Chlebak kuchenny czy torebka papierowa? Jak przechowywać pieczywo?

Pieczywo najczęściej dostajemy w foliowych torebkach bądź w torebce papierowej. Często przechowujemy je w ten sposób, zdarza nam się innym razem chować je do lodówki. Niestety tak przechowywane pieczywo szybko traci na swoich walorach, a nierzadko pleśnieje i psuje się w bardzo krótkim czasie. Na tę okoliczność rynek podsuwa nam chlebaki kuchenne. Dlaczego sprawdzają się lepiej niż torebki?

chlebak-kuchenny-czy-torebka-papierowa-jak-przechowywac-pieczywo

Cyrkulacja powietrza dla zachowania świeżości

Przede wszystkim pieczywo w torebkach nie może liczyć na odpowiednią cyrkulację powietrza. Zaczyna parować, przyjmuje zbyt wiele wilgoci, która nie ma ujścia, a co za tym idzie, zaczyna pleśnieć. O ile dojrzymy zielony „meszek”, o tyle jesteśmy w stanie rozpoznać, że to właśnie pleśń i pieczywa nie można już spożywać. Niestety spora część kupowanych bochenków chleba, bułek czy rogalików, w szczególności z domowych piekarni, jest oprószona mąką, do tego ziołami i rozmaitymi dodatkami. Pośród takiej białej warstewki nie jesteśmy w stanie dojrzeć pleśni, która dopiero zaczyna się rozwijać i niekoniecznie wyczujemy to w smaku.

By uchronić nasze ulubione pieczywo przed psuciem się, a nawet przedłużyć jego termin przydatności do spożycia, warto wybrać chlebaki kuchenne w sklepie DoGotowania.pl. Pozwalające na należytą wentylację, dzięki czemu pieczywo nawet przez kilka dni pozostaje świeże i smaczne. Wilgotne, ale nie zawilgocone. Nie musimy już mordować się, z rozrywającymi się foliowymi torebkami czy papierem i mało estetycznym efektem wizualnym w naszych kuchniach, a do wyboru jest sporo ciekawych konstrukcji.

Wybieramy chlebak!

Najbardziej tradycyjny chlebak to konstrukcja drewniana. Materiał przyjazny, jeśli chodzi o przechowywanie pieczywa. Takie wykonanie pasuje do wnętrz rustykalnych, tradycyjnych, klasycznych, ale i nowoczesnych, jeśli znalazły się w nich drewniane elementy. Można liczyć na odpowiednią wentylację. Jedyną niedogodnością jest praca, jaką musimy włożyć w utrzymanie chlebaka w czystości.

Uwzględniając ten ostatni aspekt, najłatwiej będzie nam, mając do dyspozycji chlebak ze stali nierdzewnej. Na tyle uniwersalny, by wpisał się w dowolny klimat wnętrza. Estetyczny i elegancki, także dobrze sprawdzający się względem przechowywania pieczywa. Poza tym dostępny w szerokiej gamie kształtów, ciekawych wykonań, nawet z dodatkową deską. Minus to widoczny każdy odcisk palca na stali.

Alternatywą są chlebaki z tworzyw sztucznych czy ceramiczne. Także ciekawe, różniące się ceną, bo te pierwsze będą najtańszymi. Mamy zatem kilka wykonań, które możemy dopasować do własnych potrzeb i upodobań. Warto jedynie zwracać uwagę na kilka elementów.

Wskazówki

Najwygodniejsze w codziennym użytkowaniu są chlebaki o nieruchomej podstawie i odsuwanej bądź rozchylanej pokrywie. Opatrzone uchwytem, stąd bezproblemowo można z nich korzystać. Całkowicie zdejmowana pokrywa to mniejszy komfort użytkowania, ale za to ciekawsze projekty, niektóre bardzo designerskie, w niczym nieprzypominające tradycyjnych chlebaków.

Ważnym elementem jest zaopatrzenie w wywietrzniki po obydwu stronach, dla zachowania odpowiedniej wentylacji. Do tego dopasowanie rozmiarem i stylistyką, by kuchenne wnętrze wciąż cieszyło nasze oczy. Reszta to kwestia gustu!

Autor:

Vivamus vel sem at sapien interdum pretium. Sed porttitor, odio in blandit ornare, arcu risus pulvinar ante, a gravida augue justo sagittis ante. Sed mattis consectetur metus quis rutrum. Phasellus ultrices nisi a orci dignissim nec rutrum turpis semper.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy