Białaczka co można jeść? Dowiedz się więcej!

Podczas choroby nowotworowej krwi jednym z istotnych elementów jest ocena stanu odżywienia pacjenta, dlatego też dieta powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Dowiedz się czym właściwie jest leczenie żywieniowe.

zywnosc_bialaczka

Dieta podczas choroby nowotworowej (białaczka dieta optymalna)
Intensywne leczenie, które jest konieczne w przypadku chłoniaków oraz białaczek o szybkim i agresywnym przebiegu znacząco wpływa na stan odżywienia pacjenta. Do skutków ubocznych terapii można zaliczyć między innymi brak apetytu, biegunka, wymioty – to wszystko ma znaczący wpływ na stopień dostarczanych/wchłanianych składników odżywczych. Dlatego też znacząco wzrasta znaczenie różnych rodzajów składników odżywczych takich jak białko oraz „przeciwutleniacze”, które mają wpływ na regenerację oraz odbudowę tkanek. W tym okresie szczególnie trzeba spożywać pełnowartościowe posiłki. Dieta odgrywa bardzo istotną rolę podczas terapii, oczywiście każdy przypadek powinien być oceniany indywidualnie, następnie to lekarz prowadzący lub dietetyk ustala elementy oraz samo leczenie żywieniowe. Czym właściwie jest leczenie żywieniowe? To wszystkie działanie, których celem jest pozytywny wpływ oraz poprawa stanu odżywienia pacjenta. Składają się na nie między innymi: monitoring stanu odżywienia oraz ocenę zapotrzebowania na składniki pokarmowe. 


Białaczka – co można jeść (białaczka dieta optymalna)

Osoby dotknięte chorobą nowotworową mogą wspierać swoją dietę (dieta przy nowotworze złośliwym) między innymi odżywkami w proszku, napojami (zawierające niezbędne składniki), diety płynne (podawane przez sondę dojelitowo/dożołądkowo) oraz żywieniem pozajelitowym. Na rynku dostępne są także sposoby na leczenie żywieniowe, które można przeprowadzić w warunkach domowych (doustne suplementy pokarmowe tzw. Oral Nutrition Support – ONS), które można dostać w postaci płynnej lub formie proszku. To rozwiązanie może być stosowane jeśli układ pokarmowy działa prawidłowo – błona śluzowa nie jest uszkodzona, nie ma zaburzeń wchłaniania oraz trawienia. Doustne suplementy pokarmowe odpowiadają indywidualnym potrzebom pacjentów, można je podzielić m.in. na wysoko i normoenergetyczne, wysoko, normo i niskobiałkowe oraz preparaty dopasowane do konkretnej choroby (np. niewydolność wątroby czy nerek). Oczywiście możliwe jest także spożywanie „tradycyjnych” posiłków jednakże z zachowaniem pewnych warunków. Decyzję powinien podejmować lekarz lub dietetyk. Więcej informacji dotyczących m.in. odżywiania podczas choroby nowotworowej krwi oraz po przeszczepie szpiku znajdziesz na Naszpikuj się wiedzą https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza.

Autor:

Juliusz PODOLSKI

Dziennikarz z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy redakcyjnej w dziennikach regionalnych („Dzisiaj”, „Gazeta Poznańska”, „Express Poznański”, „Głos Wielkopolski”) oraz w mediach ogólnopolskich. Publikował w takich tytułach, jak: „Auto Sport”, „Auto dziś i jutro”, „Metropol”, „Claudia”, „Menu”, „Przegląd Gastronomiczny”, "Poradnik Restauratora", „Nasze Miasto. Poznań”, "Slow Life"współpracował z telewizją WTK i Radiem „Merkury”. W wolnych chwilach prowadzi bloga Smaczny Turysta, na którym łączy dwie pasje – do podróży i jedzenia. Jak sam o sobie mówi – uwielbia gotować, zwiedzać, jeść i degustować. Współwłaściciel de'GUSTATOR PR. Felietonista i krytyk kulinarny WszystkoDlaKucharzy.com.

Komentarze zamknięte.

ZAREJSTROWANI INACZEJ TRAKTOWANI!

Rejestrując się na portalu WDK, dołączysz do kulinarnej elity. Dając Ci prawo do uczestnictwa w gorących dyskusjach na FORUM liczymy na Twój pozytywny wkład w Kulinarną Rewolucję.

Logowanie

Utracone hasło?

Zarejestruj się

Please contact the administrator.

Biblioteka Wszystko dla kucharzy
Kinoteka Wszystko dla kucharzy