Potem odcedzamy na sicie wyłożonym gazą lub płótnem twaróg od serwatki.

 

Serwatki nie należy wylewać, można z niej zrobić zdrowy napój dodając do niej łyżeczkę miodu. Twaróg osączamy. Możemy go też sprasować kładąc w płótnie między dwie deski do chleba. Twaróg można doprawić świeżymi ziołami, dodać śmietany lub jeść pokrojony w plastry. To zdrowa i smaczna alternatywa dla żółtych serów i twarogów ze sklepu.

Autor:

Beata MIECZKOWSKA-MIŚTAK

Autorka blogu "Słowa i smaki". Dlatego najchętniej albo pisze, albo gotuje. Kiedy tego nie robi spotyka się z ludźmi, aby opowiadać im o swoich pasjach i dzielić się z nimi wiedzą, doświadczeniem i pozytywną energią. Pracowała jako dziennikarka. Wydała trzy tomiki poezji: „Wyrwane z niepamięci” – 2005, „Drugi reżyser” – 2010 i „Wędrówki” – 2010. Była pomysłodawcą i redaktorem prowadzącym „Smacznego Kołobrzegu” – pierwszej kołobrzeskiej książki kulinarnej w języku polskim, któa ukazałą się pod patronatem WDK. Napisała powieść pt. „Fabryka wiatru”, dla której szukam wydawcy. Pracuję nad kolejną pt. „Niedźwiedź morski”. Opracowała i sfotografowała przepisy na ponad trzydzieści potraw ze śledzia.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy