Jak przyrządzić dobre espresso?

Przyrządzenie dobrego i smacznego espresso to prawdziwa sztuka – umiejętność wymagająca wiedzy i doświadczenia. W pierwszej kolejności należy mieć na uwadze posiadanie czterech rzeczy, które bezpośrednio warunkują uzyskanie wyśmienitego trunku . To oczywiście świeżo zmielona kawa, ekspres ciśnieniowy, młynek – najlepiej żarnowy oraz garść przydatnych wskazówek.

kawa-movenpick

Po pierwsze – kawa

Warunkiem uzyskania smacznego espresso jest posiadanie świeżo palonej kawy. Miesiąc po spaleniu to górna granica jej przydatności, której w żadnym wypadku nie należy przekraczać. Zarówno dobrze sprawdzają się mieszanki kaw, jak również pojedyncze gatunki. Wykluczone są natomiast ziarna sztucznie aromatyzowane. Mitem jest przekonanie, że na rynku możemy znaleźć kawy lepiej i gorzej sprawdzające się w przygotowaniu espresso. Sekret tkwi w odpowiednim eksperymentowaniu, aby samodzielnie skomponować taką mieszankę, która najlepiej odzwierciedli nasze upodobania smakowe. Dużą popularnością w tym zakresie cieszy się kawa Movenpick.

Sposób mielenia

Do espresso potrzebna jest drobno mielona kawa. Optymalnie byłoby, gdyby konsystencja zmielonych ziaren była podobna do piasku a pyłu. Kolejną, równie istotną sprawą jest ilość zastosowanej kawy. Należy mieć na uwadze, aby mielić zawsze tyle ziaren, ile odpowiada natychmiastowemu zużyciu. Mielona kawa bowiem bardzo szybko się utlenia, nieuchronnie tracąc swój cenny smak i aromat.

Warto pamiętać, że im świeższe ziarna mamy do dyspozycji, tym są one wilgotniejsze, a co za tym idzie – zachodzi konieczność ich grubszego mielenia.

Ekspress

Do przygotowania pojedynczego espresso potrzeba średnio od 29 do 37 milimetrów wody, którą przepuszcza się pod ciśnieniem 6,5 do 8 gram kawy. Okres od włączenia pompy do chwili odcięcia wody nie powinien być dłuższy niż 30 sekund. Jeśli naszym oczom ukaże się gęsta, złotobrązowa strużka aromatycznego naparu, możemy być pewni uzyskania smacznego, pełnowartościowego espresso.

W sytuacji, gdy kawa sączy się kropelkami z ekspresu, prawdopodobnie została użyta zbyt duża ilość kawy lub zbyt drobno pomielonej. Taka kawa będzie okropna w smaku – gorzka i przypalona. Jeśli strumień będzie zbyt szeroki to znak, że urządzenie nie zdążyło wypłukać z ziaren tego, co najcenniejsze. Taki napój będzie wodnisty i również nieprzyjemny w smaku. Jak zatem powinna wyglądać strużka idealnie zaparzonego espresso? Odpowiedź jest prosta. Powinna być cienka, nieprzerwanie ściekać do filiżanki, przyjmując postać gęstej i grubej warstwy.

Warto jednak wiedzieć, że kawa pozostawiona na dłużej niż 10 sekund, zaczyna się błyskawicznie utleniać. W efekcie czego traci swój cenny smak. Jeśli zatem preferujemy białą kawę, musimy wlać mleko przed upływem tego czasu.

Parzenie idealnego espresso nie jest sprawą prostą. Wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale również niezliczonej ilości prób. Efekt końcowy jest jednak godny powziętych starań. Czas spędzony z filiżanką doskonałego espresso skutecznie zrekompensuje włożony wysiłek. Warto jednak pamiętać, że nie z każdej kawy osiągniemy zadowalający efekt i wybrać lepszej jakości ziarna, jak na przykład kawę Movenpick, którą możesz kupić chociażby w sklepie http://laboratoriumpanidomu.pl/

Autor:

Juliusz PODOLSKI

Dziennikarz z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy redakcyjnej w dziennikach regionalnych („Dzisiaj”, „Gazeta Poznańska”, „Express Poznański”, „Głos Wielkopolski”) oraz w mediach ogólnopolskich. Publikował w takich tytułach, jak: „Auto Sport”, „Auto dziś i jutro”, „Metropol”, „Claudia”, „Menu”, „Przegląd Gastronomiczny”, "Poradnik Restauratora", „Nasze Miasto. Poznań”, "Slow Life"współpracował z telewizją WTK i Radiem „Merkury”. W wolnych chwilach prowadzi bloga Smaczny Turysta, na którym łączy dwie pasje – do podróży i jedzenia. Jak sam o sobie mówi – uwielbia gotować, zwiedzać, jeść i degustować. Współwłaściciel de'GUSTATOR PR. Felietonista i krytyk kulinarny WszystkoDlaKucharzy.com.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy