Grill do ogrodu – jaki model wybrać

Sezon grillowy już w zasadzie powoli się rozpoczyna. To najlepszy moment na zakup grilla do ogrodu, który będzie nam służył przez cały sezon (a jeśli wybierzemy model dobrej jakości, to przez wiele sezonów). Jakie parametry wziąć pod uwagę wybierając grill do ogrodu?

Close up grilling barbecue in campground.

Miejsce w ogrodzie na grilla – stałe czy mobilne?

Wybierając model grilla do ogrodu, warto wziąć pod uwagę to, czy grill będzie stał głównie w jednym miejscu (i nie będzie potrzeby jego chowania do piwnicy czy garażu po każdym użyciu), czy też powinien być bardzo mobilny (a co za tym idzie lekki i łatwy w przenoszeniu – np. grill Broil King Fiesta).

Przewidywana ilość gości na barbecue

W jaki sposób najczęściej grillujesz i ile osób (średnio) jest na barbacue? To ważna informacja, bo jeśli z reguły z grilla korzystają dwie osoby, to zakup dużego modelu na kilka palników nie ma większego sensu. Z drugiej strony, przy 4 osobowej rodzinie sprawdzą się jedynie pojemniejsze modele (np. grille Broil King Monarch). Przy imprezach na kilkanaście osób trzeba już pamiętać o tym, że grill musi być super wydajny i posiadać przynajmniej 5 palników (grille Broil King Baron).

Zasilanie grilla i wygoda jego użytkowania

Jak wiadomo, grille pod względem „paliwa”, dzielą się na węglowe, elektryczne i gazowe. Najpopularniejsze w Polsce są grille węglowe. Mają one niewątpliwie wiele zalet – są mobilne, nie potrzebują żadnego dodatkowego przyłącza (typu kabel elektryczny), paliwo do nich jest tanie, a przygotowane potrawy smaczne. Ma też pewne wady – generuje sporą ilość dymu, kapiący na węgle tłuszcz wydziela szkodliwe substancje, a jego rozpalanie i czyszczenie to prawdziwa zabawa dla wytrwałych. Mimo tego, grille węglowe cieszą się ogromną popularnością, a niektóre zaawansowane technologicznie modele (np. grill węglowy Broil King KEG 4000) to prawdziwe kombajny do wielu zastosowań.

Grille gazowe wymagają podłączenia butli z gazem (zatem każda impreza barbecue musi zostać zaplanowana, by nagle nie okazało się w trakcie smażenia, że skończył się nam gaz). To w zasadzie jedyna niedogodność tego typu modeli, które są również mobilne, Nieporównywalnie łatwiejsze w rozpalaniu (w modelach wyposażonych w zapalarkę zajmuje to sekundę) i czyszczeniu, a mięso z nich jest po prostu zdrowsze. W ofercie producentów znajdują się zarówno duże grille z kilkoma palnikami i wbudowanymi kuchenkami (np. grille gazowe Broil King z serii Baron lub Imperial) jak i małe, mobile grille gazowe, które można zabrać ze sobą (np. grill Weber Go-Anywhere).

Grille elektryczne, zachowują zalety grilli gazowych pod kątem łatwości rozpalania i generują niewielką ilość dymu (sprawdzą się świetnie w mniejszych, pełnych sąsiadów przestrzeniach). Niestety ich mobilność jest ograniczona koniecznością doprowadzenia zasilania, a i impreza na zewnątrz, kiedy istnieje ryzyko nagłej letniej burzy to raczej ryzykowny pomysł. Jako grille do ogrodu sprawdzą się zatem jedynie w altanach oraz na tarasie, a nie otwartej przestrzeni.

Jaki grill do ogrodu wybrać? Najważniejsze to przeanalizować sposób korzystania z grilla i zdecydować się na tym zasilania. Dalszy wybór to już kwestia zasobności porttfela, dodatkowych akcesoriów i funkcjonalności urządzenia. A tym, nowoczesne grille mają naprawdę sporo.

Więcej inspiracji znajduje się pod adresem: 4prestige.pl 

Autor:

Juliusz PODOLSKI

Dziennikarz z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy redakcyjnej w dziennikach regionalnych („Dzisiaj”, „Gazeta Poznańska”, „Express Poznański”, „Głos Wielkopolski”) oraz w mediach ogólnopolskich. Publikował w takich tytułach, jak: „Auto Sport”, „Auto dziś i jutro”, „Metropol”, „Claudia”, „Menu”, „Przegląd Gastronomiczny”, "Poradnik Restauratora", „Nasze Miasto. Poznań”, "Slow Life"współpracował z telewizją WTK i Radiem „Merkury”. W wolnych chwilach prowadzi bloga Smaczny Turysta, na którym łączy dwie pasje – do podróży i jedzenia. Jak sam o sobie mówi – uwielbia gotować, zwiedzać, jeść i degustować. Współwłaściciel de'GUSTATOR PR. Felietonista i krytyk kulinarny WszystkoDlaKucharzy.com.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy